Literatura
#81
Cytat z "Poeta ze smalcu":
" Na pewno juz wspomniałem. że Andric, Krleza, , Crnjanski znaczyli dla mnie niż pisarze wegierscy"
Odpowiedz
#82
W poprzednim wpisie oczywiście ma być " Na pewno już wspomniałem, że Andrić, Krleża, Crnjanski znaczyli dla mnie więcej niż pisarze węgierscy"

Agencja Dramatu i Teatru wyda w maju tom "Węgry online. Węgierski dramat o współczesnej młodzieży".
http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/161093.html%0A
Odpowiedz
#83
z blogu Anny Butrym:
19 maja spotkanie z Ottó Tolanaim

http://annabutrym.pl/turmix/spotkanie-z-...3-tolnaim/
Odpowiedz
#84
to ja z innej beczki...
kilka dni temu słuchałem w radiu węgierskim konkursu wiedzy o literaturze (kiedyś były też takie w naszej trójce). Prosty schemat: lektor czyta krótki biogram, słuchacze zgadują o kim mowa, jeśli nikt nie zgadnie to kolejna podpowiedź. Jednym uchem słuchałem drugim wylatywało ale w pewnym momencie usłyszałem: "Lengyel iró ...", potem było o tym, że pisał krótkie utwory satyryczne oraz sztuki teatralne, wyemigrował za granicę, a po zmianie ustroju wrócił do Polski... odpowiedzi: "Sajnos nem tudom" "En sem tudom", druga podpowiedź: napisał "Tango" i "Słonia"... oboje: "Hat igen, Mrożek" Uśmiech Miło mi się zrobiło Uśmiech
aha, radio się nazywa: Klub Radio, konkursy są zwykle po 1 w nocy
Odpowiedz
#85
Ciekawa pozycja, choć zastanawiam się jakie będzie na nią zapotrzebowanie poza hungarystami Uśmiech
Nomen omen bardzo bardzo ciekawe artykuły.

http://www.dig.com.pl/index.php?s=karta&id=1021

[Obrazek: 5n3bbp.jpg]

JERZY AXER
Od redaktora polskiego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
JERZY SNOPEK
Słowo od tłumacza . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10
LÁSZLÓ SZÖRÉNYI
Wstęp . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13
LISTA SKRÓTÓW . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 21
* * *
LAJOS HOPP
„Wspólna misja chrześcijańska” i „Politica ratio” w okresie panowania
Macieja Hunyadiego i Kazimierza Jagiellończyka . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 23
ÁRPÁD MIKÓ
Styl i napis . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 37
ANDOR TARNAI
Extra Hungariam non est vita . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 69
JÁNOS BOLLOK
Astralna mistyka i astrologia w poezji Janusa Pannoniusa. Śmierć matki
Janusa i gwiazdy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 125
TAMÁS KRUPPA
Tradycja rodzinna i mit genealogiczny w zwierciadle probatoriańskiej
i antybatoriańskiej propagandy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 139
520
SPIS TREŚCI
ISTVÁN BARTÓK
János Sylvester w Krakowie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 161
MIHÁLY BALÁZS
Ziemskie i niebiańskie spory religijne . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 171
MIHÁLY IMRE
Pannoniae Luctus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 201
ANTAL PIRNÁT
Johann Sommer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 209
ANDOR TARNAI
Początki historiografi
i literackiej na Węgrzech . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 229
PÉTER ERDŐSI
Włosi na dworze księcia siedmiogrodzkiego Zygmunta Batorego . . . . . . . 281
ÉVA KNAPP — GÁBOR TÜSKÉS
Z dziejów recepcji Jacoba Baldego na Węgrzech . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 321
SÁNDOR BENE
Koncepcja „potrójnej Ilirii”. Trzy królestwa pewnego kanonika.
Chorwacka historia Györgya Ráttkaya . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 341
LÁSZLÓ SZÖRÉNYI
Życiorys św. Stefana pióra Istvána Tarnóczyego. Arcydzieło
„stylu lapidarnego” . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 367
JÓZSEF JANKOVICS
Gyöngyösi christianus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 379
LÁSZLÓ HAVAS
Florus Hungaricus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 393
GÁBOR KECSKEMÉTI
Kazanie, retoryka, historia literatury . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 411
PIROSKA BALOGH — MÁRTON SZILÁGYI
Ephemerides Budenses o problemach używania języka
węgierskiego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 439
SÁNDOR LÉNÁRD
Węgierski przewodnik po wieży Babel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 481
Odpowiedz
#86
Jest już książka Młodzi Węgrzy online.Antologia sztuk teatralnych, wydawnictwa ADiT. Kupiłem dzisiaj w literacka.pl


Zawiera trzy sztuki
1. Ákos Németh - W sklepie inernetowym - młodzi bohaterowie biorą narkotyki i oferuja smierć na raty ...
2. István Tasnádi - Cyber Cyrano - główna bohaterka podszywa się w internecie pod fikcyjne postaci, przejmując w swiecie wirtualnymkontrole nad uczuciami i postepowaniem swoich przyjaciół
3. János Háy - Most nad dolina - " dla tych którzy chca przezyc terror dorosłych, i dla tych, którzy go przezyli i stali się dorosłymi"
Odpowiedz
#87
[Obrazek: dziennik-egerski-m-iext22025522.jpg]

Lachowicki-Czechowicz Tadeusz - Dziennik egerski : zapiski komendanta obozu oficerów polskich na Węgrzech 1939-1944, Warszawa 2003 Wydawnictwo: Rytm.

Książka opisuje sytuację polskich oficerów, uczestników kampanii wrześniowej 1939 r., internowanych na Węgrzech. Przedstawia zasady funkcjonowania obozu w Egerze, czynnego od września 1939 r. do listopada 1944 r.
Odpowiedz
#88
Ukazała się biografia Wacława Felczaka, do kupienia w poczytaj.pl

http://www.poczytaj.pl/268010?sesja=26833937848
Odpowiedz
#89
Wydawnictwo Armoryka wydało powieść "Oceania. Historia świata zaginionego opowieść o zagładzie Atlantydy" : Mór Jókai Seria: WIERZENIA, TRADYCJE, MITY, LEGENDY I BAŚNIE NARODÓW ŚWIATA, Nr 16

ksiegarnia-armoryka.pl
Odpowiedz
#90
JENŐ SZENTIVÁNYI - ORLĘTA LWOWSKIE.
"To sfabularyzowana opowieść o obronie miasta Lwowa przez kilkunastoletnich jego mieszkańców w latach 1918-1919. Losy rodziny Potockich, głównych bohaterów, poznajemy na tle wydarzeń historycznych tamtego okresu. Bez ich heroicznej walki nie byłoby polskiego Lwowa i wielkiej legendy Orląt Lwowskich.

JENŐ SZENTIVÁNYI (1909 - 1986) - węgierski prozaik, autor powieści młodzieżowych.
Po ukończeniu trzynastego roku życia towarzyszył swemu ojcu, kapitanowi marynarki handlowej, w rejsach do najdalszych zakątków świata. Debiutował w wieku siedemnastu lat, zainspirowany doświadczeniami zdobytymi podczas swych egzotycznych podróży.
Książka “Polskie Orlęta” powstała tuż przed drugą wojną światową i doczekała się jednego zaledwie wydania w 1939 r., od tej pory nie została nigdy na Węgrzech wznowiona."
Książkę wydało Wydawnictwo M
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości