Wymiana waluty [złotówka, forint, euro, itd.]
(27-07-2016, 10:15)hanek napisał(a): W poniedziałek będę w Mezőkövesd ktoś może jest lub był w kantorze Tesco i wie po ile tam płacą za Forintów za 100 zł ? albo odwrotnie 100 Huf - ZŁ ? Uśmiech

W Tesco kantory prowadzi firma Exclusive Change, która od pewnego czasu nie podaje aktualnych kursów wymiany.
Dzisiejsze najwyższe kursy kantorowe w Budapeszcie, (kupno):
1 PLN = 71,20 HUF ..... 1 EUR = 313,10HUF
Odpowiedz
Z racji pierwszego postu na forum chciałbym wszystkich serdecznie przywitać! Oczko
Pierwszy post i pierwsze pytania.
Wybieram się za 3tyg do Hajduszoboszlo, pierwszy raz tam, na Węgry i w ogóle na wakacje za granicą dla tego też mam lekki stresik i nie chce jechać nie przygotowany by potem na miejscu zamiast się cieszyć to zamartwiać co robić.
Z racji tematu rozchodzi mi się o kwestie płatności na Węgrzech. Tak wiem temat już wałkowany, ale wolę sam się zapytać. Czym najlepiej płacić by za dużo nie stracić? Wymienić zł na forinty w Polsce + do tego karta płatnicza? Bo wiadomo nie wszędzie kartą zapłacimy więc pasuje jakąś gotówkę też mieć. I właśnie jak to jest z tymi kartami? Mam konto w mBanku z kartą MasterCard, coś tam popytałem google, ale wiadomo setki informacji. Wiem, że banki pobierają prowizje za przewalutowanie i można na tym stracić i najlepszym rozwiązaniem okazuje się być konto w kantorze walutowym w np. Alior Bank z kartą walutową którą można płacić. Ale czy na wyjazd 4 dniowy opłaca mi się takie konto zakładać? Wiadomo konto może się jeszcze w przyszłości przydać, ale też trzeba na nim specjalnie umieścić kasę na wyjazd.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Oczko
Odpowiedz
@bishop wróciłem nie dawno z Siofoka.
Załóż konto w kantor.aliorbank.pl zamów za darmo kartę walutową w USD.. pierwsza wypłata w miesiącu za granicą w bankomacie jest za free, transakcje w sklepach rozliczane po normalnym kursie.

Ja wypłacilem na miejscu 50tys forintów (+/- 700zł), na drobne wydatki, a gdzie się dało płaciłem kartą.

W stacjonarnych punktach chyba nie osiągniesz takiego kursu za forinty jak w kantorze aliorbanku.
Odpowiedz
Alior kantor wymienia forinty, ale raczej na pewno nie wystawia kart w węgierskiej walucie, bo kiedyś sprawdzałem. Tylko 4 czy 5 najpopularniejszych walut (euro, dolar, funt...).
Odpowiedz
@bishop
Generalnie, poza nielicznymi wyjątkami, zawsze taniej wyjdzie płacić gotówką, niż "złą" kartą... a karta "zła" to taka, o której nie wie się ile kosztuje, jakie są sposoby przewalutowania w twoim banku (np. HUF>EUR>PLN), jakie są jego kursy wymiany, jakie prowizje (czy w ogóle) pobiera bank. Więc zawsze najpierw sprawdzić TOiP swojego banku i kurs w kantorze w swojej okolicy zamieszkania i policzyć co lepiej wychodzi.

Onegdaj najlepszym środkiem płatniczym za granicą była karta kredytowa MasterCard Raiffeisen Wizz, która miała rewelacyjne kursy (liczone bezpośrednio z dowolnej waluty na złotówki po kursie MasterCard), brak prowizji za przewalutowanie i dodatkowo dawała (mniej więcej) 2% zwrotu za (prawie) każde zakupy... ale się popsuła i obecnie taki forint czy czeska korona najpierw są przeliczane na euro po kurskie MasterCard, a potem to euro jest przeliczane na złote po fatalnym kursie banku Uśmiech

Aktualnie jest kilka możliwości płacenia plastikiem (z góry podkreślam, że jeszcze nie wszystkie je rozeznałem). Karta "wielowalutowa" do rachunku w Pekao (nie mylić z PKO B.P.), karta kredytowa Visa w Getin Banku, karty walutowe Aliora.

Co do sposobu nabywania forintów w gotówce - czy lepiej kupić w Polsce, czy na Węgrzech - nie wypowiem się. Ja zawsze kupowałem w kantorze w Polsce tyle ile wiedziałem, że muszę wydać w gotówce (zwykle kwatery + jakiś zapas), a resztę płaciłem wspomnianą kartą Wizz (która od niedawna się do tego kompletnie nie nadaje Dodgy ... i do czasu następnego wyjazdu będę musiał pomyśleć nad wyborem innej opcji).

No i oczywiście proszę pamiętać: nie wszędzie kartą da się zapłacić.
Odpowiedz
(27-07-2016, 13:06)eplus napisał(a): Alior kantor wymienia forinty, ale raczej na pewno nie wystawia kart w węgierskiej walucie, bo kiedyś sprawdzałem. Tylko 4 czy 5 najpopularniejszych walut (euro, dolar, funt...).
Ale po co miałby wystawiać karty w HUF?
Żeby zmniejszyć ich funkcjonalność?
Karta Alior Kantor w USD zapewnia korzystne przeliczniki we wszystkich krajach nieEUR (za wyjątkiem krajów posługujących się GBP).
Czyli przydaje się jednakowo dobrze na Węgrzech co w Czechach, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Ukrainie, Turcji itp.
Nie potrzebujesz mieć karty w HUF żeby bezprowizyjnie wypłacić HUF w bankomacie.
Odpowiedz
Ja nie zarabiam w dolarach, tylko w polskich zł, więc na dzień dobry musiałbym dolary kupić.
Wczoraj i przedwczoraj płaciłem Żubrem z mojego podstawowego złotowego RORu - kurs w oba dni 1,40 za 100FT. Jakieś pytania? Oczko
Wypłacić gotówkę mogę po tym samym kursie w bankomatach Unicredit, akurat wschodnia Europa ma dość dobre pokrycie, choć nie w każdym mieście jest bankomat, na Węgrzech najbliżej w Miskolcu i Nyiregyhazie. Przewidując trochę zaopatruję się w walutę będąc w tych miastach, gotówki schodzi mi naprawdę niewiele, 500 złotych wybrane w forintach wystarcza na rok (5-6 wyjazdów).
Odpowiedz
(01-08-2016, 8:44)eplus napisał(a): Ja nie zarabiam w dolarach, tylko w polskich zł, więc na dzień dobry musiałbym dolary kupić.
Wczoraj i przedwczoraj płaciłem Żubrem z mojego podstawowego złotowego RORu - kurs w oba dni 1,40 za 100FT. Jakieś pytania? Oczko

Potwierdzam. Wczoraj w Gyula dokładnie 1.40 za 100HUF

(01-08-2016, 8:44)eplus napisał(a): Wypłacić gotówkę mogę po tym samym kursie w bankomatach Unicredit, akurat wschodnia Europa ma dość dobre pokrycie, choć nie w każdym mieście jest bankomat, na Węgrzech najbliżej w Miskolcu i Nyiregyhazie. Przewidując trochę zaopatruję się w walutę będąc w tych miastach, gotówki schodzi mi naprawdę niewiele, 500 złotych wybrane w forintach wystarcza na rok (5-6 wyjazdów).

Nie wiem dlaczego, ale u mnie (konto Euromobilne) wypłata z bankomatu Unicredit wychodzi ciut drożej niż płatność kartą. Tego samego dnia (24.07) wypłata to 1.44 za 100HUF, płatność kartą 1.39 za 100HUF.
Odpowiedz
Teraz nie wybierałem ze ściany, ale sprawdziłem w dniu 1.05.2016 - z bankomatu wychodziło po 1,40 i przy płatności bezgotówkowej też 1,40. Z dnia na dzień potrafi się różnić o pół grosza. Konto w Unicredit mam z minimalnymi opcjami, nie wiem nawet, jak się nazywa, jedynie mam dostęp do Pekao24, żadnych smartfonów, żadnych "darmowych" wypłat, przelewów czy powiadomień.
Ponad 3% to nie jest ciut, Italiańcy strzygą i golą. Mi czasem próbują wcisnąć prowizję, ale po reklamacji zawsze oddają. Szeroki uśmiech
Odpowiedz
(01-08-2016, 8:44)eplus napisał(a): Ja nie zarabiam w dolarach, tylko w polskich zł, więc na dzień dobry musiałbym dolary kupić.
Wczoraj i przedwczoraj płaciłem Żubrem z mojego podstawowego złotowego RORu - kurs w oba dni 1,40 za 100FT. Jakieś pytania? Oczko
Wypłacić gotówkę mogę po tym samym kursie w bankomatach Unicredit, akurat wschodnia Europa ma dość dobre pokrycie, choć nie w każdym mieście jest bankomat, na Węgrzech najbliżej w Miskolcu i Nyiregyhazie. Przewidując trochę zaopatruję się w walutę będąc w tych miastach, gotówki schodzi mi naprawdę niewiele, 500 złotych wybrane w forintach wystarcza na rok (5-6 wyjazdów).

1. To nie była rada dla ciebie tylko dla @bishop, który takiego konta nie ma. Oczywiście, że mając taką możliwość w Pekao warto z niej korzystać. Ale nie wiem czy warto specjalnie zakładać płatne konto w Pekao jeśli się ma gdzie indziej.

2. 10.000 HUF wydane/wypłacone z dowolnego bankomatu (bez jeżdżenia do Miskolca Oczko Mastercard przeliczy dziś na 35,97 USD. Co przy dzisiejszym kursie sprzedaży USD w Alior Kantorze 3,91 PLN daje 14,06 zł.
Jak dla mnie może być, zwłaszcza że dolary kupowałem poniżej 3,80 zł, jak była okazja Oczko)

3. To już nieaktualne, ale takie same przeliczenia obowiązywały dla karty kredytowej
dawnego Polbanku i tu już była oferta nie do pobicia, bo dochodziła funkcja kredytowa czyli brak konieczności zaopatrywania się w środki z góry. ZTCP Pekao dla kart kredytowych ma standardowy sposób przeliczania z dość wysokimi prowizjami.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problem z wymianą 10,000 forintów maciekd27 7 4,933 19-08-2019, 19:30
Ostatni post: maciekd27
  Tani przelew w EURO na Węgry maciej.h 7 5,703 20-07-2016, 22:06
Ostatni post: eplus
  Złotówki, Forinty czy Euro? - Półroczny wyjazd do Budapesztu kamo99 3 8,889 10-01-2015, 16:12
Ostatni post: Simon
  Mandat za parkowanie - Euro Parkin Collection - co zrobić? Polo87 0 5,940 16-11-2013, 21:21
Ostatni post: Polo87
  Wymiana USD na Forinty szybkibil 6 9,525 21-05-2013, 14:18
Ostatni post: szybkibil



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 7 gości