Wybory na Węgrzech 2014
#1
- Już wiemy, że Viktor Orban i jego partia Fidesz wygrają wybory 6 kwietnia - stwierdził w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz pisarz Krzysztof Varga. Według ostatnich sondaży partię obecnego premiera Węgier popiera 50 proc. społeczeństwa.
Wybory na Węgrzech odbędą się już 6 kwietnia. Według najnowszych sondaży opinii publicznej na Fidesz - partię Viktora Orbana - zamierza głosować około 50 proc. osób deklarujących chęć udziału w wyborach. - Znamy wynik przed rozpoczęciem meczu; wiemy, że Viktor Orban i jego partia Fidesz wygrają - stwierdził w audycji Światopodgląd Krzysztof Varga.
Mamy kilka elementów składających się na sukces Orbana - podkreślił i zaczął wymieniać:
1. Socjaliści rządzili przez 8 lat i spaprali gospodarkę. Wszystko zaczęło się od nieszczęsnego wystąpienie ówczesnego premiera, który przyznał się do kłamstw i fałszowania statystyk ekonomicznych. Wtedy nastąpił wybuch niezadowolenia społecznego. Lata Orbana w opozycji wzmocniły go. Wszyscy mieli tak dosyć socjalistów, że było wiadome, że w 2010 roku Orban wygra.

2. Orban osiągnął sukces uprawiając politykę godności. Wygłasza hasła, że Węgry "wstaną z kolan", "nie będą niczyją kolonią". Na przykład Orban w trakcie któregoś święta narodowego 15 marca powiedział, że "nie będzie Bruksela mówiła nam, co robić, tak jak kiedyś mówiła nam Moskwa i Wiedeń". Czyli Obran zrównał Brukselę do dawnych okupantów. To polityka godnościowa, tożsamościowa. I wyraźna gra na eurosceptycyzmie.

3. Orban opodatkował "kapitalistów". Jego polityka obłożenia wielkich korporacji i banków ekstra podatkami działa świetnie na ludzi. Społeczeństwo widzi, że ci kapitaliści będą musieli płacić ekstra podatki. A do tego Orban prowadzi politykę dorzucania pieniędzy ludziom. To populistyczne, ale populizm się sprawdza.

4. Orban jest politykiem nowoczesnym. Świetnie sprawdza się w mediach. Zagra w piłkę, będzie walczył z powodzią na wałach przed kamerami. To polityk, który potrafi wykorzystać nieustający głód mediów, które chcą mieć coś sensacyjnego, wyrazistego.

Wybory dla Orbana?

Według najnowszych sondaży opinii publicznej na Fidesz zamierza głosować około 50 proc. osób deklarujących chęć udziału w wyborach. Około 20 proc. potencjalnego elektoratu popiera lewicową koalicję skupioną wokół Węgierskiej Partii Socjalistycznej, a 15 proc. skrajnie prawicowe ugrupowanie Jobbik.
Źródło: tokfm.pl
#2
Jak podał przed chwilą onet.pl, według pierwszych wstępnych obliczeń wygrana Fideszu jest zdecydowana.

"Fi­desz uzy­skał 48 proc. gło­sów, le­wi­co­wa ko­ali­cja - 27 proc., a skraj­nie pra­wi­co­wy Job­bik - 18 proc.

- Jeśli ten wynik się po­twier­dzi, bę­dzie to ozna­czać, że par­tia Or­ba­na po­now­nie zdo­by­ła więk­szość kon­sty­tu­cyj­ną. Zwy­cię­stwo Fi­de­szu to z pew­no­ścią fe­no­men na skalę eu­ro­pej­ską. Można je uza­sad­nić kil­ko­ma czyn­ni­ka­mi: bły­sko­tli­wą po­li­ty­ką in­for­ma­cyj­ną, sła­bo­ścią opo­zy­cji, a także tym, że par­tii udało się zbu­do­wać wra­że­nie, że to wła­śnie ona jest je­dy­nym wia­ry­god­nym re­pre­zen­tan­tem wę­gier­skie­go in­te­re­su na­ro­do­we­go - ko­men­tu­je Da­riusz Kałan, ana­li­tyk ds. Eu­ro­py Środ­ko­wej w Pol­skim In­sty­tu­cie Spraw Mię­dzy­na­ro­do­wych (PISM)."
#3
W TV nie mogą się zdecydować, czy wymawiać "fides", czy "fidesz", nawet facet będący w Budapeszcie mówi raz tak, a raz inaczej.
Węgrzy jacy są...? Widać zgadzają się z Napoleonem, który stwierdził, że lepszy jest jeden dowódca głupi, niż dziesięciu mądrych. A u nas znów wybory między dżumą a cholerą, tym razem dochodzi jeszcze JKM - z nim byłoby chociaż weselej, przynajmniej do czasu, aż uda mu się wprowadzić podatek katastrofalny, którego jest zwolennikiem (a przynajmniej był 12 lat temu).
#4
Wg najnowszych doniesień: Prawicowy Fidesz zwyciężył przeważającą większością głosów, uzyskując 44,5% poparcia. Lewica otrzymała 26% głosów, skrajnie prawicowy Jobbik 20,5%, a zieloni z LMP 5,2%. Fidesz wygrał w 96 ze 106 okręgów wyborczych. Lewica prowadzi w 10 okręgach, z tego aż 9 w Budapeszcie.

I dla porównania wyniki z 2010 roku: Fidesz – 52,7%, MSZP – 19,3%, Jobbik – 16,7%, LMP – 7,5%
Tak wyglądało poparcie dla Fideszu w poprzednich latach (za index.hu): 1998 – 1,34 mln wyborców, 2002 – 2,31 mln, 2006 – 2,27 mln, 2010 – 2,7 mln, 2014 – 2,1 mln

Wynik Fideszu jest słabszy niż w poprzednich wyborach z 2010 roku, jednak dzięki nowej ordynacji wyborczej (m.in. zmniejszono liczbę posłów z 386 do 199) wciąż daje mu większość konstytucyjną i 2/3 miejsc w parlamencie. Fidesz będzie miał 133 przedstawicieli, lewica 38, Jobbik 23, a LMP 5 posłów. W wyborach wzięło udział 61% uprawnionych do głosowania. Były to pierwsze wybory, w których głosować mogli Węgrzy zamieszkali poza granicami kraju i nie posiadający adresu na Węgrzech (jedynie na listy partyjne, nie na kandydatów, głosy mogli oddać listownie). Spośród nich aż 95% poparło Fidesz.
#5
(03-04-2014, 16:31)Ribizli napisał(a): 2. Orban osiągnął sukces uprawiając politykę godności.
??? Wg mnie uprawia politykę populizmu jak u nas np. pis. A swoją droga Węgrzy jak mieszkańcy innych małych krajów mają tzw. kompleks mniejszości i tam zawsze hasła o sile narodu, godności i inny bełkot znajdą dobry grunt.
#6
(07-04-2014, 12:46)makgajwer napisał(a): Wg mnie uprawia politykę populizmu jak u nas np. pis.


tyle, że skuteczniej. Szeroki uśmiechSzeroki uśmiech
#7
Nie rozumiem jak można, będąc zapewne inteligentnym człowiekiem, pisać o godności człowieka czy własnej tożsamości jako o bełkocie, domyślam się, niewartym uwagi. Patriotyzm korporacyjny?
#8
(07-04-2014, 13:45)moziba napisał(a): ...będąc zapewne inteligentnym człowiekiem...

Mam nadzieję, że to nie było do mnie? Szeroki uśmiechUśmiechJęzyk
#9
Jeśli populizmem jest obniżenie energi o 20%, podatki od działalnisci w wysokości 10% i wiele innych konkretnych decyzji to gratuluję wiedzy.Oby u nas znalazł się taki populista jak Orban. Popatrz jaki mały jest nasz oszust "Słońce Peru, Zielona wyspa"
#10
Dyskusja odbiegła od tematu. Wątek zamykam.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Podsumowanie lutego na portalu Ambasady RP w Budapeszcie. Waldek 1 87 Wczoraj, 13:06
Ostatni post: ember
  Bieżące wydarzenia na Węgrzech fvg 1,204 603,341 16-03-2023, 17:37
Ostatni post: Pompa@
  Rezerwacje miejsc na weekend sylwestrowy. Waldek 0 187 27-12-2022, 22:04
Ostatni post: Waldek
  MOL chce być wiceliderem na polskim rynku Slavekk 0 139 05-12-2022, 14:10
Ostatni post: Slavekk
  Ile czasu trzeba czekać na wizytę u lekarza? Waldek 1 360 17-09-2022, 20:05
Ostatni post: ex-komarUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości