Co najbardziej zaskoczyło Was na Węgrzech?
#1
Przez forum często przewija się myśl, że Węgry pomimo faktu, że dzieli je od Polski stosunkowo niewielka odległość często traktowane są jako kraj bardzo egzotyczny. Ja domyślam się, że dzieje się tak głównie za sprawą języka. Ale może macie inne zdanie na ten temat? No właśnie, chciałbym zapytać Was, co najbardziej zdziwiło Was, kiedy udaliście się po raz pierwszy (albo i kolejny) na Węgry, jakie różnice rzuciły Wam się w oczy?

Jestem bardzo ciekaw Waszych spostrzeżeń! Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#2
1. Charakterystyczne, kwadratowe domki pokryte niestety w dalszym ciągu azbestem
2. Inna kolorystyka tablic drogowych (autostrady/drogi krajowe - na odwrót jak w Polsce)
3. Kultura winiarni i piwiarni mówię o tych małych, osiedlowych domkach gdzie można w każdej chwili dostać 2 deci wina albo kis korsó dobrego zimnego Drehera :-)
4. szacunek do rowerzystów i ścieżek rowerowych

To tak na szybko, ale pewnie znalazłoby się tego więcej!
Odpowiedz
#3
(31-08-2012, 16:33)Tudós napisał(a): 4. szacunek do rowerzystów i ścieżek rowerowych

Ja miałem podobnie, z tym, że chodziło o pieszych. Na Węgrzech, gdy poruszasz się na piechotę i zbliżasz się do przejścia możesz być pewien, że nadjeżdżające auta zatrzymają się i ustąpią Ci pierwszeństwa. Po pewnym czasie staje się to normalne, przestajesz przywiązywać do tego uwagę. Szok pojawia się dopiero po powrocie do Polski, gdzie - mając w pamięci sytuację węgierską - niejednokrotnie zdarzyło mi się "wtargnąć" na przejście i być jeszcze otrąbionym przez kierujących Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#4
1. Bardzo niska jest wśród Węgrów świadomość, że ich język jest absolutnie niezrozumiały dla obcokrajowców. Wysoka jest natomiast wiara, że gdy powiedzą kilka/kilkanaście zdań (najlepiej bardzo szybko), to delikwent, nawet jeśli wszystkiego nie zrozumie, to sens wypowiedzi wychwyci.
2. Zaskoczył mnie - i nadal zaskakuje - poziom bezpieczeństwa, w jak najszerszym pojęciu, także w ruchu ulicznym.
3. Bardzo in plus oceniam zachowanie dzieci i młodzieży, różnią się tym zdecydowanie od rówieśników z Polski.
4. Nieco ujemną niespodzianką był fakt, że w sobotnie popołudnie i w niedzielę kupienie czegoś w małych wsiach to bardzo trudne zadanie - można się przyzwyczaić.
5. Zaskakuje mnie do teraz to, że Węgrzy wolni są chyba od refleksji nad swoją sylwetką - mnóstwo osób wygląda fatalnie, ja na ich miejscu na pewno nie pojawiłbym się na basenie (nawet na swoim zastanawiam się nad słusznością Oczko ), a oni raczej w ogóle nie krępują się np. nadwagą.
6. Zdziwiłem się w sklepie Media Markt w Nyíregyháza w dziale płytowym - jeśli polskie sklepy płytowe rozczarowują, to po wizycie tam czas je docenić. Lekkim zaskoczeniem in plus był widok kaset (niewielu wprawdzie, ale jednak). Dużym minusem są dla mnie na Węgrzech ceny płyt, książek, map itp.
Odpowiedz
#5
Ruch w mieście - piesi chyba szczególnie nie przykładają się do rygorów: powszechnym widokiem jest przechodzenie dowolnie przez ulice w centrum stolicy. I raczej mało kogo to obchodzi: policjant ma swoje sprawy i przechodzenie pieszego przez skrzyżowanie wzdłuż torów tramwajowych chyba do nich nie należy.
Druga rzecz to obecność kloszardów, a raczej jej powszechność. Nawet eleganckie sklepy w śródmieściu, a raczej wejścia do nich ukryte w małym wykuszu, stają się wieczorami sypialniami, wyłożonymi kartonami albo starymi kołdrami. Czasem taki mieszkający czyta coś z ekranu tabletu - pewnie życie z wyboru...
Odpowiedz
#6
Fidesz rozprawił się z bezdomnymi. Jest już ich zdecydowanie mniej, niż jeszcze pięć lat temu.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#7
Mniej to ich nie jest, tylko mniej rzucają się w oczy w centrum Budapesztu mieszkańcom i turystom, ponieważ wprowadzono kary grzywny za "zajmowanie przestrzeni publicznej".
Faktem jest, że jeszcze 2 lata temu widok barłogów i kartonowych domowisk w każdym przejsciu podziemnym, bramie i wnęce w budynku nie był zbyt estetyczny.
Odpowiedz
#8
(31-08-2012, 17:00)krzysztof73 napisał(a): 1. Bardzo niska jest wśród Węgrów świadomość, że ich język jest absolutnie niezrozumiały dla obcokrajowców. Wysoka jest natomiast wiara, że gdy powiedzą kilka/kilkanaście zdań (najlepiej bardzo szybko), to delikwent, nawet jeśli wszystkiego nie zrozumie, to sens wypowiedzi wychwyci.

heh, w Miskolcu słyszałem, jak jakiś Polak usiłował coś wytłumaczyć parkingowemu. po polsku. mówił za to powoli i wyraźnie... :|

na Węgrzech zaskoczyła mnie jeszcze np. powszechność flag [pierwsze wrażenie - święto albo strajk. a tu nie, normalny dzień]. i w ogóle chyba wyższy poziom przywiązania do symboli narodowych [kiedyś już tu wspominałem moje zdziwienie po wysłuchaniu hymnu narodowego na nabożeństwie luterańskim na Deáku. ponoć w tej parafii taka jest coniedzielna tradycja].
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#9
(31-08-2012, 18:31)varpho napisał(a): (...)wspominałem moje zdziwienie po wysłuchaniu hymnu narodowego na nabożeństwie luterańskim na Deáku. ponoć w tej parafii taka jest coniedzielna tradycja].
Tradycja grania i śpiewania hymnu jest kultywowana również w kościołach rzymskokatolickich. Nie wiem od kiedy jest ten obyczaj ale w roku 1976 już był i trwa do nadal. Może nie po każdej mszy niedzielnej ale po sumie zawsze. W Mátyás Templom podczas sumy odprawianej przez biskupa, składał on życzenia turystom w języku niemieckim i polskim. Tak było jeszcze w końcówce XX. wieku czy to się utrzymało niestety nie miałem okazji sprawdzić.
Odpowiedz
#10
(31-08-2012, 18:31)varpho napisał(a): heh, w Miskolcu słyszałem, jak jakiś Polak usiłował coś wytłumaczyć parkingowemu. po polsku. mówił za to powoli i wyraźnie... :|

Podczas studiowania w Budapeszcie miałem okazję słyszeć polskie turystki tłumaczące sprzedawczyni węgierskiej co chcą kupić (lub przymierzyć). Były to wesołe sytuacje bo nasze panie coraz głośniej powtarzały kwestię po polsku, dodatkowo gestykulując, często komentując między sobą: patrz głucha jakaś ta sprzedawczyni. Na moją uwagę, że nawet jak będzie krzyczeć to i tak sprzedawczyni jej nie zrozumie zareagowała zdziwieniem.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgierska nutka na dziś Sztasek 1,519 641,477 26-12-2022, 19:08
Ostatni post: eplus
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 4 3,901 01-10-2022, 8:50
Ostatni post: rwmagyar
  Wesprzyjmy Magyazyn - jedyną w swoim rodzaju stronę internetową o Węgrzech! Żozefin 0 895 11-10-2019, 19:56
Ostatni post: Żozefin
  Koncert Bryan'a Adams'a na placu Bohaterów (Hősök tér) Waldek 0 1,336 26-08-2019, 22:52
Ostatni post: Waldek
  Polska telewizja na Węgrzech Sztasek 3 6,746 15-07-2018, 15:33
Ostatni post: SztasekUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości