Liczba postów: 1,759
Liczba wątków: 234
Dołączył: 17.07.2012
Reputacja:
1,037
Sprawę reguluje 39 rozporządzenie rządu z 11.III.2015. roku (39/2015. (III. 11.) Korm. rendelet a régészeti örökség és a műemléki érték védelmével kapcsolatos szabályokról ).
W wielkim skrócie :
Zgodnie z przepisami etyczne poszukiwanie przedmiotów metalowych może być prowadzone tylko poza zarejestrowanymi stanowiskami archeologicznymi, po uzyskaniu zgody właściciela ziemi lub jej użytkownika w celu wykrycia przedmiotów powstałych po roku 1711. Jeśli w czasie prowadzonych czynności przypadkowo trafimy na znalezisko archeologiczne wówczas poszukiwania tam należy przerwać i udokumentować miejsce znaleziska. Znalezisko należy zgłosić do muzeum działającego w danym regionie. Przedmioty które nie mają wartości archeologicznej ani właściciela i o małej wartości możemy zachować zgodnie z prawem. Znaleziska pochodzące po 1711 roku, przedmioty o dużej wartości, oraz przedmioty których właściciela można określić należy zgłosić notariuszowi
Liczba postów: 34
Liczba wątków: 3
Dołączył: 20.01.2016
Reputacja:
9
Serdeczne dzięki Waldek za częściowe naświetlenie mi obowiązującego prawa węgierskiego odnośnie poszukiwań za pomocą wykrywacza metalu.
Z tego co napisałeś mam rozumieć że wszelkie poszukiwania są legalne za zgodą właściciela bądź użytkownika danego gruntu.A co z nieużytkami?a jest tego od groma,chyba że wszystkie pozostałe tereny są własnością miasta i wtedy należało by udać się po taką zgodę do urzędu danego miasta.Myślę że na Węgrzech chyba nie dziwi nikogo widok biegających po plażach osobników z wykrywaczami i Węgierska policja się nikogo nie czepia? Chyba że nie ma tam to hobby tak rozpowszechnione jak w Polsce.
Proszę o jakieś spostrzeżenia i opinie na temat tego hobby,czy ktoś widział kogoś nad Balatonem z wykrywaczem w ręku tak jak to jest np.nad Bałtykiem?
Jestem też ciekaw jak to jest na Węgrzech,czy są też jakieś stowarzyszenia poszukiwaczy tak jak w Wielkiej Brytanii,Stanach czy Polsce?
Pozdrawiam serdecznie.
Liczba postów: 6,285
Liczba wątków: 11
Dołączył: 21.06.2013
Reputacja:
2,573
Bognar - Uzyskanie pozwolenia na krzystanie a wykrywacza metali na terenie Węgier to trudny orzech do zgryzienia. Takie pozwolenie wydawane jest na ścisle określony czasowo termin i ważne jest tylko na wyznaczonym terenie określonym i opisanym mapą ... cytuję z dok. który wskazał Waldek:
20. Fémkereső műszer használatának engedélyezése
46. § (1) A fémkereső műszer hivatáshoz nem kötött használatának engedélyezése iránti kérelmet a hatóságnak kell benyújtani.
(2) A kérelemhez mellékelni kell:
......
20. Pozwolenie na korzystanie z wykrywacza metalu.
46. § (1) Prośbę (wniosek) o wydanie pozwolenia na korzystanie z wykrywacza metalu, z niepowiązanymi zawodowymi obowiązkami, należy złożyć w urzędzie.
(2) Do wniosku należy dołączyć:
....
i tutaj masz 11 wyszczególnionych załączników, o uzyskanie których musisz złóżyć pisemne prośby (wnioski).
Już ten pierwszy w punkcie (a) dotyczy dołączenia mapy sporządzonej w systemie EOV (to pewien rodzaj map topograficznych) z zaznaczeniem terenu ... czyli pierwsze podanie o uzyskanie mapy składasz w Urzędzie Geodezji. Za niektóre załączniki - i z tym się trzeba liczyć - należy wnieść opłatę (illeték).