Dokumenty/ulgi
#1
Jako nowa użytkowniczka piszę - Dzień dobry! Uśmiech
Planuję właśnie wyprawę na Węgry, przekopanie tego forum bardzo mi już pomogło (chociaż i sprawiło, że ostatecznie nie mogę się zdecydować co odwiedzić - tyle jest to zobaczenia Szeroki uśmiech).
Mam jeszcze tylko jeden problem - nigdzie w internecie nie mogę jakoś znaleźć informacji jak to jest z ulgami w transporcie na Węgrzech. Jestem studentką, zdążę jeszcze wyrobić kartę ISIC przed wyjazdem, ale czy naprawdę się przyda? Mam w planach sporo podróżowania pociągiem no i komunikacją miejską w Budapeszcie - czy na takie przejazdy dostanę zniżki po okazaniu ISICa?
Odpowiedz
#2
Tak, w pociągu działa na 100%. W komunikacji miejskiej na bilet miesięczny też. Nie wiem, jak ze zwykłymi. Teoretycznie też powinno być okej, ale co kontroler w Budapeszcie to inna interpretacja przepisów i życia w ogóle, więc mogą być niespodzianki Szeroki uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#3
(27-07-2012, 19:16)fvg napisał(a): Tak, w pociągu działa na 100%. W komunikacji miejskiej na bilet miesięczny też. Nie wiem, jak ze zwykłymi. Teoretycznie też powinno być okej, ale co kontroler w Budapeszcie to inna interpretacja przepisów i życia w ogóle, więc mogą być niespodzianki Szeroki uśmiech

Dobrze oddaje to klimat filmu wrzuconego przez Arw - Kontrolerzy. Do zobaczenia tutaj.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#4
Jeśli chodzi o transport miejski to do zniżki wystarczy polska legitymacja. Sama tak jeździłam, ale sprawdziłam również na stronie BKV: po węgiersku, pytanie 6. Trzeba jednak pamiętać, że bilety jednorazowe i krótkokresowe występują tylko w wersji normalnej, dlatego paradoksalnie najtańsze może okazać się kupienie miesięcznego biletu studenckiego. Na bilety okresowe trzeba napisać w wolne pole numer legitymacji, w tym wypadku polskiej.

Jeśli chodzi o kolej, to obywatele UE poniżej 26 roku życia podróżują ze zniżką 33% od piątku godz. 10.00 do niedzieli godz. 24.00, jednak dotyczy to tylko 2. klasy.

Jeśli chodzi o ISIC ja podróżowałam z nim kilka lat temu, i z tego co pamiętam to na kolei mi jej nie uznawano, a w autobusach Volan uznawano tylko razem z legitymacją narodową... Ręki nie dam sobie za to uciąć, ale na stronie kolei znalazłam informację, że nie uznają ISIC. Albo poprostu nie rozumiem. FVG? ctrl+f "isic"
Odpowiedz
#5
Ano faktycznie tak piszą. Mój błąd w takim razie, sorry. Z drugiej strony pamiętam, jak dziś jak znajomy opowiadał mi, że uznano mu ISIC w pociągu. Pewnie znów - interpretacja kontrolera Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#6
Dziękuję za informacje Uśmiech
Hmm, może na wszelki wypadek i tak wyrobię - nawet w Polsce czasami się przyda. A jak wrócę we wrześniu to opowiem jakie mi się interpretacje trafiły Oczko
Odpowiedz
#7
(28-07-2012, 9:47)mirabelka napisał(a): Dziękuję za informacje Uśmiech
Hmm, może na wszelki wypadek i tak wyrobię - nawet w Polsce czasami się przyda. A jak wrócę we wrześniu to opowiem jakie mi się interpretacje trafiły Oczko

Powodzenia i daj znać koniecznie po powrocie! Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#8
odświeżam wątek ;] mam legitymację studencką i też zastanawiałam się, czy nie wyrobić isic. Będziemy jechać z Budapesztu nad Balaton koleją, w weekend, i w zniżkach było owe 33% dla osób poniżej 26 rż, a także 50% dla studentów. Tu pytanie - zniżka 50% jest dla wszystkich którzy pokażą legitkę Politechniki, isica czy tylko tych budapesztańskich studentów? Bo np. w Holandii legitymacji studenckiej (polskiej) nie uznawali. I jak jest ze zniżkami do muzeów, kąpielisk, zoo etc? studencki mają zniżki, tylko co muszę pokazać - isic czy moją legitkę z Politechniki? Wiem że to nie problem isica wyrobić (wersja 24 zł bez ubezpieczenia), ale to kolejna karta w portfelu - obok Euro26, która na Węgrzech wydaje się bezużyteczna, tyle że ubezpieczenie jest.
Odpowiedz
#9
W pociągach polska legitymacja jest uznawana. Muzea? To już chyba zależy od instytucji. O które dokładnie chodzi?
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#10
A ja mam pytanie z innej beczki. Moi znajomi ludzie już wiekowi / po 70-ce/ , w poprzednich latach tzn do 2011 roku nie musieli płacić na kempingach opłaty klimatycznej. W zeszłym roku naliczono ją, chociaż wg cennika już ich nie obejmowała z racji wieku. Czy to są jakieś nowe przepisy, że dotyczy to tylko Węgrów?
Pozdrawiam wszystkich węgromaniaków. Pani czesieko
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przeprowadzka na Węgry - niezbędne dokumenty i inne Lalusza 38 29,129 05-11-2020, 8:33
Ostatni post: Sztasek
  Dokumenty samochodu Michal7 38 28,707 17-08-2019, 22:56
Ostatni post: Agamek12
  Zagubione dokumenty samochodu - prośba o pomoc Zenith 7 3,266 21-11-2018, 22:43
Ostatni post: Zenith
  Dziecko leci samolotem z "obcą" osobą. Dokumenty, proszę! budaipeszt 2 5,974 16-05-2014, 18:13
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości