11-02-2024, 4:12
(10-02-2024, 21:21)Slavekk napisał(a): No i co teraz?
Zgodnie z prawem Katalin Novák, musi powiadomić parlament o swojej decyzji na piśmie. Jej mandat wygaśnie tylko wtedy, gdy parlament to zatwierdzi. Oznacza to, że Novák pozostanie formalnie prezydentem Republiki do czasu głosowania w parlamencie. Wiosenna sesja parlamentu ma rozpocząć się 26 lutego. Nie wiadomo jeszcze, czy po dzisiejszym wydarzeniu zostanie zwołane nadzwyczajne posiedzenie we wcześniejszym terminie.
Parlament ma piętnaście dni na zwrócenie się do pani prezydent o ponowne przemyślenie jej decyzji. Jeśli jednak Novak podtrzyma decyzję w pisemnym oświadczeniu, parlament jest zobowiązany ją zaakceptować. Po wypowiedziach z ostatnich dni wydaje się mało prawdopodobne, by parlament zachęcił Novak do pozostania na stanowisku prezydenta.
Nowy prezydent Republiki zostanie wybrany przez parlament w ciągu 30 dni od zakończenia kadencji przez odchodzącego prezydenta. Wybory prezydenta zwołuje przewodniczący parlamentu.
Nowy prezydent obejmie urząd ósmego dnia po ogłoszeniu wyników wyborów. Prawdopodobnie będzie to w drugiej połowie marca.
Do tego czasu obowiązki i uprawnienia prezydenta Republiki będą wykonywane przez Przewodniczącego Parlamentu, László Kövéra.
Ma on już doświadczenie na tym stanowisku, ponieważ piastował je przez ponad miesiąc, do 9 maja 2012 r., po rezygnacji prezydenta Pála Schmitta 2 kwietnia.
Kto może zostać Prezydentem Republiki i jak jest wybierany?
Prezydentem Republiki może zostać każdy obywatel Węgier w wieku powyżej 35 lat posiadający czynne prawo wyborcze. Zgodnie z konstytucją, Prezydent Republiki jest wybierany na pięcioletnią kadencję, z możliwością jednokrotnego odnowienia. Na Węgrzech Prezydent Republiki jest wybierany pośrednio przez parlament. Prezydent Republiki musi zostać wybrany co najmniej trzydzieści dni przed wygaśnięciem kadencji poprzedniego Prezydenta Republiki, ale nie później niż sześćdziesiąt dni, lub w ciągu trzydziestu dni od wygaśnięcia, jeśli kadencja zakończyła się przed czasem. Wybory Prezydenta Republiki zarządza Przewodniczący Parlamentu.
Wybór Prezydenta Republiki jest poprzedzony nominacją. Dla ważności kandydatury wymagana jest pisemna rekomendacja co najmniej jednej piątej członków Parlamentu. Nominacja musi zostać przedłożona Przewodniczącemu Parlamentu przed zarządzeniem głosowania. Każdy członek Parlamentu może zarekomendować jednego kandydata. Osoba, która zarekomenduje więcej niż jednego kandydata, unieważnia wszystkie swoje rekomendacje.
Prezydentem Republiki wybranym w pierwszym głosowaniu zostaje osoba, która uzyskała głosy dwóch trzecich członków Parlamentu. Jeśli pierwsza tura głosowania nie przyniesie rozstrzygnięcia, przeprowadza się drugą turę. W drugiej turze głosowania biorą udział dwaj kandydaci z największą liczbą głosów. Prezydentem Republiki wybranym na podstawie drugiej tury głosowania jest osoba, która otrzymała największą liczbę ważnych głosów, niezależnie od liczby osób biorących udział w głosowaniu. Jeżeli druga tura głosowania jest również nierozstrzygnięta, przeprowadza się nowe wybory z nowymi kandydatami. Procedura głosowania zostaje zakończona w ciągu maksymalnie dwóch kolejnych dni.
Prezydent elekt Republiki obejmuje urząd po upływie kadencji poprzedniego prezydenta Republiki lub, w przypadku zakończenia kadencji przed czasem, ósmego dnia po ogłoszeniu wyników wyborów. Prezydent elekt przed objęciem urzędu składa przysięgę przed Parlamentem.
Zgodnie z prawem, Novák, po swojej rezygnacji, będzie nadal nazywana prezydentem Republiki, podobnie jak jej żyjący poprzednicy: Paul Schmitt i János Áder. Byli prezydenci zarabiają do końca życia tyle samo, co obecna głowa państwa tj.:
1,1-krotność pensji przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, obecnie to 4,5 mln forintów brutto miesięcznie (około 56250 zł).
Pani Novák musi opuścić swoje miejsce pracy w Pałacu Sándora i będzie musiała wyprowadzić się, wraz z rodziną, z rezydencji prezydenta przy ulicy króla Béli. Otrzyma ona od Kancelarii Parlamentu inne mieszkanie z jednoosobowym personelem. Koszty mieszkania i personelu pokrywa państwo.
Była prezydent do końca życia będzie miała do dyspozycji trzyosobowy sekretariat, bezpłatną opiekę medyczną i możliwość korzystania z samochodu służbowego. Koszty bieżące sekretariatu zostaną również pokrywane przez Biuro Zgromadzenia Narodowego.
Źródło: miedzy innymi telex.hu.