Moja pierwsza objazdówka po Węgrzech
#1
Cześć!

W sumie trochę późno, ale chciałem podziękować wszystkim za porady odnośnie wyjazdu na Węgry – za te, które dostałem od Was w bezpośrednich odpowiedziach na pytania, i za te, które tutaj przeczytałem. Pomogły mi one wszystko sobie bardzo dobrze zorganizować – majówkowa objazdówka wyszła mi znakomicie i na pewno będę wracał na Wegry, bo mam dużo jeszcze do zobaczenia. 
Łącznie na Węgrzech spędziłem 6 dni:

1 dzień:

Przyjazd do Budapesztu. Zwiedziłem kościół Macieja (zachwycający na zewnątrz, piękny w środku), Dom Terroru (największy wstrząs – kazamaty i wystawione tam szubienice), zobaczyłem Lasek Miejski i Pomnik Milenium

2 dzień:

Pojechałem w Góry Matra. Z Matrahazy wszedłem na Kekes, zszedłem do Matrafurdo i dalej z buta do Gyongyos (łącznie pewnie z 18 km – szedłem z parkingu u podnóża góry, nie tego parkingu przy samym szczycie). Wstępna obserwacja po różnych lekturach (że Góry Matra to takie nasze Góry Sowie) potwierdziłem empirycznie ?

3 dzień:

Z Budapesztu do Szekesfehervaru. Tam zobaczyłem przepięknie zachowaną starówkę, pochodziłem chwilę po pierwszej bazylice królewskiej i zwiedziłem zamek Boryego. Z Szekesfehervaru na nocleg do Siofok.

4 i 5 dzień:

Pojeździłem wokół Balatonu. Zrobiłem część południową (od Balatonszentgyorgy do Siofok) i część wschodnią – północno-wschodnią, gdzie zachwyciłem się klifami.

6 dzień:

Powrót do Budapesztu. Tam jaskinie, ruiny amfiteatru, Obuda, Wyspa Małgorzaty (piękna!) oraz bazylika św. Stefana (którą podczas pierwszego wyjazdu potraktowałem mocno po macoszemu).
Objazdówka rozbudziła mój apetyt na więcej. Oczywiście nie obyło się bez błędów podczas planowania (powinienem był wziąć na przykład więcej dni na Balaton – najciekawszą zachodnią część razem z Małym Balatonem zostawiam na kolejny wyjazd) oraz podczas samego wyjazdu (nie wiem, czemu, ale ubzdurałem sobie, że w metrze nie trzeba kasować biletów, skoro nie ma kasownika w wagonie – mandat 80 tys. forintów boleśnie mnie przekonał, że jednak trzeba Szeroki uśmiech ). Podczas kolejnego wyjazdu na pewno będę chciał ponownie zawitać do Budapesztu (choćby dla miasteczka Szentedre, na które nie starczyło mi mocy), objechać zachodni Balaton oraz trasy przy Dunaju.  

Co do noclegów: w Budapeszcie spałem w Hungaria Guesthouse, w Siofok – w Joy Guesthouse. Obie miejscówki bardzo fajne, z sympatycznymi właścicielami, wyposażone tak, jak tego potrzebuję. Hungaria ma dodatkowy plus, że leży tuż przy dworcu autobusowym, skąd jechałem w Matrę, oraz przy stacji metra, skąd mogłem dostać się na dworzec, aby dojechać do Szekesfehervaru.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Podróże "palcem po mapie" eplus 4 4,651 27-09-2020, 10:23
Ostatni post: eplus
  Sarospatak po sezonie eplus 24 25,541 14-10-2019, 21:31
Ostatni post: eplus
  Poszukuję nazwy węgierskiej wody po goleniu z roku ok 1986 vaidame 6 5,039 10-08-2018, 19:40
Ostatni post: ex-komar
  Trzecia wizyta we wschodnich Węgrzech stef 4 3,529 31-07-2018, 12:26
Ostatni post: piablo75
  Moja mała przygoda z Węgrami claudiene 15 20,854 07-09-2017, 21:32
Ostatni post: piablo75



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości