Zielone Świątki w Csiksomlyó
Jak zapowiadałem, pojechaliśmy razem z synem do Csiksomlyó na Zielone Świątki. Główna uroczystość była w sobotę 8 czerwca (tłumacz google określał ten dzień jako niedziela 8 czerwca). Podróż trwała dwa razy po około 22 - 23 godzin z przerwami w Budapeszcie, sam pobyt na miejscu około 30 godzin - męcząca wyprawa czy raczej pielgrzymka. Jestem pod wrażeniem uroczystości "na siodle" między wzgórzami Kis i Nagy Somlyó (?), gdzie tydzień wcześniej mszę św. odprawiał papież Franciszek. Byliśmy chyba jedynymi Polakami (przynajmniej z polską flagą).
Odpowiedz
Bardzo ładnie, polska flaga - super!
Odpowiedz
(14-06-2019, 13:56)eplus napisał(a): Bardzo ładnie, polska flaga - super!

My jeździmy z przyczepą campingową i zawsze wywieszamy biało czerwoną flagę.
Pozdrawiam wszystkich węgromaniaków.
Odpowiedz
Csíksomlyó do 1959 roku było niegdyś samorządną wsią, odtąd jest częścią miasta Csikszereda w Rumunii, w okręgu Harghita. Stolica? Ziemi Szeklerów ze słynnym Sanktuarium Maryjnym, miejsce pielgrzymek. Na pamiątkę zwycięstwa nad wojskami protestanckimi Jana Zapolyi w 1556 i zachowania wiary katolickiej, w każdą sobotę Zielonych Świątków odbywają się główne uroczystości csíksomlyói búcsú
Odpowiedz
Loading...
Odpowiedz
Chciałem wstawić zdjęcia i ... klapa
Odpowiedz
Zdjęcia muszą być na innym serwerze, wstawić można tylko link do zdjęcia. Jest instrukcja w dziale technicznym.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości