Krakó - szczyt na Węgrzech
#1
Przeglądając mapę Węgier natrafiłem na górę Krakó, 402 m n.p.m. w komitacie Borsod-Abaúj-Zemplén , niedaleko miasta Abaújszántó, przy trasie nr 39.
Krakó to oczywiście Kraków, nazwa góry nawiązuje do związków posko - węgierskich szczególnie winiarskich

[Obrazek: fb6eLzW.jpg]

[Obrazek: o5nTRkl.jpg]
Odpowiedz
#2
O proszę, nie miałem pojęcia o takim "szczycie" Oczko Dodam tylko, że Kraków w węgierskiej pisowni to Krakkó.

Może ktoś z forumowiczów miał okazję zdobywać Krakó? Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#3
Z mapy wynika, że przejeżdżałem koło tegoż szczytu w czasie mojej pierwszej bytności na Węgrzech. Jako, że nie zwróciłem nań szczególnej uwagi, musiał się niespecjalnie wyróżniać z całego pasma Gór Tokajskich.
Odpowiedz
#4
Krakó, czyli tajemnice i smaki tokajskiego Krakowa (Pendits)
"Krakó w języku węgierskim oznacza Kraków, o tym wiedzą zapewne miłośnicy węgrzyna. Krakó to nazwa wzgórza leżącego na zachodnim skraju regionu tokajsko-hegyalskiego w okolicy miasteczka Abaújszántó. Ta nazwa wskazująca pradawne związki polsko-węgierskie na winnej niwie stała się kanwą interesujących dyskusji o tradycji, nowoczesności, naturze i sztuce oraz wspólnej historii. To wszystko za sprawą spotkania z niezwykle interesującą postacią węgierskiego winiarstwa Mártą Wille-Baumkauff właścicielką winiarni Pendits, która uprawia winogrona właśnie na historycznej parceli Krakó". więcej na stronie:
http://winnetradycje.wordpress.com/2014/...a-pendits/

http://static.panoramio.com/photos/origi...296458.jpg

[Obrazek: 0nuQvIf.jpg]
Odpowiedz
#5
Szczerze, to też nie wiedziałem o tej górce. Może się uda, tym bardziej, że dość ciekawie wygląda Oczko
Odpowiedz
#6
Nie zdobyłem Krakó, ale spałem w winnicy 5 km od tego "szczytu". Piękna okolica Uśmiech
Odpowiedz
#7
Jest tam jakiś znakowany szlak?
Odpowiedz
#8
(18-08-2014, 11:54)eplus napisał(a): Jest tam jakiś znakowany szlak?

Nie, raczej nie. Zwykła polna droga wśród winnic, czasem przejedzie samochód z Węgrami Oczko. Da się wjechać normalnym samochodem.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Największa plantacja cytryn na Węgrzech jest w Lajosmizse. Waldek 0 1,412 27-12-2022, 22:38
Ostatni post: Waldek
  Prehistoryczne kurhany na Węgrzech ember 3 6,459 14-09-2019, 15:48
Ostatni post: ember
  Krisna-völgy, czyli Dolina Hare Kryszna na Węgrzech piablo75 2 3,070 05-08-2019, 10:14
Ostatni post: piablo75
  Krajobraz jak na Marsie jolanta631 1 3,130 08-10-2017, 5:08
Ostatni post: Sztasek
  Zamki na Węgrzech Kamjon 38 50,066 26-06-2017, 14:27
Ostatni post: andrasz



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości