Przepisy drogowe na Węgrzech
#91
To racja- mam nadzieje,że nie będzie problemu z tym,żeby się dogadać. Szaleć nie zamierzamy, ale czytając wszystkie posty na forum trochę się zaczynamy spinać o to Język Na stronie ambasady też o tym piszą.
Tak to jest, jak tata daje swój samochód synowi w "prezencie" bez pomyślunku rejestracji Język
Odpowiedz
#92
A takie zaświadczenie lepiej potwierdzić przez PZM, czy notariusza ? Muszą być przy tym obie osoby, jeśli chodzi o notariusza, czy może być np tylko właściciel pojazdu? Sprawa wygląda tak,że jako student i ojciec studenta, obaj są w różnych miastach - gdyby ojciec to załatwił u siebie w mieście i kierowca użytkujący podjechałby tylko to odebrać, to by było w porządku?
Odpowiedz
#93
(26-04-2014, 12:40)plisia_xy napisał(a): Tak to jest, jak tata daje swój samochód synowi w "prezencie" bez pomyślunku rejestracji Język
Faktycznie powinno być tak: "Synu, jadę pociągiem w tygodniową delegację do Gdańska. Weź sobie mój samochód i jedź na Węgry, a na wszelki wypadek przerejestrujemy go na ciebie, a jak już wrócę z Gdańska, a ty z Węgier, przerejestrujemy go na mnie." Język

W tej kwestii Madziarzy mogliby trochę wyluzować.
Odpowiedz
#94
Podczas podróży za granicę pożyczonym samochodem, oprócz standardowych dokumentów auta, wymagane jest upoważnienie potwierdzającego jego użyczenie (dane auta i osób). Zaświadczenie takie można też potwierdzić notarialne.
Odpowiednie pełnomocnictwo (najpewniejsze) wystawi też Polski Związek Motorowy. Dokument ten jest standartowym na terenie UE.
Odpowiedz
#95
(26-04-2014, 11:41)plisia_xy napisał(a): Chodzi mi o to, że w dowodzie rejestracyjnym właścicielem jest ojciec kierowcy (to samo nazwisko oczywiście).

Na Węgrzech trzeba mieć spisaną umowę o użyczenie samochodu. Mogę podesłać taki druczek wraz z tłumaczeniem, jak go wypełnić, dlatego proszę o kontakt na maila. Warto to spisać dla świętego spokoju.

Mój mail: kociuba@helkatours.hu

pozdrawiam,
Kasia Kociuba
Odpowiedz
#96
Mail wysłany. Dziękuję za pomoc! W ogóle też dziękuję za odzew. A co do tego potwierdzenia notarialnego, to na stronie ambasady RP w Budapeszcie jest napisane,że nie musi być to koniecznie akt notarialny - tylko wystarczy posiadanie pisemnego upoważnienia, najlepiej sporządzonego w jęz. węgierskim z danymi auta i właściciela. O MZP nie było nic wspomniane.
Odpowiedz
#97
Nie musi to być spisane notarialnie. Na moją logikę bardziej chodzi o sytuacje, gdy ktoś np. sprowadził auto zza granicy i go nie przerejestrował, nie zapłacił cła. Jasne, taki papierek to niby każdy sobie sfabrykuje na poczekaniu, ale ja lubię myśleć, że ten świat nie do końca na przekrętach stoi.
Odpowiedz
#98
Jak to jest na Węgrzech? W tym Słowackim gównie podobno czepiają się o nawigację i sypią mandaty za nawigację na szybie niezaleznie w ktorym miejscu.
Odpowiedz
#99
Jeżdżę z nawigacją na szybie, wszyscy jeżdżą, nigdy nie słyszałam, żeby to był problem na Węgrzech.
Odpowiedz
Dziękuje za odp Oczko
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 692 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 969 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus
  Ceny energii elektrycznej na Węgrzech Slavekk 11 1,671 11-10-2022, 12:54
Ostatni post: Slavekk
  Koszt LPG na Węgrzech kurek 49 65,364 06-07-2022, 13:58
Ostatni post: blackberry
  Trasy rowerowe na Węgrzech malika_12 28 42,909 26-11-2021, 13:37
Ostatni post: Aattaa



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości