Kino węgierskie
#1
Jakie są Wasze ulubione węgierskie filmy? Co według Was warto obejrzeć? Jakie węgierskie produkcje zrobiły na Was największe wrażenie? Podyskutujmy trochę o kinie Madziarów.

Swoją drogą... jest ktoś w stanie wytłumaczyć fenomen popularności jaką cieszyły się i w zasadzie dziś się cieszą filmy spod znaku Bud Spencer & Terence Hill? Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#2
(24-07-2012, 21:33)fvg napisał(a): Jakie są Wasze ulubione węgierskie filmy? Co według Was warto obejrzeć? Jakie węgierskie produkcje zrobiły na Was największe wrażenie? Podyskutujmy trochę o kinie Madziarów.

Swoją drogą... jest ktoś w stanie wytłumaczyć fenomen popularności jaką cieszyły się i w zasadzie dziś się cieszą filmy spod znaku Bud Spencer & Terence Hill? Uśmiech

Gloomy sunday. Szomorú vasárnap.Film wprawdzie niemiecko-węgierski ,a w nim piosenka z niesamowita historią. Polecam zwłaszcza piosenkę. Ps.uwazajcie potem na siebie. http://pl.wikipedia.org/wiki/Gloomy_Sunday
Odpowiedz
#3
Pamiętam, że duże wrażenie zrobił na mnie film Fehér tenyér (Flaga polska Białe dłonie) w reżyserii Szabolcsa Hajdu.

[Obrazek: 24ee6ub.jpg]


Oglądał ktoś z Was może? Jeżeli nie, zapraszam do Kina "Forum" Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#4
Białe dłonie widziałam dwa razy i pamiętam każdą scenę. Podobała mi się też piosenka finałowa (Peace Orchestra - Shining).

Kolejne dobre węgierskie filmy:

Kontroll (Kontrolerzy) 2003, reż.: Nimród Antal - umieściłam youtubowy link do niego w forumowym kinie.

Utolsó idők (Stracone czasy) 2009, reż.: Áron Mátyássy - niestety jest to film mniej znany, nie widzę go w internecie, jednak warty zobaczenia. Dość ciężki, w wydźwięku kojarzy mi się z naszą Symetrią (2003, reż. Konrad Niewolski).
Odpowiedz
#5
Film nie jest produkcji węgierskiej, ale posiada sporo madziarskich akcentów, także pozwolę sobie o nim napomknąć w tym temacie. Chodzi mianowicie o Film Szpiega ( Flaga brytyjska Tinker, Tailor, Soldier, Spy). Od dłuższego już czasu przymierzałem się do obejrzenia tego filmu i wreszcie udało mi się tego dokonać - jestem świeżo po seansie. Z czystym sumieniem mogę zarekomendować. Na mnie film zrobił bardzo dobre wrażenie, akcja nieustannie trzyma w napięciu. Jak wspomniałem - spora część scen kręcona była w Budapeszcie, z pewnością rozpoznacie Basztę Rybacką i Párizsi Udvar. Język też się pojawia, choć kwestie wypowiadane przez niewęgierskich aktorów pozostawiają wiele do życzenia. No ale nie można mieć wszystkiego!
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#6
(24-07-2012, 21:33)fvg napisał(a): (...)
Swoją drogą... jest ktoś w stanie wytłumaczyć fenomen popularności jaką cieszyły się i w zasadzie dziś się cieszą filmy spod znaku Bud Spencer & Terence Hill? Uśmiech

Tak mi się skojarzyło a propos Buda Spencera. Kiedyś, jak to mówi mój młodszy syn, jeszcze w ubiegłym tysiącleciu Szeroki uśmiech , byłem w kinie na komedii "Pogańska madonna", był to jeden z nie tak wielu filmów węgierskich wyświetlanych w kinach, więc poszedłem. Wtedy właśnie po raz pierwszy zobaczyłem Istvana Bujtora, który grał tam główną rolę. Wydał mi się wręcz sobowtórem Buda Spencera i jak się okazało nie tylko ja odniosłem takie wrażenie. Co napisał autor recenzji w poniższym linku

http://fdb.pl/film/90164-poganska-madonna

Cytat:
"... węgierska komedia kryminalna w reżyserii Istvána Bujtora, który zagrał też jedną z głównych ról (...) i jak wieki później zobaczyłem w jakimś filmie Buda Spencera to byłem przekonany, że to on grał tę rolę. A okazało się, że István Bujtor to był etatowy aktor dubbingowy Buda na Węgrzech i przy okazji łudząco do niego podobny."
Odpowiedz
#7
I w moim wypadku Pogańska Madonna była pierwszym filmem z Bujotrem, jaki widziałem. Pamiętam, że jak obejrzałem byłem nim zachwycony Szeroki uśmiech Ukazany w filmie, bardzo zachodni jak na tamte czasy styl życia nad Balatonem też robił wrażenie.

[Obrazek: 21kf6aa.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#8
(26-08-2012, 23:43)fvg napisał(a): I w moim wypadku Pogańska Madonna była pierwszym filmem z Bujotrem, jaki widziałem. Pamiętam, że jak obejrzałem byłem nim zachwycony Szeroki uśmiech Ukazany w filmie, bardzo zachodni jak na tamte czasy styl życia nad Balatonem też robił wrażenie.

Pamiętam Szeroki uśmiech

Te szybkie motorówki, białe żagle i ogólnie zachodni (jak trafnie zauważyłeś) styl. Ponadto sama postać Bujtora, nie pasował on do socjalistycznego przaśnego stylu. U nas można go chyba porównac do wcześniejszego o kilka lat redaktora Maja w "Życiu na gorąco". Zresztą ten serial (kilka miesięcy temu powtarzali na "Kino Polska") rozpoczyna sie właśnie w B-cie.
Odpowiedz
#9
Ale Budapesztu tam jak na lekarstwo, a „dworzec główny” to wyjątkowa pomyłka.
Odpowiedz
#10
Nie wiem czy widzieliscie "Krople slonca". Film ten jest koprodukcja, ale temat bardzo wegierski. Rez. Istvan Szabo, zdjecia: Lajos Koltai . Mowia po angielsku (angielski tytul "Sunshine"). Na ekrany w Polsce wszedl w 2001 roku. Jesli nie widzieliscie, to polecam!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kino "Forum" ;) fvg 39 46,959 10-02-2022, 12:58
Ostatni post: Sztasek
  Wynalazki węgierskie fvg 34 46,066 19-05-2019, 23:08
Ostatni post: Waldek
  Radio węgierskie on-line fvg 16 18,808 22-10-2016, 9:26
Ostatni post: Sztasek
  Malarstwo wegierskie subiektywnie Ribizli 25 30,546 14-08-2016, 15:43
Ostatni post: mario
  Węgierskie hity ;) fvg 67 73,387 17-07-2016, 9:53
Ostatni post: gryfus



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości