Mandat z wakacji
#1
Witam, czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć o co chodzi w tym piśmie:

[Obrazek: 1.jpg]

[Obrazek: 1.jpg]
Odpowiedz
#2
(05-09-2015, 10:34)krychkat napisał(a): Witam, czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć o co chodzi w tym piśmie...

Stwierdzenie, że "nie prowadziłeś" auta w opisanej sytuacji, niczego nie dowodzi, gdyż nie dołączyłeś dokumentacji dotyczącej przekazania auta drugiej osobie. Masz 8 dni na uzupełnienie brakującej dokumentacji.
Odpowiedz
#3
W tym przypadku akurat kierował kolega, który ma inne obywatelstwo a ja siedziałem z boku, to co w tym przypadku mam zrobić?
Odpowiedz
#4
Jest w odpowiedzi, że w terminie 8 dni masz udokumentować udostępnienie auta osobie drugiej. Jeśli tego w terminie nie zrobisz, będziesz prawnie - jako właściciel pojazdu - pociągnięty do odpowiedzialności.
Obecnie w twoim przypadku są dwie sprawy: przekroczenie dozwolonej prędkości + oświadczenie, że ktoś inny kierował autem.
Odpowiedz
#5
A w jaki sposób mam to udokumentować skoro znajomego już nie ma w kraju, a dokumentów nie mam żadnych, bo przecież auta nikomu pożyczałem tylko jechałem razem z nim tym autem tylko jako pasażer.
Odpowiedz
#6
(05-09-2015, 15:33)krychkat napisał(a): A w jaki sposób mam to udokumentować skoro znajomego już nie ma w kraju, a dokumentów nie mam żadnych, bo przecież auta nikomu pożyczałem tylko jechałem razem z nim tym autem tylko jako pasażer.

Udokumentowanie faktu, że nie ty prowadziłeś auto polega na udostepnieniu wiarygodnego dokumentu stwierdzającego przekazanie auta w drugie ręce - takiego nie dołączyłeś do oświadczenia stanu rzeczy.
Jeśli tego faktu w wyznaczonym terminie nie udokumentujesz, sprawa zacznie się od początku... czyli jako właściciel pojazdu wpisany w dowodzie rejestracyjnym bedziesz nękany Smutek o zapłacenie kwoty mandatu.
Odpowiedz
#7
Wypróbuj stare triki z polskiego repertuaru: Podaj, że jechał Obbibi Muru'Bumbu z Nairobi albo Viktor Orban, który, tak się składa, że jest twoim kolegą. Oczko Albo jakiś facet, który niedawno umarł, przez co nie nadaje się na świadka. Oczko
Odpowiedz
#8
(05-09-2015, 21:55)eplus napisał(a): Wypróbuj stare triki z polskiego repertuaru: Podaj, że jechał ...
...jakiś facet, który niedawno umarł, przez co nie nadaje się na świadka.

Takie "stare triki z polskiego repertuaru" nie przejdą wobec przepisów węgierskiego prawa, które jednoznacznie określa obowiązki właściciela pojazdu.
Są dwie możliwości w opisanej sprawie: mandat płaci właściciel pojazdu lub przedstawi wiarygodne dowody, że to nie on prowadził auto w owym czasie.
Odpowiedz
#9
Właśnie chodzi o to, że ja im szybciej wysłałem wypełnione oświadczenie (które mi przyszło z mandatem) ze wskazaniem kierowcy. Mandat wraz z oświadczeniem mi przysłali przetłumaczone, a załączony powyżej list już w języku węgierskim, może po prostu jeszcze im nie doszły dokumenty z oświadczeniem które im wysłałem.
Odpowiedz
#10
Od strony praktycznej węgierska strona będzie obstawać na stanowisku, że mandat musi być zapłacony. Jeśli wskażesz kolegę i oni to łykną, to są dwie możliwości: kolega jest dla nich osiągalny (jako obywatel UE) i mandat będzie zapłacony, a ty możesz stracić kolegę. Szeroki uśmiech Albo kolega mieszka w Nairobi, Tel-Awiwie czy Toronto - o tym już pisałem. Jeśli mandat będzie w końcu zapłacony, to lepiej zrobić to jak najszybciej, bo podobno są promocje za zapłatę w krótkim terminie. Choć nie jestem pewny, czy termin biegnie, dopóki sprawca nie jest ustalony. Jeśli go zapłacisz, to nadal są dwie możliwości: uważasz, że kolega jest świetnym kierowcą i może przycisnąć, jako dysponent wozu nie protestowałeś, bo chyba z grubsza potrafisz ocenić prędkość. Może do tego kolega uczestniczył w kosztach podróży 50/50 i był zmiennikiem w długiej trasie - na tym sprawę można byłoby zakończyć. Jeśli kolega jest zdiagnozowanym przypadkiem ADHD, nie rozumie "zwolnij", "nie dotykaj" i "ciszej" nawet powtórzonego 4 razy, a do tego był twoim gościem i poprosił cię o kierownicę, to śmiało z kwitkiem do niego - niech wie, jakie straty spowodował. Przepraszam za moralizatorstwo, ale liczy się rezultat końcowy, jeden z wyżej wymienionych. Zmieszany
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mandat za brak winiety.... paulo99 4 1,345 25-08-2022, 18:16
Ostatni post: eplus
  Mandat z Węgier - brak numeru konta camel7771 5 2,113 06-12-2021, 10:50
Ostatni post: ex-komar
  Mandat za parkowanie agi_iwan@o2.pl 8 4,549 05-08-2019, 20:41
Ostatni post: Waldek
  Niesłusznie wystawiony mandat na Węgrzech Kuwal 20 8,781 20-07-2019, 19:27
Ostatni post: ex-komar
  Mandat i odwołanie się - Węgry lemON00 19 18,081 28-05-2019, 13:45
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości