Wybory do Europarlamentu
#1
Wybory do Europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami....Na Węgrzech, jak i u nas, trwa kampania wyborcza i wszystkie partie mamią potencjalnych wyborców. Zamieszczam plakaty wyborcze głównych partii i ich hasła.
Na pierwszym Fidesz i pucułowata twarz Wiktora O.: "Wyślijmy wiadomość do Brukseli: szacunek dla Węgrów!"

[Obrazek: fjnplf.jpg]

Na drugim dobrze znany Ferenc ( "kłamaliśmy rano, kłamaliśmy w nocy, i wieczorem też") Gyurcsány z hasłem "Europa lepiej się sprawdza" i znane z czasów socjalizmu "wolność, bezpieczeństwo, dobrobyt". Ciekawe tylko dla kogo...

[Obrazek: 34ngqvd.jpg]

Na trzecim Gordon Bajnai i Együtt-PM (Párbeszéd Magyarországért): "Jestem Węgrem. I Europejczykiem. A Ty?"

[Obrazek: 2nuqedl.jpg]

Wiem, brakuje mi jeszcze jednego. Znajdę tych ssynów przed wyjazdem i dodam.
Odpowiedz
#2
Orbán Viktor > Magyarország jobban teljesít.
Gyurcsány Ferenc > Európa jobban teljesít.
Odpowiedz
#3
Wyniki eurowyborów na Węgrzech

Wybory do Parlamentu Europejskiego na Węgrzech wygrał zdecydowaną przewagą głosów rządzący Fidesz. Na drugim miejscu Jobbik, dalej MSZP. Frekwencja była niska i wyniosła 28,92%, ale – jak podkreślają media była i tak najwyższa spośród krajów czwórki wyszehradzkiej. Rozkład głosów i mandatów wygląda następująco:

Fidesz-KDNP 51,49% (12 mandatów)

Jobbik 14,68% (3 mandaty)

MSZP 10,92% (2 mandaty)

DK 9,76% (2 mandaty)

Együtt-PM 7,22% (1 mandat)

LMP 5,01% (1 mandat)

Największym zwycięzcą jest oczywiście Fidesz i tu nie było niespodzianki. Wysoko uplasował się Jobbik. Z ramienia tej skrajnie prawicowej partii mandat otrzyma m.in. oskarżany ostatnio o szpiegostwo Béla Kovács (gdyby kogoś interesowała ta sprawa: http://budapeszter.wordpress.com/2014/05...fajerwerk/). Wynik Jobbiku nie jest rewelacyjny w porównaniu z wyborami do parlamentu węgierskiego, w ktorych otrzymali oni 20%. Wpływ miała tu na pewno niska frekwencja w północno-wschodnich Węgrzech, wyborczym zapleczu Jobbiku.

Partie lewicowe. Cieszyć może się wychodzący z cienia Ferenc Gyurcsány, którego ugrupowanie DK (Demokratikus Koalíció) otrzymuje 2 mandaty. Zadowolenie z wyniku wyraził też były premier Bajnai, którego Együtt-PM uzyskuje jeden mandat, co wg. Bajnaia jest dobrym wynikiem jak na najmłodszą partię na węgierskiej scenie politycznej. Z kolei wynik MSZP jest na tyle niezadowalający, że szef partii Attila Mesterházy wraz z całym kierownictwem partii podali się do dymisji. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w sobotę.

Tu można zobaczyć kto będzie reprezentował Węgrów w PE. Sylwetki europosłów http://index.hu/kulfold/ep/2014/05/25/ok...epviselok/
Źródło: Index
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wybory 2022 a "karta Węgra" ember 10 1,421 12-04-2022, 15:15
Ostatni post: Slavekk
  Wybory prezydenta na Węgrzech Waldek 8 1,026 12-03-2022, 0:15
Ostatni post: maj0nez
  Wybory na Węgrzech 2014 Ribizli 9 9,948 09-04-2014, 18:57
Ostatni post: fvgUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości