wakacje koniec sierpnia - co gdzie kiedy?
#1
Witam, wybieram się w te rejony z lepszą połową, około 20 sierpnia.
Lecimy samolotem do budapesztu, tam pare dni i dalej... pociągiem? tu jest pierwsze pytanie - jak dojechać nad Balaton?
Ale jednak przede wszystkim - gdzie nad balaton dojechac?

chciałem co prawda po balatonie pożeglować, ale jednak się okazało, że po tym jeziorku Oczko pływa się tylko jachtami morskimi, dziesięciometrowymi, więc chyba jednak odpuszczę Oczko chyba że ktoś mi uświadomi, że można wziąć coś mniejszego?

Chcemy bezstresowo wypocząć, popływać wpław, pozwiedzać, popić wina i generalnie cieszyć się urlopem.

Uprzejmie proszę o podpowiedzi i sugestie.

pozdrawiam
Łukasz
Odpowiedz
#2
Witaj Łukasz i witamy na forum!
Z Budapesztu kursują pociagi, w sezonie praktycznie co godzinę a nawet czasem częściej. Wszystkie kursy ruszają z Dworca Południowego (Deli Pu.).

Jeżeli chodzi o wybór miejsca, to przejrzyj proszę cały dział dot.Balatonu, na pewno znajdziesz ciekawe wskazówki. Ale fakt - najpopularniejsze są: Siófok, Balatonfoldvar, Balatonlelle, Tihany, Balatonboglar,Keszthely, Balatonfured.

Ps: co do żeglowania - z tego co się orientuję można przyjechać z własną łodzią, ale nie motorową. Mój znajomy pojechał z żaglówką i nie było problemu w okolicach Balatonfoldvar.
Odpowiedz
#3
(18-07-2013, 23:01)Tudós napisał(a): (...) Ps: co do żeglowania - z tego co się orientuję można przyjechać z własną łodzią, ale nie motorową. Mój znajomy pojechał z żaglówką i nie było problemu w okolicach Balatonfoldvar.

Tak tylko, że Łukasz pisze, że leci samolotem i tutaj z przewozem żaglówki może być kłopot. Uśmiech
Odpowiedz
#4
Wynająć Catalinę. Oczko

[Obrazek: 300px-PBY_Catalina_landing.jpg]
Odpowiedz
#5
(18-07-2013, 21:28)devidzej napisał(a): ... pływa się tylko jachtami morskimi, dziesięciometrowymi, więc chyba jednak odpuszczę Oczko chyba że ktoś mi uświadomi, że można wziąć coś mniejszego? ...

Można wyczarterować 8 metrowe /trudniej/ czy 9 metrowe /łatwiej/ jachty /np. Jeanneau/ z silnikiem.
Musisz mieć międzynarodowy patent /polski nie wystarczy więc przed wyjazdem trzeba wyrobić/. Wystarczy żeglarz, na większe sternik.
Do 800 euro na tydzień i drogie mariny ale niezłe wiatry.
W 2010 pływalismy kilka dni, ale ja tylko jako balast bo żona dowodzi Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#6
(19-07-2013, 10:21)Komarek napisał(a):
(18-07-2013, 21:28)devidzej napisał(a): ... pływa się tylko jachtami morskimi, dziesięciometrowymi, więc chyba jednak odpuszczę Oczko chyba że ktoś mi uświadomi, że można wziąć coś mniejszego? ...

Można wyczarterować 8 metrowe /trudniej/ czy 9 metrowe /łatwiej/ jachty /np. Jeanneau/ z silnikiem.
Musisz mieć międzynarodowy patent /polski nie wystarczy więc przed wyjazdem trzeba wyrobić/. Wystarczy żeglarz, na większe sternik.
Do 800 euro na tydzień i drogie mariny ale niezłe wiatry.
W 2010 pływalismy kilka dni, ale ja tylko jako balast bo żona dowodzi Szeroki uśmiech

wyrobić = pójść i od ręki dają, czy trzeba coś więcej robić? wiesz, ja chciałem rekreacyjnie popływać = omega i 3 godziny frajdy :> ale widzę, że 600km2 zdmuchuje pewnie omegi Oczko

dziękuję za wszystkie odpowiedzi i każde inne uwagi ciągle mile widziane.

(18-07-2013, 23:01)Tudós napisał(a): Witaj Łukasz i witamy na forum!
Z Budapesztu kursują pociagi, w sezonie praktycznie co godzinę a nawet czasem częściej. Wszystkie kursy ruszają z Dworca Południowego (Deli Pu.).

Jeżeli chodzi o wybór miejsca, to przejrzyj proszę cały dział dot.Balatonu, na pewno znajdziesz ciekawe wskazówki. Ale fakt - najpopularniejsze są: Siófok, Balatonfoldvar, Balatonlelle, Tihany, Balatonboglar,Keszthely, Balatonfured.

Ps: co do żeglowania - z tego co się orientuję można przyjechać z własną łodzią, ale nie motorową. Mój znajomy pojechał z żaglówką i nie było problemu w okolicach Balatonfoldvar.

czy znasz może ceny (mniej więcej) takiego pociągu?
Odpowiedz
#7
(19-07-2013, 17:11)devidzej napisał(a): wyrobić = pójść i od ręki dają, czy trzeba coś więcej robić? wiesz, ja chciałem rekreacyjnie popływać = omega i 3 godziny frajdy :> ale widzę, że 600km2 zdmuchuje pewnie omegi Oczko ...

We Wrocławiu żona dostała międzynarodowy patent sternika po dwóch tygodniach, ale to było kilkanaście lat temu.

Więcej o Balatonie:
My czarterowaliśmy 9-metrowego SunOddyseya w marinie w Fonyód bez pośrednika, ale z zaprzyjaźnionymi Węgrami /żona znała ich ze zlotów żaglowców/.
Rezerwował jacht Nyikos w zimie żebyśmy mogli pływać tydzień w sierpniu ! Wtedy cena była niższa i przede wszystkim była możliwość wyboru łódki.
O ile dobrze pamiętam to całkowity koszt był ok. 1200 euro /czarter, opłaty parkingowe, paliwo, ubezpieczenie i końcowe mycie łodzi/.
Pływaliśmy w dwa małżeństwa czyli koszty na dwa dzielone, żeglowała żona na zmianę z Nyikosem, ja i Marika robiliśmy za balast Szeroki uśmiech
Kosztów biesiad na pokładzie nie wliczam Szeroki uśmiech

Warunki bywają bardzo trudne, więc mniejsze łodzie nie wchodzą w grę.
Jak już napisałem niezbędny jest patent międzynarodowy.
Niestety nie wiem, czy można 'od ręki' wynająć coś porządnego.
Odpowiedz
#8
dobra. kumam. nie mam skilla na pływanie po Balatonie. Smutek no, ale następnym razem Szeroki uśmiech teraz tylko obczajam gdzie jechać.

ważną info jest dla mnie ta o cenach biletó pociągów :>
Odpowiedz
#9
Elvira.hu
to strona z rozkładem kolejowym,
Honnan - skąd
Hova - dokąd
pokażą się od razu pociągi wraz z enami
Két ország, de egy szív
Odpowiedz
#10
Hej ho, powrócon jestem Oczko
jakieś dobre noclegi nie-kempingowe, tanie i wygodne, przyjmujące ludzi na 2-3 dni max? ktoś coś słyszał albo był?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Gdzie są piaszczyste i bezpłatne plaże nad Balatonem? duo1 33 73,585 09-07-2023, 13:13
Ostatni post: Pudelek
  wakacje z dziećmi 12 i 10 lat ZYCZmonia 4 1,122 08-05-2023, 11:18
Ostatni post: maj0nez
  Prośba o pomoc wakacje 2+2 damnes82 1 1,661 13-06-2019, 22:54
Ostatni post: Helka Travel
  rodzinne wakacje gdzie? w ciemno? doktorpolmos 13 11,046 13-06-2018, 15:41
Ostatni post: ex-komar
  Gdzie nad Balaton w sierpniu Elżbieta.S. 4 13,481 27-04-2018, 0:59
Ostatni post: Helka Travel



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości