Jak się wymawia nazwę COOP?
#1
Mam prośbę do forumowiczów, podpowiedzcie mi ja prawidłowo wymawia się nazwę tych węgierskich sklepów? Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#2
długie twarde "o" ... koop
Odpowiedz
#3
Dziękuję StaszkuUśmiech
Odpowiedz
#4
COOPy chyba nie są węgierskie? Dużo wcześniej widziałem sklepy COOP w Szwajcarii, Norwegii i Anglii. We wszystkich taki sam klimat żeby nie powiedzieć bajzel, towar najtańszy i beztroska obsługa. W norweskim sklepie tran, kawa, lody, kiełbasy suszone, marcepan, wyroby higieniczne, zabawki dla dzieci, 4 lata temu były tańsze niż u nas. W kasach są maszynki do liczenia bilonu i wydawania reszty. To dla tych co nie mają karty płatniczej. Nie mam jednak pewności czy to jest ta sama firma ale literki się zgadzają.
Odpowiedz
#5
(07-08-2018, 19:27)Marek1953 napisał(a): COOPy chyba nie są węgierskie? Dużo wcześniej widziałem sklepy COOP w Szwajcarii, Norwegii i Anglii. 
W którym roku widziałes...
Odpowiedz
#6
Biorąc pod uwagę historię spółdzielczości to nasi dziadkowie też mogli widzieć Oczko
Polecam artykuł pod tym linkiem
A COOPa widziałem w Szwajcarii w 2002 roku.
I we Włoszech też.
Odpowiedz
#7
W 2014 na pewno w Norwegii, w Anglii i Szwajcarii dużo wcześniej. Nie przywiązywałem do tego żadnej wagi, sklep to sklep. Dopiero teraz przypomniałem sobie podobieństwo gdy padło pytanie o poprawną wymowę COOPa.

Dzięki za link.
Odpowiedz
#8
W ub.wieku na Węgrzech działały sklepy COOP na zasadzie spółdzielni - nawet w niewielkich wioskach sklepy opatrzone były tym symbolem lub AFÉSZ COOP.
Natomiast pierwszym supermarketem tej firmy był budapesztański SKALA-COOP otworzony w połowie lat 70-tych ub.wieku, kolejne otwierano w każdym większym mieście ... na dzisiaj SKALA nie funkcjonuje, ale COOP ciągle działa.
Węgierski COOP to firma będąca w 100% węgierską bez obcego kapitału, ok. 3000 sklepów funkcjonuje w 1650 miejscowościach.
Odpowiedz
#9
COOP to skrót od słowa cooperative, czyli z angielska spółdzielnia w naszym rozumieniu bardziej współpraca. Taka działalność może być prowadzona w różnych dziedzinach życia - stąd prawdopodobnie bierze się popularność nazwy. Spotkałem spółdzielnię mieszkaniową której nazwa zaczyna się od Coop i jakoś tam dalej. U nas nie poddano się wpływom językowym i główną spółdzielnię handlową nazwano ze staropolska Społem - razem  (jedni pracują, drudzy mają Szeroki uśmiech )
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak węgierski brzmi dla obcokrajowca? fvg 12 14,765 25-05-2017, 9:09
Ostatni post: Kardasz
  Kłaniam się! GtG 3 3,306 16-09-2015, 16:56
Ostatni post: GtG
  Wegrzy ucza sie polskiego Ribizli 11 10,662 15-12-2013, 21:30
Ostatni post: Sztasek
  Jak się uczyć samemu? A_gnieszka 68 56,820 02-06-2013, 8:13
Ostatni post: agi



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości