Kilka faktów na temat Węgier
#1
Całkiem interesujące zestawienie ( Flaga brytyjska ). Co sądzicie o tym? Uśmiech

[Obrazek: 6832266_700b_v1.jpg]
Odpowiedz
#2
Fajne! Po prostu muuuusiało być coś o wynalazkach Oczko
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#3
A gdzie to wynalazłeś!? Super, hiper, alleluja!

Ale mam jedno pytanie - dlaczego po angliczańsku Polak - Węgier brzmi kiepsko ale daje się zapamiętać na trzeźwo?
Odpowiedz
#4
Cytat:and we don't really have a national color or emblem or symbol like most countries

czyżby?

Cytat:"ő" means both "he" and "she" at the same time, so we've been ahead with the whole gender-neutrality thing since ever.

niestety w praktyce nie za bardzo z tej dogodnej cechy węgierszczyzny korzystają, np. do nazw zawodów często dodaje się -nő na określenie kobiet je wykonujących... po co? Smutek w okresie nyelvújításu próbowano nawet urobić żeński zaimek trzeciej osoby: őné... na szczęście się nie przyjęło.

Cytat:the language is so weird that it's sometimes used as throwaway gibberish in films.

ciekawe, nie wiedziałem.
węgierski jest też dość często używany jako przykład dziwnego nieznanego języka w zadaniach lingwistycznych sprawdzających zdolność logicznego myślenia i dedukowania zasad gramatycznych z podanych przykładów.

Cytat:So what DOES Hungarian sound like? See, researchers insist that for example, Hungarian and Finnish are related languages.
On the other hand, both Hungarians and Finns find this hard to believe.

tak jakby pokrewieństwo poznawało się po tym, jak język "brzmi"... no ale żart z dymkami nawet spoko. Oczko


(19-03-2013, 20:11)mordimer napisał(a): dlaczego po angliczańsku Polak - Węgier brzmi kiepsko ale daje się zapamiętać na trzeźwo?

bo jest dosłowne.
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#5
varpho napisał(a):bo jest dosłowne.
Błąd... bo jest po angielsku!! JęzykSzeroki uśmiech
Odpowiedz
#6
(19-03-2013, 20:11)mordimer napisał(a): A gdzie to wynalazłeś!? Super, hiper, alleluja!

A znajomy podesłał. Mnie też się spodobało, więc postanowiłem się podzielić Oczko
Odpowiedz
#7
na twarzoksiągu wśród nzajomych Węgrów kursuje Uśmiech
Odpowiedz
#8
ale po fińsku to bardzo brzydkie słowo przemycili w tej graficeUśmiech
Odpowiedz
#9
(21-03-2013, 1:14)Kamjon napisał(a): A znajomy podesłał. Mnie też się spodobało, więc postanowiłem się podzielić

Pewnie jestem w znakomitej mniejszości jednak po cichu zapytam wersji w języku węgierskim albo polskim nie ma?
Odpowiedz
#10
Rewelacja, potraktowane z humorem a potrafi uzmysłowić parę naprawdę ważnych rzeczy. Zabrakło mi tylko jednego. Jest to chyba jedyne Państwo mające poza granicami kraju więcej obywateli niż w jego granicach (a może to ja się mylę Uśmiech )?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Głowy jeszcze polecą, na trójstyku Węgry-Ukraina-Rumunia Waldek 0 109 21-02-2024, 20:44
Ostatni post: Waldek
  Węgrzy rekrutują pracowników na Filipinach Waldek 0 117 10-01-2024, 5:15
Ostatni post: Waldek
  Pojawiła się szansa na poprawę stosunków węgiersko-ukraińskich. Waldek 0 195 26-11-2023, 1:51
Ostatni post: Waldek
  Wyniki głosowania rodaków na Węgrzech. Pompa@ 12 564 31-10-2023, 21:45
Ostatni post: czesieko
  Po trzecim jest czwarty - urodzaj na Noblistów Waldek 0 180 04-10-2023, 9:32
Ostatni post: Waldek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości