Zabawa - znajdź węgierski IDN
#1
Pisząc w innym wątku na temat domen internetowych z IDN, przyszedł mi do głowy taki konkurs (bardziej zabawa, bo sam nie znam odpowiedzi). Chyba pasuje do tego działu.

Są słowa w różnych językach, ktore składają się w dużym stopniu z IDN-ów, na przykład "Łódź", czy "pięść", ale w języku polskim jest tylko jedno słowo składające się z samych IDN-ów. To słowo:
żółć,
Czy jest takie słowo w języku węgierskim? A jeśli nie, to wpisujmy słowa z największym udziałem liter IDN.
Ponieważ w węgierskim nie ma "ć", "ś", itp. to proponuję za węgierskie IDN-y uznać:
- ze spółgłosek: cs, dz, dzs, gy, ly, ny, ty, zs,
- wszystkie samogłoski mające kreski i kropki.
Odpowiedz
#2
Ja ze swoją skromną na razie wiedzą znam niewiele takich słów, ale to jedno akurat chyba znają wszyscy Uśmiech
gyöngy - perła
Odpowiedz
#3
csúcs - szczyt, wierzchołek
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#4
(18-07-2012, 12:35)fvg napisał(a): csúcs - szczyt, wierzchołek

No to fvg w zasadzie wygrał zabawę Uśmiech
Wynika chyba z tego, że ponieważ w j. węgierskim jest więcej liter IDN-ów, to łatwiej znaleźć takie słowo.
Odpowiedz
#5
(18-07-2012, 12:30)A_gnieszka napisał(a): Ja ze swoją skromną na razie wiedzą znam niewiele takich słów, ale to jedno akurat chyba znają wszyscy Uśmiech
gyöngy - perła

Właśnie teraz w radiowej Trójce, grają "Dziewczynę ...." Omegi Uśmiech
Odpowiedz
#6
E, jakie tam wygrał - takich słów, jak mniemam, jest cała masa. Można wymienić jeszcze sporo. Może poszukamy jak najdłuższych? Oczko
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#7
(18-07-2012, 13:41)fvg napisał(a): E, jakie tam wygrał - takich słów, jak mniemam, jest cała masa. Można wymienić jeszcze sporo. Może poszukamy jak najdłuższych? Oczko

Skoro ma być dłuższe, to jeśli przyjmiemy "sz" także jako IDN-a, to proponuję 6-znakowe słowo:

gyuszu - naparstek (tu dla wyjaśnienia nad obiema literami "u" są kreski).

Kto znajdzie 7-znakowe Uśmiech
Odpowiedz
#8
zastanawiam się, czy "wieloznaki" też podpadają pod kategorię IDN... fakt, że Węgrzy traktują je jak pojedyncze litery [dlatego np. w scrabblach mają osobne płytki, podobnie w pionowych szyldach], ale jednak dla osób z zewnątrz to są po prostu sekwencje zwykłych łacińskich liter...

wydaje mi się, że problemem może być to, że w ortografii węgierskiej diakrytyki stosuje się tylko nad samogłoskami. tak więc mielibyśmy chyba tylko dwa tego typu wyrazy w sensie czystym:
ó
ő
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#9
Słowo pozakonkursowe, do przetłumaczenia dla uczących się: dzsessz. Jak się podoba? Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#10
Jako że nikt się nie kwapi do odpowiedzi, to napiszę, że chodziło o jazz Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgierski - trochę OT cocodrillo1 0 1,420 12-08-2020, 11:16
Ostatni post: cocodrillo1
  Certyfikat językowy - węgierski annapurna86 2 2,914 01-01-2019, 17:35
Ostatni post: fvg
  Jak węgierski brzmi dla obcokrajowca? fvg 12 14,772 25-05-2017, 9:09
Ostatni post: Kardasz
  język węgierski - parę linków varpho 13 17,801 05-11-2013, 7:39
Ostatni post: rwmagyar
  Wegierski jezyk w Serbii Ribizli 6 5,644 04-03-2013, 23:46
Ostatni post: Kamjon



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości