Kilka faktów na temat Węgier
#11
A słyszałeś o Izraelu? Oczko
Odpowiedz
#12
Niestety nie każdy Żyd jest izraelitą i odwrotnie zwłaszcza, ze państwo Izrael powstało dopiero 14 maja 1948 roku... minimum znajomości historii nie zawadzi Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#13
Oczywiście Izraelici istnieją, jednak należy pamiętać, że Ci co są poza granicami Izralela w znamienitej większości ani oni ani ich bezpośredni przodkowie nie byli obywatelami Izraela.
A kto wie ilu Węgrów mających podwójne obywatelstwo lub obywatelstwo węgierskie żyje w USA czy np. w ościennych państwach (Słowacja, Rumunia)?
Przecież jak jestem na południu Słowacji to mam problem z dogadaniem się z miejscowymi (zwłaszcza starszymi) bo tam wszyscy mówią po węgiersku.
Odpowiedz
#14
(23-03-2013, 6:03)tomi napisał(a): Jest to chyba jedyne Państwo mające poza granicami kraju więcej obywateli niż w jego granicach

myślę, że Armenia też ma bardzo silną diasporę.
ale fakt, jest taki [gorzki] żart, że Węgry to jedyne państwo, które graniczy samo ze sobą. Oczko

(23-03-2013, 11:35)mordimer napisał(a): Niestety nie każdy Żyd jest izraelitą i odwrotnie zwłaszcza, ze państwo Izrael powstało dopiero 14 maja 1948 roku...

Izraelita jako etnonim to określenie odnoszone do czasów biblijnych, obywateli współczesnego Izraela określa się po polsku Izraelczykami.

swoją drogą określenie "izraelita" - pisane małą literą - odnosi się do religii, podobnie jak częstsze określenie "żyd", przy czym w przypadku żydów/Żydów trudno jest rozgraniczyć kwestie świadomości narodowej i religijnej.

a żeby było tematycznie, to dodam, że w węgierskim spisie powszechnym w rubryce religia na określenie judaizmu użyto właśnie konfesjonimu "izraelita".

(23-03-2013, 11:35)mordimer napisał(a): minimum znajomości historii nie zawadzi Szeroki uśmiech

język polski też się przydaje. Oczko
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#15
Witam dla mnie bardzo fajne zestawienie ale chyba za daleko sięgnąłeś aż za ocean ,w mentalności ludzi którzy znają i lubią Węgry ciężko to porównywać do ameryki i amerykanów.
Piotr
ps, szukam literatury na temat południowych rejonów Węgier ,wybieramy się na majówkę do Cserkeszolo i chcielibyśmy coś poczytać o tym rejonie,może ktoś wie gdzie uderzyć ,dzięki
Odpowiedz
#16
varpho napisał(a):język polski też się przydaje
A w jakimże to znaczeniu używano określenia w poście, do którego się odnosiłem? Może istotnie poprawanie powinienem był napisać "izraelitą i Izraelczykiem"... ale skoro mamy podchodzić ściśle po aptekarsku to chyba nie od rzeczy będzie przypomnieć, iż nowe zdanie w języku polskim zaczynamy od dużej litery, którą także stosujemy po kropce zaś zbyt wielka liczba przecinków utrudnia ogarnięcie meandrów myśli autora Język
Odpowiedz
#17
nieaktualne już...
Odpowiedz
#18
Uwaga! Proszę nie odbiegać od tematu. Szczególnie, gdy nie chodzi o nic innego, jak osobiste przytyki. Wzajemne animozje proszę wyjaśniać w wiadomościach prywatnych. Każde kolejne pisanie nie na temat będzie nagradzane ostrzeżeniem.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#19
Wg wikipedii Irlandczyków (lub przyznających się do tego pochodzenia) jest 80 mln , z tego w Irlandii niecałe 4 mln
Odpowiedz
#20
(24-03-2013, 13:42)piotr666 napisał(a): Witam dla mnie bardzo fajne zestawienie ale chyba za daleko sięgnąłeś aż za ocean ,w mentalności ludzi którzy znają i lubią Węgry ciężko to porównywać do ameryki i amerykanów.

Ale przecież to Węgrzy o sobie piszą, nie?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Głowy jeszcze polecą, na trójstyku Węgry-Ukraina-Rumunia Waldek 0 109 21-02-2024, 20:44
Ostatni post: Waldek
  Węgrzy rekrutują pracowników na Filipinach Waldek 0 117 10-01-2024, 5:15
Ostatni post: Waldek
  Pojawiła się szansa na poprawę stosunków węgiersko-ukraińskich. Waldek 0 195 26-11-2023, 1:51
Ostatni post: Waldek
  Wyniki głosowania rodaków na Węgrzech. Pompa@ 12 564 31-10-2023, 21:45
Ostatni post: czesieko
  Po trzecim jest czwarty - urodzaj na Noblistów Waldek 0 181 04-10-2023, 9:32
Ostatni post: Waldek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości