GRA: Co to za miejsce?
#41
Uśmiech druga pod wzgledem wielkosci synagoga na Wegrzech
Odpowiedz
#42
(13-06-2012, 10:03)ania napisał(a): Uśmiech druga pod wzgledem wielkosci synagoga na Wegrzech

Dzięki! Uśmiech Synagoga Nowa w Szegedzie.


To teraz to:

[Obrazek: 25tatzk.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#43
Király Gyógyfürdő


[Obrazek: zagadkakk.jpg]
Odpowiedz
#44
Mauzoleum Gül Baby, tureckiego derwisza.

A teraz to:

[Obrazek: 20463554.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#45
Pomnik upamiętniający uczestników węgierskiego października '56, stojący na skraju Lasku Miejskiego, u wylotu Városligeti fasor.

A ode mnie:
[Obrazek: gtj_4.jpg]
Odpowiedz
#46
Za trudne? W porównaniu z tym, co można z tego miejsca zobaczyć, to jest to legközelebbi kilátás.
Odpowiedz
#47
Zatem będzie to widok z Erzsébet-kilátó na János-hegy. Jakie miasto jest na poniższym obrazku?



[Obrazek: 20070518buszgps.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#48
Na powyższym obrazku jest miasto Debreczyn. Po kościele poznałem. Ewangelickim.

Niżej fragment budapeszteńskiego parku. Którego?
[Obrazek: gtj_5.jpg]
Odpowiedz
#49
(15-06-2012, 11:18)moziba napisał(a): Po kościele poznałem. Ewangelickim.

zasadniczo masz rację, to jest kościół ewangelicki, tylko że trzeba wziąć pod uwagę, że na Węgrzech funkcjonuje trochę inny system nazw wyznań niż w Polsce.
najogólniej rzecz ujmując: w wyniku reformacji w XVI wieku doszło do podziału Kościoła zachodniego na rzymski katolicyzm i dwa główne wyznania protestanckie: Kościół luterański i Kościół reformowany, nazywany kalwińskim.
w Polsce oba te Kościoły są nazywane ewangelickimi, przy czym stosuje się dodatkowe dookreślenia. polscy luteranie określają się jako Kościół ewangelicko-augsburski [jest to nawiązanie do konfesji augsburskiej, czyli wyznania wiary złożonego na sejmie w Augsburgu w 1530], polscy reformowani - jako Kościół ewangelicko-reformowany.
na Węgrzech kiedyś również funkcjonował podobny system, jednak obecnie to się uprościło do określeń jednoprzymiotnikowych. węgierscy luteranie używają określenia "evangélikus", a reformowani [czyli tzw. "kalwini"] - "református".
a na zdjęciu jest właśnie kościół reformowany. Uśmiech

przepraszam za offtop. Uśmiech
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#50
Dla mnie to żaden offtop. Jako człowiek niespecjalnie obyty w religiach i podziałach Kościołów, nie odróżniam poszczególnych wyznań. Stąd bardzo chętnie przy okazji tej gry - wszak powinna mieć walory edukacyjne, nawet lepiej jeśli szerzej pojęte - dowiem się czegoś nowego, co być może zostanie w pamięci na dłużej. Dlatego chętnie czytam takie offtopy, nazywając je raczej dygresjami czy uzupełnieniami. Dzięki.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Gra w kolory Klimaty Węgierskie 23 22,629 20-06-2017, 14:47
Ostatni post: biler27
  GRA: Co to za osoba? fvg 150 96,732 31-12-2012, 21:21
Ostatni post: Woreczko Jan
  Za co lubisz Węgry? domekurenaty 24 32,541 04-10-2012, 17:22
Ostatni post: Brak



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 16 gości