Forum Węgierskie

Pełna wersja: Sándor Márai - myśli, zdania ...
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
,,Teraz już Niemcy zachodnie będą uzbrojone i jesli w Niemczech Wschodnich coś sie zdarzy, Niemcy Zachodnie przyciągną te oderwane ziemie do siebie jak wielki magnes. Rosjanie będą mogli to udaremnić tylko za cenę trzeciej wojny światowej, a to zbyt wielka cena . Oba kraje niemieckie połączą się pewnego dnia , a to pociągnie za soba zerwanie żelaznej kurtyny. Można na to liczyć, ale prognozować termin jest bardzo trudne."
To są, jak rozumiem, zapiski z dzienników (?).
Może dobrze by było cytować też daty..
Nie przy każdym wpisie są daty - np. jest jedna data i i kilka lub kilkanaście wpisów, raczej z kolejnych dni
(04-02-2024, 10:36)rwmagyar napisał(a): [ -> ] ,,Teraz już Niemcy zachodnie będą uzbrojone i jesli w Niemczech Wschodnich coś sie zdarzy, Niemcy Zachodnie przyciągną te oderwane ziemie do siebie jak wielki magnes. Rosjanie będą mogli to udaremnić tylko za cenę trzeciej wojny światowej, a to zbyt wielka cena . Oba kraje niemieckie połączą się pewnego dnia , a to pociągnie za soba zerwanie żelaznej kurtyny. Można na to liczyć, ale prognozować termin jest bardzo trudne."

Nie przy każdym wpisie są daty - np. jest jedna data i kilka lub kilkanaście wpisów, raczej z kolejnych dni

Márai Sándor ur. 11.04.1900 - zm. 21.02.1989 r.
Zjednoczenie Niemiec stało się faktem 3 października 1990 roku.
1956
15 marca
,,Gazety podają, że dziś mija dokładnie 2 tysiące lat od dnia zamordowania Juliusza Cezara. Jak ten czas leci.

Boga można prosić tylko o takie rzeczy, nad którymi nie mamy władzy. Wszystko inne - a więc, co można osiągnąć wolą - Bóg pozostawia nam."
23 marca
...
...
Napisałem dwie książki, które - być może - są warte tego, by czytelnik węgierski wracał do nich również w późniejszych czasach: Sindbad powraca do domu i Księgę ziół. Obie te książki napisałem ,,ja", to znaczy nie pan Márai, tylko ja, osobiście.
Sindbad: https://docer.pl/doc/1cx1n8 > nie jestem robotem
Zioła: https://docer.pl/doc/ex1vssv > pobierz plik pdf
(29-02-2024, 23:15)rwmagyar napisał(a): [ -> ](...)
Napisałem dwie książki, które - być może - są warte tego, by czytelnik węgierski wracał do nich również w późniejszych czasach: Sindbad powraca do domu i Księgę ziół. Obie te książki napisałem ,,ja", to znaczy nie pan Márai, tylko ja, osobiście.

Uzupełniam o nazwiska tłumaczy:
Sindbad powraca do domu przełożyła pani Teresa Woronowska,
Księgę ziół przełożył pan Feliks Netz.
26 marc
...
Tak, Krúdy jest niebezpieczny.(...) Poza światem opisanym przez Krúdego życie na tym świecie nie ma dla mnie żadnego rzeczywistego wymiaru: zawsze to wiedziałem, ale w ostatnich latach nie odczuwałem tego tak dotkliwie jak teraz, kiedy znów przeczytałem Czerwony dyliżans w Nowym Jorku.
...
Literatura węgierska, jeden z najbardziej tajemniczych tworów ludzkiego umysłu. Dopiero teraz, w Ameryce widzę, jaka była wielka
29 czerwca 1956
,,<To nasza rewolucja!> wołali wczoraj w Poznaniu polscy robotnicy, kiedy milicyjne czołgi  zaczęły strzelać do demonstrantów. Według porannych doniesień jest trzydziestu ośmiu zabitych i kilkuset rannych.(...)
Komuniści mogą czasem reżyserować takie bunty(...) Moskwa może potrzebować sprowokowanych spisków, żeby powołując się na nie , znów przywrócić odbarwiony i rozwodniony terror, czasowo zawieszony w związku z kryzysem stalinowskim. Ale bunt może też być spontaniczny. Robotnicy z doskonałą precyzja sformułowali w jednym zdaniu to, o czym w minionych dziesięcioleciach napisano całe może słów: komunizm nigdy nie był rewolucją ludu(...) Lud - chłopi, robotnicy, inteligencja - nigdy nie czuł ani tego, że komunizm jest rewolucja, ani tego, że jest jego sprawą"
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9