Malarstwo wegierskie subiektywnie
#1
Chcialabym zapoczatkowac nowy watek, w ktorym bedziemy zamieszczac obrazy malarzy wegierskich. Moze to nie jest temat, w ktorym czujecie sie mocni (ja tez nie). Ale mam liczne sciagawki Uśmiech wiec bedziemy probowac! Wegry, tak jak i Polska, ma swoich wspanialych malarzy, ktorzy nie sa znani poza granicami swojego kraju (podobnie jak i u nas). Sa pewne obrazy, ktore maja swoja silna emocjonalna wymowe (tak jak w naszej masowej swiadomosci tkwi np. "Bitwa pod Grunwaldem" czy w mojej prywatnej swiadomosci "Pomarańczarka" albo "Sierota z Poronina"). Wiec mozemy zamieszczac obrazy, ktore sa znane, lubiane czy kontrowersyjne czy tez z jakiegos subiektywnego powodu spodobaly sie Wam.
A czy znacie ten obraz?
[Obrazek: 2s85vnn.jpg]
Odpowiedz
#2
Wiolonczelistka - obraz Róberta Berény. Przechowywany w Węgierskiej Galerii Narodowej.
Odpowiedz
#3
Tak, Waldek. Poprosimy jeszcze Waldka o kilka slow na temat, dlaczego ten obraz jest znany czy tez na czym polega jego "specjalnosc" Uśmiech.
Odpowiedz
#4
Tivadar Kosztka Csontváry byl juz wspominiany w innym watku w tym samym dziale. Jego obrazy sa latwo rozpoznawalne: najczesciej sa to duze olejne obrazy o wymiarach 2mx2m albo i wieksze. Pozostalo po nim 122 obrazow, wiekszosc z nich mozna ogladac w muzeum w Pécsu. Oto dwa z tej kolekcji: Magányos cédrus (Samotny cedr) i Vihar a Hortobágyon (Burza nad Hortobágy)
[Obrazek: 34no0vl.jpg]

[Obrazek: 352g554.jpg]
Odpowiedz
#5
Ja uwielbiam Mihálya Zichy.

Hungarologicznym świrom znany jest przede wszystkim z grafik obecnych na kartach Tragedii Człowieka (Az Ember Tragediája) Imre Madácha, mnie natomiast "wziął" swoimi niezwykle śmiałymi grafikami erotycznymi. Co ciekawe, czasem niektóre z nich wystawiane są na ebayu, niestety osiągają wysokie ceny :-/ Poniżej jego krótka biografia z wikipedii i niektóre z dzieł:

Mihály Zichy (węg.: Zichy Mihály) (ur. 15 października 1827, Zala, Węgry, zm. 28 lutego 1906, Sankt Petersburg) – węgierski malarz i ilustrator.
Zichy pochodził z drobnoszlacheckiej rodziny, od 1842 studiował prawo i równolegle malarstwo u Jacopo Marastoni w Peszcie. W 1844 przeniósł się do Wiednia, by kontynuować naukę u Ferdinanda Georga Waldmüllera. Choć jego obrazy cieszyły się zainteresowaniem, dochody z malarstwa nie pozwoliły mu na zabezpieczenie egzystencji. W 1847 wyjechał do Sankt Petersburga, gdzie został prywatnym nauczycielem wielkiej księżnej Heleny. W 1849 powrócił jednak do malarstwa, tym razem dzięki kontaktom, które zawarł w otoczeniu wielkiej księżnej, oprócz uznania artystycznego, udaje mu się też sukces finansowy i społeczny. W 1859 zostaje nadwornym malarzem na dworze cara Aleksandra II, gdzie Zichy maluje portrety rosyjskich dworzan.
W 1874 udaje się do Paryża, tam zostaje prezydentem związku Węgrów i pod wrażeniem dzieła Zoli: Nana, maluje m.in. "Kurtyzanę". Następnie wraca do Rosji i zostaje tam do końca życia na dworze cara Aleksandra III.

[Obrazek: ose7hf.jpg]

GRAFIKI - TRAGEDIA CZŁOWIEKA

[Obrazek: 66glxk.jpg]

[Obrazek: 2eq9qnc.jpg]

[Obrazek: oifxfo.jpg]

[Obrazek: 21ek2c.jpg]

[Obrazek: 2128eg5.jpg]

[Obrazek: xbyms.jpg]

[Obrazek: xgb81d.jpg]
Odpowiedz
#6
[Obrazek: 35bgyrk.jpg]

[Obrazek: 20k53j9.jpg]

[Obrazek: 34yo9s7.jpg]

[Obrazek: 2507054.jpg]

[Obrazek: 302c869.jpg]

[Obrazek: 2aad6z8.jpg]

[Obrazek: j0irfr.jpg]

[Obrazek: i2io8n.jpg]

[Obrazek: 4scoee.jpg]

[Obrazek: 2dtaxl0.jpg]

[Obrazek: 346ajjs.jpg]

EROTYCZNE GRAFIKI:

[Obrazek: 10if0gj.jpg]

[Obrazek: 2z9a9ux.jpg]

[Obrazek: bjtg.jpg]

[Obrazek: j9udld.jpg]

[Obrazek: j0v7md.jpg]

[Obrazek: 15gqej7.jpg]

[Obrazek: 20qnxck.jpg]

[Obrazek: 2qmnms4.jpg]

[Obrazek: bj7l7p.jpg]
Odpowiedz
#7
[Obrazek: 30aff2h.jpg]

[Obrazek: 1zw25gz.jpg]

[Obrazek: rwkiec.jpg]

[Obrazek: ojigdk.jpg]

[Obrazek: 29xeul2.jpg]

[Obrazek: 2u76d8m.jpg]

[Obrazek: 2w5txqr.jpg]

[Obrazek: 2qwzg1u.jpg]
Odpowiedz
#8
Wszystkim lubującym się w węgierskim malarstwie z czystym sercem polecam stronę:

http://www.hung-art.hu/index-hu.html

Po wybraniu literki nazwiska wybieramy autora (XY).
Następnie klikamy na "XY művei"
I możemy do woli przeglądac w dużej rozdzielczości jego dzieła.
Chwalebna inicjatywa :-)
Odpowiedz
#9
Do Tudós: czy nie wydaje Ci sie, ze za bardzo wybiegasz do przodu? Przeciez piszemy dla osob , ktore nie sa zorientowane w temacie. Duza wiekszosc nie potrafi nawet wymienic jednego malarza wegierskiego. Czy podajac te strone myslisz, ze w ten sposob zapoznaja sie z tematem i w ogole beda wiedzieli czego/kogo szukac? Wydaje mi sie, ze ta strona wtedy dopiero bedzie uzyteczna, jak beda mieli jakies pojecie o malarstwie wegierskim. Bo na dzien dzisiejszy to tak, jakbys osobom, ktore znaja kilka slow po wegiersku ( dziekuje i do widzenia) dal wegierska powiesc do czytania w oryginale... A moze uwazasz, ze ten temat nie jest ciekawy dla forumowiczow i nie powinnismy go kontunuowac?
Odpowiedz
#10
Do Ribizli: a co to znaczy "wybiegać do przodu"? Przecież to nie jest kurs korespondencyjny a staram się tłumaczyć w miarę jasno. Dlatego też wyjaśniłem gdzie trzeba nacisnąć, chcąc obejrzeć galerię danego artysty. Wychodzę z założenia, że forum jest dla osób zarówno nie mających zielonego pojęcia o Węgrzech jak i tych, którzy Węgrami żyją na codzień. Link wkleiłem dlatego, że być może są osoby, które kojarzą kogoś po nazwisku i chciałyby sobie jego obrazy pooglądać lub wręcz przeciwnie, chciałyby osoba po osobie przejrzeć całą stronę i gdy jakiś obraz ich zainteresuje, wgłębić się w nią i jej prace.
Forum jest forum otwartym. Nie ukrywajmy przed ludźmi wiedzy.
Nie bez kozery moim motto jest : sapere aude! - Miej odwagę być mądry.
Nie bójmy się wiedzy, upowszechniajmy ją, umożliwiajm wolny dostęp :-)
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kino węgierskie fvg 104 89,740 27-05-2021, 20:11
Ostatni post: rwmagyar
  Malarstwo: Philip de László Ribizli 0 1,145 07-12-2019, 15:41
Ostatni post: Ribizli
  Wynalazki węgierskie fvg 34 46,065 19-05-2019, 23:08
Ostatni post: Waldek
  Radio węgierskie on-line fvg 16 18,803 22-10-2016, 9:26
Ostatni post: Sztasek
  Węgierskie hity ;) fvg 67 73,378 17-07-2016, 9:53
Ostatni post: gryfus



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości