Zielone Świątki w Csiksomlyó
#1
Jak zapowiadałem, pojechaliśmy razem z synem do Csiksomlyó na Zielone Świątki. Główna uroczystość była w sobotę 8 czerwca (tłumacz google określał ten dzień jako niedziela 8 czerwca). Podróż trwała dwa razy po około 22 - 23 godzin z przerwami w Budapeszcie, sam pobyt na miejscu około 30 godzin - męcząca wyprawa czy raczej pielgrzymka. Jestem pod wrażeniem uroczystości "na siodle" między wzgórzami Kis i Nagy Somlyó (?), gdzie tydzień wcześniej mszę św. odprawiał papież Franciszek. Byliśmy chyba jedynymi Polakami (przynajmniej z polską flagą).
Odpowiedz
#2
Bardzo ładnie, polska flaga - super!
Odpowiedz
#3
(14-06-2019, 13:56)eplus napisał(a): Bardzo ładnie, polska flaga - super!

My jeździmy z przyczepą campingową i zawsze wywieszamy biało czerwoną flagę.
Pozdrawiam wszystkich węgromaniaków. Pani czesieko
Odpowiedz
#4
Csíksomlyó do 1959 roku było niegdyś samorządną wsią, odtąd jest częścią miasta Csikszereda w Rumunii, w okręgu Harghita. Stolica? Ziemi Szeklerów ze słynnym Sanktuarium Maryjnym, miejsce pielgrzymek. Na pamiątkę zwycięstwa nad wojskami protestanckimi Jana Zapolyi w 1556 i zachowania wiary katolickiej, w każdą sobotę Zielonych Świątków odbywają się główne uroczystości csíksomlyói búcsú
Odpowiedz
#5
Chciałem wstawić zdjęcia i ... klapa
Odpowiedz
#6
Zdjęcia muszą być na innym serwerze, wstawić można tylko link do zdjęcia. Jest instrukcja w dziale technicznym.
Odpowiedz
#7
Jak już masz obrazek na imgurze, to zrób jeszcze jeden ruch: kliknij obrazek prawym przyciskiem i wybierz Otwórz grafikę w nowej karcie. teraz masz sam obrazek bez żadnych reklam, a na pasku masz https://i.imgur.com/0zd3b7Ur.jpg
Kopiujesz ten adres z paska do posta pomiędzy (img) oraz (/img), tylko oczywiście nawiasy muszą być kwadratowe. Jak tak właśnie wpiszę link między nawiasy z img, to zobaczysz to właśnie:

[Obrazek: 0zd3b7Ur.jpg]
Odpowiedz
#8
Wszedłem w okno edycji poprzedniego posta, żeby pokazać, jak to u mnie wygląda:

[Obrazek: 682f960bbed3cde1.png]

Ważne: jak chcesz coś majstrować z obrazkami, to zaraz po otwarciu okna pisania posta kliknij ten arkusik, który zaznaczyłem czerwoną obwódką. Przejdziesz do widoku kodu html i będziesz widział te wszystkie nawiasy kwadratowe. Bez tego, albo gdy drugi raz klikniesz, masz widok "what you see is what you get", maszyna PHPBB wstawia Ci od razu obrazki w pełnym formacie. Trudno przejechać po takim poście kursorem, nie wiadomo, jakie są odstępy między obrazkami i gdzie dokładnie jest kursor - przed czy za obrazkiem. Dlatego zawsze wybieram wersję uboższą. Potem "Podgląd posta" i wtedy wiesz, jak to będzie wyglądać. Podobnie przy cytatach - w wersji "bogatej" dzieją się cuda.

Drugie ważne: jeśli wstawiasz obrazek, to musi to być OBRAZEK, adres www z końcówką .jpg - oczywiście samoistną, a nie dopisaną długopisem. Jeśli jest to strona, na której widać obrazek, tak jak ten pierwszy link Twojego posta do imgura, to tak się nie uda. Link do obrazka można otoczyć ręcznie kodami img, a można też użyć ikonki "Wstaw obrazek" - niby łatwiej, ale też trzeba patrzeć, co się klika.
Odpowiedz
#9
W tym roku niestety będzie inaczej:
ze strony bazyliki w Csiksomlyó (tłumaczenie google)
<<Od początku roku sanktuarium w Csíksomlyó przygotowuje się do pożegnania w dniu Pięćdziesiątnicy, jednak z powodu decyzji zdrowotnych podjętych w związku z pandemią Covid-19 sanktuarium nie będzie w tym roku mogło odbyć masowej pielgrzymki. Musieliśmy podjąć trudną decyzję, aby chronić zdrowie pielgrzymów, które również ponoszą odpowiedzialność za pielgrzymów.
Zgodnie z tą decyzją prosimy braci pielgrzymów, aby nie organizowali w tym roku zorganizowanej pielgrzymki do sanktuarium z okazji Pięćdziesiątnicy, ale aby wraz z pielgrzymką naszych serc przyłączyli się do mszy świętej i innych programów liturgicznych.
Proszę, nie organizujcie krucjat i unikajcie masowej pielgrzymki. Msza będzie dostępna na żywo na stronie internetowej sanktuarium (www.csiksomlyo.ro) i na stronie na Facebooku (Csíksomlyó - sanktuarium) i będzie transmitowana w telewizji Duna i Transylvanian Maria Radio.
Msza pożegnalna w sobotę Zesłania Ducha Świętego w Csíksomlyó 30 maja 2020 r. Rozpocznie się o godzinie 13.00 w zamkniętym kościele Csíksomlyó - Papieskiej Małej Bazyliki. >>
Odpowiedz
#10
(21-05-2020, 19:26)rwmagyar napisał(a): W tym roku  niestety będzie inaczej: ze strony bazyliki w Csiksomlyó (tłumaczenie google)
<< Od początku roku sanktuarium w Csíksomlyó przygotowuje się do Zielonych Świątek, jednak z powodu decyzji podjętych w związku z pandemią Covid-19 sanktuarium ... Zgodnie z tą decyzją prosi braci pielgrzymów, aby nie organizowali w tym roku zorganizowanej pielgrzymki do sanktuarium ... Csíksomlyó ... >>

Na odpuście było ok.250 osób >>> Fotki z Csíksomlyó "bez pielgrzymów"
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości