Lackner Kristóf
#11
(16-09-2012, 16:14)varpho napisał(a): nie, plebiscyt był tylko w Sopronie, a został rozpisany w wyniku powstania, jakie tam wybuchło.

Sorry, że tak trochę jako prawie laik jeśli chodzi o moją znajomość węgierskiej historii, ale to pośrednio oznacza, że mieszkańcy większości miast Wielkich Węgier po ustaleniach Trianon nie czuli potrzeby manifestowania swojej "węgierskości" poprzez organizację powstań. A taka forma jak widać była wtedy dość popularna. Sopron nie było ewenementem biorąc pod uwagę chociażby nam bliższe takie jak: powstanie wielkopolskie, czy powstania śląskie.
Odpowiedz
#12
zgadza się.
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#13
Może trochę z innej strony. Skończyła się właśnie gigantyczna wojna. Pierwsza wojna światowa, działań wojskowych na taką skalę jeszcze nigdy w historii ludzkości nie było. Wszystkie państwa były mocno wykrwawione, wszyscy mieli wojny dość. W szczególności dotyczy to państw przegranych, a po tej stronie były Węgry (Austro-Węgry). Masowe powstania oznaczały by wojnę, a nie po to uznaje się swoją przegraną, składa broń, by za chwilę rozpoczynać kolejną.

A protesty były, po dziś dzień są Oczko
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#14
Prócz zawieruchy wojennej, trzeba też wspomnieć o trudnej sytuacji wewnętrznej. U schyłku I wojny Węgry stanowiły Królestwo w ramach Austrio-Węgier. Samostanowienie społeczeństwa przeszło przez fazę "rewolucji astrów", komunistycznej Węgierskiej Republiki Rad Beli Kuna, dochodzącego do władzy Miklosa Horthyego a to wszystko przy próbach regencji Karola IV. Sytuacja ekonomiczna przedstawiała się fatalnie. Obraz politycznego rozdrobnienia był analogiczny do Polskiego w tych czasach.
A traktat w Tranion wydaje się najbardziej dotkliwy spośród "Ładu Wersalskiego" :Węgry na rzecz Rumunii traciły 102 tys km2, Czechosłowacji 63 tys. km2, Królestwa SHS również 63 tys km2, Austrii 4 tys, Polski 0.5 km2 oraz Fiume dla Włoch. Chyba nie muszę dodawać jakie to były straty demograficzne, dla przemysłu i gospodarki.

A co do samego plebiscytów, to swój sprzeciw zgłaszały mocarstwa zwycięskie, bojąc się precedensu. Plebiscyt w Sopron był sporym sukcesem rządu Istvana Bethlena, bo właściwie pierwszym sygnałem przełamania izolacjonizmu wobec Węgier.
Odpowiedz
#15
Jak podaje Varpo na stronie uralia:
Polska 589 km2
Włochy 21 km2
W BP był pomnik "Tranion" na którym była wymieniona Polska jako jeden z "zaborców". Podobno teraz jest w remoncie.
Odpowiedz
#16
W muzeum sakralnej sztuki protestanckiej w Sopronie znajduje sie posmiertny portret K.Lacknera a takze jego testament.
Oto ten portret:
[Obrazek: 30vhu3a.jpg]
Odpowiedz
#17
Rowniez motto K. Lacknera ("Mergitur, non submergitur") zostalo uzyte na pomniku wystawionym dla upamietnienia 7 tysiecy Niemcow wygnanych ze swoich domow po II WS z Sopronu i okolic.
Motto jest w trzech jezykach: po lacinie, wegiersku i niemiecku. Pomnik ten stoi przed kosciolem ewangielickim w Sopronie. Zostal odsloniety w 2010 roku.
[Obrazek: 1z736n4.jpg]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości