Forum Węgierskie

Pełna wersja: Wydarzenia, imprezy z polskiej strony
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Tudós napisał(a):Niestety większość atrakcji "za zaproszeniami" czyli dla przyjaciół i znajomych organizatorów. Bezczelność.

Z tego też powodu zorganizowałem osobistą akcje protestacyjną i moczyłem się w węgierskich termach od środy do dnia dzisiejszego... pewnie bym sobie wejściówki załatwił ale rzecz w tym, ze to nie jest święto dla "kościółkowych, tarnowskich elyt" ale dla mieszkańców - o czym najwyraźniej "wadza" zapomniała Zły
Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie
oraz Tarnowskie Centrum Kultury zapraszają na
Salon Poezji Węgierskiej.

Gość Salonu: dr hab. Jerzy Snopek – Instytut Badań Literackich w Warszawie.
Poezję czytają aktorzy tarnowskiego Teatru: Zofia Zoń i Kamil Urban.

Tarnowskie Centrum Kultury, dn. 22 marca 2013 r., godz. 18.00
Impreza towarzysząca obchodom Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Prezydent m.st. Budapesztu István Tarlós oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz mają zaszczyt zaprosić na otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej BUDAPESZT ŚWIATŁEM MALOWANY, dnia 22 marca 2013 r. (piątek), godz. 11.30, miejsce: parkan Ogrodu Botanicznego Aleje Ujazdowskie, Warszawa.

„Budapeszt światłem malowany” – wystawa plenerowa
Węgierski Instytut Kultury oraz Biuro Kultury Urzędu m. st. Warszawy wspólnie organizują wystawę "Budapeszt światłem malowany". Celem wystawy, powstałej z inicjatywy prezydentów miast stołecznych Hanny Gronkiewicz-Waltz i Istvána Tarlósa, jest wzajemne zaprezentowanie stolic ich mieszkańcom. Wernisaż „Budapeszt światłem malowany” ma się odbyć w symbolicznym momencie – z okazji uroczystości towarzyszących tegorocznym obchodom Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, święta przyjętego uchwałą parlamentów obu państw. Wystawa zostanie otwarta 22 marca i będzie można obejrzeć ją przy Ogrodzie Botanicznym aż do 29 kwietnia 2013 r. Obok zdjęć archiwalnych bezimiennych artystów na wystawie m.in. prezentowane są prace: André Kertész, Roberta Capy, Lenke Szilágyi, Tamása Dezső, Enikő Hangay, Gábora Arion Kudásza, Márka Simona, Gyuli Sopronyi, Judit Szabó, Balázsa Teleki, Sári Ember, Gábora Kasza.
ZAPROSZENIE
Powróćmy jak za dawnych lat... polskie i węgierskie przeboje z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych we współczesnym brzmieniu

Węgierski Instytut Kultury w Warszawie serdecznie zaprasza na spotkanie połączone z prezentacją polskich i węgierskich skarbów muzycznych z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych

Dj Papa Zura i Dj Kanada Káosz zaprezentują w słowie i muzyce specyfikę tego okresu.

Kolekcjonerzy płyt będą mogli również je nabyć lub dokonać wymiany.

22 marca, piątek, godz. 18.00

Węgierski Instytut Kultury
ul. Moniuszki 10, Warszawa
www.hunginst.pl
W Krakowie od 22 marca, na Rynku Głównym, rozpoczyna sie jarmark wielkanocny. Jak co roku swoje stoisko maja tam też Węgrzy, można kupić sobie langosza albo kurtosza, taki smaczny akcencik w ciagu roku Uśmiech Sa tez i stoiska na Małym Rynku gdzie mozna kupic inne węgierskie przysmaki, kiełbasy paprykowe i takie inne rzeczy Uśmiech W tym roku jeszcze nie byłam, ale na pewno sie wybiore i mogę polecić Szeroki uśmiech
Ovzywiście oprócz wegierskich stoisk jest jeszcze wiele innych , ciekawych stoisk, nie tylko z jedzeniem Oczko

http://krakow.pl/aktualnosci/28822,31,ko...rynku.html
krakow.gazeta.pl napisał(a):W sobotę 23 marca Tarnów odwiedzą dwaj prezydenci: Węgier János Áder oraz Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Ich wizyta jest związana z organizowanym w tym mieście "Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej".
Oprócz prezydentów Tarnów gościć będzie delegacje miast i stowarzyszeń z obu krajów. - Starania o organizację tej prestiżowej imprezy trwały od dawna i w końcu zostały uwieńczone sukcesem. Tarnów zasługuje na to, aby być gospodarzem uroczystości. To najbardziej "węgierskie" z polskich miast od czasów Jana Zapolyi, poprzez gen. Józefa Bema, aż po rok 1956, kiedy to tarnowianie jako pierwsi pospieszyli Węgrom z pomocą. To doskonała okazja do promocji i pokazania miasta - mówi prezydent Ryszard Ścigała.

- Pierwsi goście zawitają do Tarnowa 22 marca. Główne uroczystości rozpoczną się dzień później. Obchody zostaną oficjalnie otwarte w Teatrze im. L. Solskiego "Galą Przyjaźni Narodów". Wcześniej, bo już w południe, pod Mauzoleum gen. Józefa Bema zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca "Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej" oraz 165. rocznicę "Wiosny Ludów" - informuje Dorota Kunc-Pławecka, rzecznik prezydenta Tarnowa.

Panorama Siedmiogrodzka

Po uroczystościach pod mauzoleum obchody przeniosą się do Pałacyku BWA w Parku Strzeleckim, gdzie otwarta zostanie wystawa fragmentów "Panoramy Siedmiogrodzkiej" Jana Styki ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie. - Ważnym momentem spotkania będzie z pewnością przekazanie Muzeum Okręgowemu przez obu prezydentów podarunku. Muzeum otrzyma kolejny fragment "Panoramy Siedmiogrodzkiej", przedstawiający żołnierza na koniu jadącego do sztabu gen. Józefa Bema. Po oficjalnych uroczystościach wystawa będzie ogólnodostępna - mówi dyrektor muzeum Andrzej Szpunar. - Otwarta będzie do 7 kwietnia - dodaje.

Ważnymi punktami obchodów będą także Polsko-Węgierskie Forum Gospodarcze organizowane przez małopolski urząd marszałkowski oraz uroczyste odnowienie przywilejów króla węgierskiego Jana Zapolyi, nadanych mieszczanom Tarnowa.

Piłka nożna i rycerskie potyczki

Poza oficjalnym programem przygotowano także atrakcje dla mieszkańców miasta. O godz. 9 rozpocznie się "Turniej Przyjaźni" - Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta Tarnowa. Na rynku na godz. 14 zaplanowano "Rycerskie Szranki Bratanków" (m.in. wioski rycerskie, pokazy walk, potyczki o Buławę Hetmana Jana Tarnowskiego i Króla Jana Zapolyi oraz bicie historycznych monet), a na 17 pokazy Teatru Dzieci Ognia. O 15 rozpocznie się akcja "Dawcy Ciepła" - będzie można zobaczyć m.in. wypalanie rzeźb w piecach węgierskich.

Swoje propozycje przygotowały także Miejska Biblioteka Publiczna, Tarnowskie Centrum Kultury, Teatr im. Solskiego oraz Tarnowskie Centrum Informacji Turystycznej. Szczegóły na stronie: www.tarnow.pl.


Cały tekst: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,1...z2O7HQAijP
(20-03-2013, 22:37)agi napisał(a): [ -> ]ZAPROSZENIE
Powróćmy jak za dawnych lat... polskie i węgierskie przeboje z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych we współczesnym brzmieniu
Węgierski Instytut Kultury w Warszawie serdecznie zaprasza na spotkanie połączone z prezentacją polskich i węgierskich skarbów muzycznych z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych (...)
Węgierski Instytut Kultury
ul. Moniuszki 10, Warszawa
www.hunginst.pl

Mogliby zorganizować transmisje w necie albo zarejestrować i odtworzyć na YouTube. Agi jak masz dobry kontakt z Instytutem to podpowiedz takie rozwiązanie. Czasy kiedy raz w tygodniu w polskim i węgierskim radiu można było usłyszeć aktualny przebój z danego kraju niestety dawno minęły, a szkoda.
POPIERAM!! Byłoby nieźle... swoją drogą łady wysyp imprez węgierskich, co?
W piątek 22 marca odbędzie się spotkanie prezydentów Polski, Ukrainy i Węgier.
Prezydenci Polski, Ukrainy i Węgier - Bronisław Komorowski, Wiktor Janukowycz i János Áder spotkają się w piątek w Warszawie. W planach mają m.in. obejrzenie meczu Polska-Ukraina w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2014 roku.
Prezydenci Komorowski, Janukowycz i Áder obejrzą na Stadionie Narodowym w Warszawie mecz Polska-Ukraina w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2014 roku w Brazylii. (PAP)
Cytat:Tarnowskie restauracje serwują dania węgierskie


Miejscowe lokale włączają się w obchody Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. W związku z obecnością gości zagranicznych w Tarnowie, na najbliższe dni, przygotowują one specjalne menu. I tak:

Restauracja „U Włocha” będzie oferować m.in.: specjalne pizze; jedna w kolorach flagi węgierskiej w kształcie serca, druga w kolorach barw narodowych Polski.

Restauracja „Tatrzańska” będzie serwować wybrane potrawy z kuchni węgierskiej, takie jak: Bogracz, Sałatka „węgrzyna” i inne.

Restauracja „Rosso” rozszerzy menu o Kartę Dań Węgierskich, w której znajdą się potrawy sporządzone wg przepisu węgierskiego kucharza László Matyasa.

Swoją ofertę przedstawiła również niedawno otwarta kawiarnia Cafe Tramwaj. W dniu 23 marca będą tam serwowane muffinki z kremem w kolorze flagi węgierskiej przy muzyce węgierskiej oraz tematycznym wystroju wnętrza.

Kolejną tarnowską restauracją, która włączyła się w obchody Dni Przyjaźni Polsko - Węgierskiej, jest restauracja Hotelu Tarnovia. W specjalnym menu przygotowanym na tę okazję znalazły się wyśmienite dania kuchni węgierskiej, m.in.: Halaszle, Fogas, czy Gulasz węgierski w kociołku.

źródło