Ceny na Węgrzech (2013)
#61
No to mamy mniejszy VAT w Budapeszcie... będzie taniej.
Moje info o cenach na podstawie czerwcowego rachunku.
#62
(13-07-2013, 8:16)Sztasek napisał(a): No to mamy mniejszy VAT w Budapeszcie... będzie taniej.
Moje info o cenach na podstawie czerwcowego rachunku.

VAT jest niezmienny 27%. Zmieniła się podstawa na podstawie "walki" rządu Orbána o obniżenie kosztów energii, mediów i innych składników kosztów ogólnych = tzw. rezsi.
#63
a jak wygląda komunikacja budapeszt-balaton? jest jakis pociag? autobus? autokar? i ile kosztuje? moze jest jakas stronka gdzie mozna znalezc godziny kursowania, cennik, miejsce odjazdu, itp.?
#64
Oczywiscie mozesz z Budapesztu pojechac nad Balaton pociagiem albo autobuszem. Pociagi wyruszaja z Déli pu.(Dworzec Poludniowy). Podaje strone pociagow. Musisz wpisac skad (Budapest Déli pu.) i nazwe docelowa i date. Wyskocza Ci wszystkie polaczenia i ceny.
Mozna tez jechac autobusem, ktore wyruszaja z Népliget (IX.dzielnica). Podaje Ci strona po angielsku. Musisz wpisac skad dokad i kiedy.
#65
super! bardzo, bardzo dziękuję!
#66
(05-05-2013, 11:33)maciekw napisał(a): wybrane ceny
Wejście do zoo w Nyirgyhaza 
2 dorosłych i 2 dzieci - 4600ft

Jakim sposobem wszedłeś tak tanio do zoo jeśli wg cennika
Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci):kosztuje 7800 HUF
Zdradź patent czy to pomyłka? albo świeża podwyżka cen biletów...
#67
nad Balaton pociągiem lepiej z Kelenfoldi Pu. bo nie wszystkie pociągi zaczynają bieg na Deli.
Két ország, de egy szív
#68
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Ze znajomymi wybieramy się na Węgry. Czytałem cały powyższy temat i przeglądałem wszystkie tytuły tematów w "Ceny, usługi, porady" oraz "Kuchnia". Interesują mnie ceny wina w Tokaju i okolicach, w miarę możliwości z podaniem nazw winnic i miejscowości. Nie ukrywam, że interesują mnie te tańsze winnice, z cenami pro studenckimiUśmiech Nie zamierzamy pić na umór, ale w związku z tym, że po drodze zaliczymy jeszcze parę krajów musimy uważać na początku naszej wyprawy. Wystarczy usprawiedliwień. Z góry dziękuję za odpowiedź/odpowiedzi.
#69
Cześć wszystkim. Świeżak ze mnie - dopiero co zarejestrowałem się tutaj w związku z poszukiwaniem informacji nt. Węgier. Dotychczas tylko przejeżdżałem przez Węgry a tym razem postanowiłem tam właśnie spędzić wakacje. Wątek zapowiadał się ciekawie ale większość postów to niestety dyskusja o winach (proponuję założyć osobny wątek). Spodziewałem się tutaj konkretnych informacji. Znalazłem je tylko dzięki kilku forumowiczom. O cóż takiego chodzi świeżakowi? Otóż o to, że jak sądzę wątek został założony dla takich jak ja, którzy o Węgrzech prawie nic nie wiedzą a wybierają się tam. Więc dyskusje o winach i podawanie cen jogurtów raczej mnie nie interesuje - nie żebym nie pił jogurtów ale jak mnie życie rzuci nad Balatonem do najbliższego sklepu to na nic zdadzą się rady ile coś kosztuje na drugim końcu kraju. No i wino jak niektórzy zauważyli i tak kupię takie jakie będzie a ceny w winnicach oddalone o kilkaset km znów na nic się zdają. Bardziej chyba chodzi o planowanie wyjazdu, czyli czy zatankować do pełna bak bo drożej albo czy kupić zapas fajek jeśli ktoś pali. A co do cen w sklepach bardziej na miejscu przyda się informacja jak przeliczać ceny żeby w ogóle mieć jakikolwiek obraz czy przepłacamy, czy najdroższy sklep w okolicy to i tak betka bo u nas w osiedlowym płacimy drożej. Czy mam sobie wydrukować listę podawanych tutaj przykładów i chodzić z tym po sklepach?

Dla bardziej turystów, a nie znawców Węgier, którym te informacje i tak do niczego nie są potrzebne, ważniejsze jest jak się nie pogubić kiedy stanie się już przed tą półką z nowymi etykietami i markami. Co komu w ferworze podejmowania decyzji, często na kacu, powie 469 ft? Chyba nic. Dlatego proponuję zapamiętać, że Węgierskie ceny (stan na dziś) należy przeliczać dzieląc kwotę przez 70. Każdy dzisiaj ma komórkę a w niej kalkulator, więc może sobie szybko przeliczyć że 469 ft to mniej więcej 6,70 PLN (dokładnie według kalkulatora walutowego na money.pl 6,71). Wynik jaki nam wyjdzie będzie się różnił groszami od polskich cen a im wyższa kwota tym większa różnica ale dalej różnice to kilkadziesiąt groszy. Taka waluta, taki przelicznik - w Czechach gdzie również nigdy nie wiadomo co ile kosztuje wystarczy podzielić kwotę przez 6 choć tu wynik nie jest już tak dokładny (np 15000 koron to różnica 40zł w stosunku do tego co podają kalkulatory walutowe ale przy ponad 2000zł jeśli ktoś chce się zorientować mniej więcej, wystarczy)

Oczywiście nikt nie będzie biegał z kalkulatorem cały czas ale w razie wątpliwości zawsze można się nim posłużyć i po pierwszym dniu być zorientowanym czy zaciskać pasa bo nam nie wystarczy czy można hulać do woli...
#70
Loczek790 ja jak chcę przeliczyć cenę, to mnożę ją przez 1,5 Np 200ft - 200x1.5=300 czyli 3 zł /zera to już w głowie/ Można to robić bez kalkulatora.Uśmiech
Pozdrawiam wszystkich węgromaniaków. Pani czesieko


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przepisy drogowe na Węgrzech fvg 132 152,873 15-08-2023, 13:44
Ostatni post: Waldek
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 665 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 931 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus
  Ceny paliw quickstarter 44 8,322 05-06-2023, 13:56
Ostatni post: Waldek
  Ceny energii elektrycznej na Węgrzech Slavekk 11 1,602 11-10-2022, 12:54
Ostatni post: Slavekk



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości