na Węgry przez Słowacje, winiety
#1
Jest to mój pierwszy post i witam przede wszystkim wszystkich szanownych Państwa.

Udaję się do Sosto i planuje jechać przez Barwinek i Tokaj. Jadę tą trasą po raz pierwszy. Czy są jakieś opłaty winietowe na Słowacji przy tej trasie? Bo na Węgrzech chyba nie?

A może trasa przez Konieczną i Koszyce jest szybsza (lepsza) ale tam chyba płacę winiety?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Odpowiedz
#2
(09-07-2012, 20:50)pithebest napisał(a): Udaję się do Sosto i planuje jechać przez Barwinek i Tokaj. Jadę tą trasą po raz pierwszy. Czy są jakieś opłaty winietowe na Słowacji przy tej trasie? Bo na Węgrzech chyba nie?

A może trasa przez Konieczną i Koszyce jest szybsza (lepsza) ale tam chyba płacę winiety?

Ja jeżdżę przez Słowację różnie, czasem przez Łysą Polanę i Słowacki Raj, a na Węgry wjeżdżam przez Putnok, ale chyba częściej właśnie przez Barwinek-Presov-Koszyce-wjazd na Węgry przez Gonc. Ta trasa jest o tyle dobra, że przez Słowację jest tylko ok. 130 km i szybko jesteśmy na Węgrzech. Wprawdzie widoki nie są tak piękne, jak przez Słowacki Raj, ale przez te widoki, przejazd przez górskie serpentyny, itp. jedzie się dłużej.
Ponieważ jeżdżę w okolice Tiszaujvaros lub Mezokovesd, to wspomniana najkrótsza trasa przez Presov-Koszyce wiąże się z przejazdem ok. 25-kilometrowym odcinkiem autostrady między tymi miastami. Może jestem zbyt wygodny, ale kupowałem zawsze winietkę na Słowacji, nie zawracając sobie głowy objazdami tego kawałka autostrady. Kosztowała ta winietka najpierw 5 euro, potem 7 euro za 7 dni, ale teraz najtańsza 10 euro za 10 dni (podaję link)
autostrady słowackie

A ponieważ w tym roku bazę podobnie jak Ty chcę sobie zrobić bardziej na wschód, czyli w Sostofurdo, to chyba ominę autostradę jadąc ze Svidnika, do Giraltovc, tam skręcając na Vranov, Trebisov, wjeżdżając na Węgry w Satoraljaujhely. Potem masz drogę nr 37, w jej połowie skręcasz do Tokaju, potem drogą nr 38 przez Rakamaz do Nyiregyhazy. Autostrady węgierskie zaczynają się bardziej na południe od Nyiregyhazy i nie potrzebujesz kupować winiety, no chyba że będziesz chciał trochę pozwiedzać, bo wtedy naprawdę warto kupić 7-dniową, która kosztuje taniej, niż JEDNOKROTNY przejazd autostradą ze Strykowa do Poznania, co świadczy o zdzierstwie polskich zarządców autostrad Zmieszany Nie mówiąc o tym, że na Węgrzech płacisz za wirtualną winietę, podajesz numer rejestracyjny i nic Cię nie obchodzi, a w Polsce są "średniowieczne" bramki.
UWAGA! Nie radzę nie mając dobrej mapy jechać w okolicy Tokaju bocznymi drogami, na przykład do Nyireghazy przez Tiszalok, ponieważ na wielu drogach nie ma tam mostów przez rzeczki, tylko promy. Na słabszych mapach nie ma oznaczeń promów i wydaje się, że jest "normalny" przejazd. My tak kilka lat temu nadłożyliśmy sporo drogi, przy okazji mocno się wkurzając. Potem po zakupie na Węgrzech dość dobrej mapy komitatu (tak się chyba pisze) Borsod-Abauj-Zemplen zobaczyliśmy zaznaczone te wszystkie promy.

Reasumując. Jadąc z Barwinka do Sostofurdo nie musisz płacić za winiety, o ile nie będziesz chciał jechać przez Presov-Koszyce.
Odpowiedz
#3
Cóż mogę powiedzieć? Często przejeżdżam odcinek Preszów-Koszyce korzystając z bezpłatnej drogi 68. Przejeżdża się przez kilka małych miejscowości. Jest też po drodze przejazd kolejowy z zaporami. Trasa jest dobrze oznaczona począwszy od wjazdu do Preszowa. Właściwie jedyny problem jaki mam z ta trasą to nie przegapianie zjazdu na Budimir w drodze powrotnej, przy wyjeździe z Koszyc. Jeśli jadę z dziećmi to czasem wybieram autostradę.

Czas zużyty na zakup winietki jest chyba porównywalny z czasem jaki się oszczędza jadąc te 25 km. autostradą. ;-)
Odpowiedz
#4
(09-07-2012, 21:35)andrasz napisał(a): UWAGA! Nie radzę nie mając dobrej mapy jechać w okolicy Tokaju bocznymi drogami, na przykład do Nyireghazy przez Tiszalok, ponieważ na wielu drogach nie ma tam mostów przez rzeczki, tylko promy. Na słabszych mapach nie ma oznaczeń promów i wydaje się, że jest "normalny" przejazd. My tak kilka lat temu nadłożyliśmy sporo drogi, przy okazji mocno się wkurzając. Potem po zakupie na Węgrzech dość dobrej mapy komitatu (tak się chyba pisze) Borsod-Abauj-Zemplen zobaczyliśmy zaznaczone te wszystkie promy.

Gdyby była potrzeba, kliknij w miniaturkę poniżej Uśmiech

[Obrazek: PNG_rarnspr.PNG]

I legenda do mapki:

[Obrazek: aaaaPNG_rarnawx.PNG]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#5
A wie ktoś jak naprawdę jest z tą drogą 68 na Słowacji ?.
W tamtym roku płaciłem winietę bo przeczytałem że ta droga została zakfalifikowana do dróg I klasy i z tego względu podlega opłacie, teraz ktoś na innym forum pisze że ta opłata tyczy się tylko pojazdów powyżej 3,5 ton, więc jak to jest naprawdę
Odpowiedz
#6
Dziekuję za podpowiedzi. Czy obwodnica Svidnika R4 - jest płatna? bo gdzieś się doszukałem takiej informacji.
Odpowiedz
#7
(10-07-2012, 7:16)pithebest napisał(a): Dziekuję za podpowiedzi. Czy obwodnica Svidnika R4 - jest płatna? bo gdzieś się doszukałem takiej informacji.

W żadnym źródle, do którego dotarłem w necie nie znalazłem informacji, że obwodnica R4 jest płatna. Wydaje mi się, że te strony/źródła opierające się na słowackich instytucjach są wiarygodne. Nie jest wykluczone, że coś takiego mogli teraz wprowadzić. Podaj ewentualne namiary na stronę, gdzie coś na temat tych opłat jest napisane.
Odpowiedz
#8
(09-07-2012, 22:13)marekjw2523 napisał(a): A wie ktoś jak naprawdę jest z tą drogą 68 na Słowacji ?.
W tamtym roku płaciłem winietę bo przeczytałem że ta droga została zakfalifikowana do dróg I klasy i z tego względu podlega opłacie, teraz ktoś na innym forum pisze że ta opłata tyczy się tylko pojazdów powyżej 3,5 ton, więc jak to jest naprawdę

Jeśli dobrze rozumiem to tu jest oficjalna, aktualna mapa pokazująca drogi płatne dla aut poniżej 3,5 t. i droga 68 nie jest na niej zaznaczona jako płatna.
Odpowiedz
#9
(10-07-2012, 7:16)pithebest napisał(a): Dziekuję za podpowiedzi. Czy obwodnica Svidnika R4 - jest płatna? bo gdzieś się doszukałem takiej informacji.

Rozmawiałem dziś z koleżanką, która mieszka w Svidniku. Nie słyszała nic, żeby droga miała być płatna.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#10
dzięki za info. wszystko jasne.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przez Słowację na Węgry - mapa płatnych dróg Sztasek 2,139 1,402,714 13-06-2024, 17:20
Ostatni post: Sztasek
  Autostrady na Węgrzech (mapa, ceny, winiety) fvg 441 503,898 20-05-2024, 22:10
Ostatni post: GieKSiarz1980
  Roboty drogowe i inne ograniczenia w ruchu w Czechach, Słowacji i na Węgrzech Waldek 91 99,038 02-05-2024, 19:37
Ostatni post: Mamut
  Zakup winiety - z innej strony swierzaczek 5 1,695 28-07-2023, 11:22
Ostatni post: ex-komar
  Mandat za brak winiety od niemieckiej firmy? nikodem977 12 11,222 07-06-2023, 9:55
Ostatni post: ex-komarUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości