Forum Węgierskie

Pełna wersja: Czy wiesz, że...
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
18-19 maja br. odbyla sie w Budapeszcie pierwsza na swiecie Międzynarodowa Konferencja Poliglotow?
Wzial w niej udzial Wloch Emanuele Marini, ktory zna ponoc 30 jezykow obcych (w tym polski i wegierski). Mozna go posluchac tutaj, gdzie mowi po polsku o nauce jezykow. Moze jego porady sie komus przydadza ...
wiecej o konferencji po angielsku ( 3 minuty)
jest rowniez po polsku (18 minut), podaje link dla wytrwalych. Ponoc jezyk wegierski nie jest trudny, tylko jest inny, za to bardzo logiczny. A wiec do dziela!!!
O ile dobrze zrozumiałem, Emanuele Marini powiedział jednak, że węgierski jest najtrudniejszy na świecie!!! Potem rozmówca przypomniał mu o chińskim, więc stanęło na Europie. Szanuję zdanie Mistrza, ale nie zgadzam się z Nim - polski jest wyraźnie trudniejszy, bo o wiele większy w nim chaos. Węgier, jak sądzę, nigdy nie zapyta: "hol mész?". Takich przykładów, gdzie Węgrzy trzymają się swoich logicznych zasad, a Polacy - nie, znajduję coraz więcej.
Zdanie o jezyku wegierskim, nie bylo cytatem p. Emanuele Marini. Tak uwaza kolezanka tego Polaka, ktory byl na konferencji (znajduje sie ono w linku dla wytrwalych). Pewnie nie nalezysz do wytrwalych i nie dosluchales do koncaUśmiech
Nauka jezykow obcych jest bardzo ciekawym tematem. Na tym forum rowniez czesto padaja pytania, jak sie uczyc wegierskiego. Odpowiedz nasuwa sie sama...


Wypowiedź E. Mariniego zacytowałem z tego filmiku i wiem, że się nie pomyliłem.
Nie pomyliles sieUśmiech Tez ogladalam ten filmik i trzeba przyzanc ze facet swietnie mowi po polsku jak na obcokrajowca.
Cytat:Ponoc jezyk wegierski nie jest trudny, tylko jest inny, za to bardzo logiczny. A wiec do dziela!!!

Trzeba chyba mieć mentalność poligloty, by zabrać się do nauki węgierskiego - lub po prostu lubić ten kraj. Uważam jednak, że osoby, które wielokrotnie odwiedzają Węgry, powinny sobie przyswoić podstawy!!!
Dalej jest trudniej. Z podręcznikami jest w miarę przyzwoicie, ale słowniki to tragedia. Jedynie słowniki sprzed wielu lat, nieosiągalne w księgarniach, prezentują dobry poziom. Tłumaczenie w internecie to też droga przez mękę, i nie chodzi mi oczywiście o całe zdania, lecz o pojedyncze wyrazy!
Takie i inne trudności zawsze mnie nakręcały, bo lubię płynąć pod prąd.
Nic nie wyszłoby z nauki, gdyby nie spodobała mi się gramatyka węgierska - pod prawie każdym względem lepsza od innych.
Wygląda na to, że wydawnictwo Level Trading się zrehabilitowało i w tym roku wydało nieco poszerzony słownik już z wszystkimi literami węgierskimi (wcześniej nie było np. "ő"!), słownik jest wydany razem z rozmówkami.
Wiem, że ten tekst bardziej pasuje do działu "język", ale tu pewnie więcej osób go przeczyta.Oczko
(20-06-2013, 19:55)krzysztof73 napisał(a): [ -> ]Wygląda na to, że wydawnictwo Level Trading się zrehabilitowało i w tym roku wydało nieco poszerzony słownik już z wszystkimi literami węgierskimi (wcześniej nie było np. "ő"!), słownik jest wydany razem z rozmówkami.

Hehe, nie ma to jak wydać słownik z pomięciem jednej z liter alfabetu danego języka Język Uśmiałem się Uśmiech Uśmiech
najwiekszy witraz na Wegrzech nie znajduje sie w kosciele, tylko w szkole dla niewidomych?
Powstal w 1930 roku, autorem jest Imre Zsellér, uczen Miksy Rótha.
Ponizej w dwoch czesciach, bo trudno znalezc jedno zdjecie obejmujace calosc:
[Obrazek: nx96px.jpg] czesc gorna

[Obrazek: 2ika546.jpg] czesc dolna
(22-06-2013, 15:22)Ribizli napisał(a): [ -> ]najwiekszy witraz na Wegrzech(...)

Aki keres... (kto szuka...)

[Obrazek: ddkrjt.jpg]

Niestety jest to lekka perspektywa i na dodatek na jednym boku widać podwieszoną kolumnę głośnikową, a na drugim kawałek żyrandola. Podobno nie da się zrobić zdjęcia całości bez "elementów dodatkowych".
...talál!(znajduje!)
Tak, tu widac znacznie lepiej wielkosc tego witrazu.
A ja tymczasem znalazlam cos takiego zeby sie zrehabilitowac: http://www.szecessziosmagazin.com/magazi...rterem.php
Jesli naklikniecie na poszczegolne czesci obramowane czerwonym, to przybliza sie one i lepiej widac detale.
W dolnym rzedzie widac swietych wegierskich: Sw. Elzbieta z rozami, Sw.Imre z lilia, Sw. Stefan, Sw.Maldorzata a takze zakonnice i dzieci niewidome uczace sie rzemiosla. W gornym rzedzie sa symbole czterech ewangelistow:orzel, lew, byk, aniol. A na samej gorze herby i korona.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43