Ceny na Węgrzech (2013)
#51
Lengyelorszag z jakimiś kropkami. Znaczek jest drogi, a czas dostarczenia poczty wprost proporcjonalny do ceny znaczka. Ja oduczyłem się wysyłać kartki z zagranicy, bo przychodziły, kiedy ja już dawno zapomniałem o wyjeździe, a adresat też był zdziwiony.
#52
Znaczek na kartkę do Polski - 260 Ft - dochodzi po 4 dniach,

Kilka cen z rejonu połnocnego Balatonu:

Tapolca - Tesco


- Bochenek chleba - 279 Ft
- Traubisoda Keksz. - 239 Ft
- Kinder Joy - 257 Ft
- Bułki - 14 Ft

Rejs godzinny po Balatonie z Badacsony -1600 Ft dorosły, 700 dziecko

Winoteka Petera Vargi

- szeroki wybór, ale najpopularniejsze wina do wieczornego grilla w cenie od 749 do 999 za 1,5 l (!) (np.Muszkotaly czy Szurkebarat)... Oczko
#53
eplus, piszesz ze drogi. Jest tańszy niż w Polsce. U nas znaczek za granicę kosztuje 4.60 zł Zarumieniony
Pozdrawiam wszystkich węgromaniaków. Pani czesieko
#54
U nas znaczek do Polski kosztuje 1,60. Oczko
#55
Dlatego piszę, że za granicę, a nie do Polski.
Pozdrawiam wszystkich węgromaniaków. Pani czesieko
#56
Wtrące tutaj swoje trzy grosze. Z tego co zaobserwowałam podczas wyjazdów na Węgry (ostatni w zeszłym miesiącu) to mogę wynieść kilka wniosków. Porównując tamtejsze ceny do naszych:

- Paliwo jest droższe (średnio +1zł/litr).
- Ceny produktów spożywczych są według mnie wyższe (nigdy nie zapomnę herbat owocowych Teekanne w sklepie bardzo popularnej sieci "CBA" za ok. 12zł/paczka :/, dodam, że u nas takowa kosztuje w granicach 5-7zł/paczka).
- Kosmetyki są zdecydowanie tańsze! (sczególnie te do makijażuUśmiech), można sobie też porównać np. Katalogi Avon online Polski i Węgierski.
- Mam wrażenie, że ceny win były niższe, niż u nas.
- Strasznie, ale to strasznie nie lubię tamtejszych McDonaldsów i tym podobnych. Moim zdaniem ceny są kosmiczne Smutek Za 2 zestawy x(jakaś trochę lepsza kanapka, małe frytki + średni napój) w Budapeszcie zapłaciłam 47 zł :/ Nie wiem jak w innych miastach Polski, ale w Katowicach za to samo zapłaciłabym o połowę mniej.
- Ceny wynajmu mieszkań są niższe niż w Polsce (mam na myśli Budapeszt w porównaniu do Krakowa czy Warszawy).
- Komunikacja miejska jest dosyć kosztowna a kary za brak posiadania biletu kilkakrotnie większe niż u nas.
- Usługi Pocztowe są tańsze.

W każdym razie wydaje mi się, że w podsumowaniu ceny życia na Węgrzech są porównywalne do tych tutaj. Odradzam jednak robienie zakupów w sklepach CBA (które lubię jedynie za ładny wystrój, porządek na półkach i miłą obsługę) na rzecz większych hipermarketów bądź dyskontów, jeżeli ktoś planuje zostać tam na dłużej.

Mam też pytanie, czy orientuje się ktoś ile wynoszą tam ceny za prąd/wodę/internet itp.? w skali miesiąca na jedną osobę, np. w Budapeszcie? Uśmiech
#57
To trudno tak powiedziec, bo ceny sa rozne w zaleznosci od wielkosci mieszkania. Na Wegrzech co miesiac placi sie tzw. rezsi czyli wszystkie oplaty zwiazane z uzytkowaniem mieszkania ( woda, prad, gaz, wspolne uzytkowanie). Internet tez zalezy od szybkosci, ale bedzie pomiedzy 2800-3500 HUF.
#58
Oto aktualne ceny w Budapeszcie... blok, bez gazu, (centralne ogrzewanie, prąd, woda ciapła i zimna, ścieki, opłaty wspólne)
stawka podstawowa centralnego ogrzewania 37,62 Ft/m3/miesiąc
energia elektryczna, stawka dla mieszkańców 18,92 Ft/kWh
opłata za korzystanie z sieci energetycznej 13,9850 Ft/kWh + opłaty tzw. serwisowe
opłata za zegary pomiarowe wody 237 Ft/miesiąc/sztuka
woda zimna 191,90 Ft/m3/miesiąc
woda ciepła 191,90 Ft/m3/miesiąc
odprowadzanie ścieków 328,52 Ft/m3/miesiąc
rachunek 80 Ft/miesiąc
opłaty wspólne, blokowe 1050 Ft/miesiąc
Te podane ceny są bez VAT, który nalicza się w wysokości 27%
#59
(12-07-2013, 17:06)Marteme napisał(a): (...)internet itp.? w skali miesiąca (...)

Na stronie: http://www.internetet.hu/internet-csomag...&orderby=3 znajdziesz porównanie cen pakietów internetowych od 40 dostawców.
Mała próbka ze strony:
[Obrazek: mct5di.jpg]

Oznaczenia:
  • Szolgáltató = Usługodawca
  • Csomag = Pakiet
  • Letöltési sebesség = max szybkość pobierania danych
  • Korlátlan forgalom = nieograniczony ruch
  • Hűségidő = (czas wierności) na ile miesięcy zawarta umowa
  • Modem díja = opłata za modem
  • Helyszínen fizetendő = do zapłaty na miejscu
  • Éves költség = koszt roczny
  • Havi díj = opłata miesięczna
#60
(12-07-2013, 17:06)Marteme napisał(a): (...)opłata za prąd, wodę(...)np. w Budapeszcie?

Na podstawie, http://www.fcsm.hu/ugyfelszolgalat/szolg...alati_dij/,
oraz http://vizmuvek.hu/hu/fovarosi-vizmuvek/...kalkulator ,
od 1 lipca ceny są następujące:
  • zużycie wody za 1 m3 - 218,95 Ft
  • opłata stała za wodomierz 359,91799999999995 Ft/wodomierz główny/za 2 miesiące
  • odprowadzenie ścieków 381,29 Ft/m3
Wszystkie stawki brutto i dotyczą wyłącznie celów mieszkalnych.

[Obrazek: vgqr.jpg]

Źródło: eon.hu/eon.php?id=1,2,1,1


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przepisy drogowe na Węgrzech fvg 132 152,304 15-08-2023, 13:44
Ostatni post: Waldek
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 606 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 902 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus
  Ceny paliw quickstarter 44 8,191 05-06-2023, 13:56
Ostatni post: Waldek
  Ceny energii elektrycznej na Węgrzech Slavekk 11 1,571 11-10-2022, 12:54
Ostatni post: Slavekk



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości