Pierwszy raz nad Balaton - prośba o porady
#1
Witam wszystkich serdecznie. Ponieważ w tegorocznych planach wakacyjnych pojawił się pomysł wyjazdu nad Balaton, to oczywiście szukając jakiś informacji na jego temat trafiłem na to forum. Chciałbym jednak uporządkować swoją wiedzę, bo czasami informacje bywają trochę sprzeczne, więc chciałbym zapytać o kilka rzeczy. Będę wdzięczny za pomoc i udzielone odpowiedzi.

1. Wyjazd planujemy na tydzień na przełomie lipca/sierpnia 2 osoby dorosłe i dwóch nastolatków. Jak wygląda wtedy kwestia noclegów? Luksusów nie potrzebujemy, ale też jakiegoś poziomu, zwłaszcza jeśli chodzi o czystość, jednak oczekuję. Generalnie niewielki apartament z dwoma pokojami, łazienką i kuchnią by się przydał. Nie planuję gotować w czasie pobytu, ale jeśli byłaby taka potrzeba, to jakaś kuchenka by się przydała. Czy w okresie, w którym jedziemy, są jakiekolwiek problemy z wynajmem na miejscu, czy trzeba rezerwować wcześniej? Generalnie więcej przemawia póki co za odwiedzeniem północnej części Balatonu, ale o tym za chwilę. Jak się przedstawia kwestia cen, czy za 30-40 EUR można znaleźć jakąś kwaterę? Nie było z tym problemów kilka lat temu w Chorwacji, w podobnym okresie, pytanie jak jest nad Balatonem?

2. Pogoda. Według informacji, które znalazłem na tym forum, powinna być i powinna być wyśmienita. Dlatego tylko chciałbym potwierdzić, nie powinno być problemu z kąpaniem się i plażowaniem?

3. To co dla mnie najważniejsze, czyli woda. Generalnie w czasie pobytu nastawiamy się przede wszystkim na pływanie, wszyscy mamy maski/płetwy, więc silą rzeczy wizyty na kilku metrach przy dnie są czymś normalnym. Boję się tylko trochę o to, czy będziemy w stanie tam cokolwiek zobaczyć.. Wiem, że woda jest czysta, wiem też, że dużo osób narzeka na osady, które się w niej znajdują i powodują zmniejszenie przejrzystości. Z kolei znalazłem też informacje o tym, że z tą przejrzystością nie jest tak źle. Więc chciałbym zapytać, jak to jest naprawdę? Czy faktycznie jest tak, że po zanurzeniu nic nie widać, czy jednak można znaleźć miejsca, gdzie można coś zobaczyć? Adriatyku wiem że nie będzie, ale płynącego obok syna, chociażby ze względów bezpieczeństwa jednak wolałbym choć trochę widzieć. I jak wygląda dno, czy faktycznie pokryte jest warstwą mułu, czy jednak jest bardziej urozmaicone?

4. Z powodu tego, że nie potrzebujemy łagodnego, ciągnącego się przez kilkaset metrów zejścia do wody, to skłaniam się jednak ku północnemu brzegowi. Podobno jest tam jednak trochę drożej, czy różnice w cenach są aż tak zauważalne, zwłaszcza jeśli chodzi o noclegi? Czy może jednak lepiej południe wybrać?

5. Czy nad Balatonem są wypożyczalnie sprzętu wodnego ( kajaki, rowerki ), jak kształtują się ceny?

6. Ponieważ nie samą wodą żyje człowiek, to chcielibyśmy także pojeździć na rowerach, zwłaszcza że sporo się już naczytałem o ścieżce rowerowej wokół jeziora i możliwości zobaczenia wielu ciekawych rzeczy. Jak wygląda możliwość pożyczenia rowerów na miejscu, czy mniejsze ramy i damki też się znajdą i jakie są ceny? Generalnie rowery mogę zabrać ze sobą, tylko pytanie czy się opłaca z nimi 500 km jechać?

7. Jeśli ktoś będzie miał namiary na jakieś przytulne, niedrogie kwatery, to będę wdzięczny za pomoc. Wdzięczny też będę za wszelkie inne informacje.

Rafał K.
Odpowiedz
#2
Witaj. Ja równie w tym roku wybieram się nad Balaton i to mój pierwszy raz w tym miejscu. Ja jadę w ciemno bo uważam ze znajdę cos interesującego w dobrej cenie. Większość stron z noclegami nad Balatonem to niestety posrednicy którzy oczywiście niw robią tego charytatywnie. Również jedzie nas 4. Ja z mężem oraz 2 jego braci nastolatków. Czytając inne fora mysle ze znajdę cos do ok 50zl za osobę za dodbs. co do sportów wodnych to nie pomogę ponieważ jadę głównie tam aby odpoczywać na plaży, zobaczyć to co godne uwagi w okolicy oraz zasmakować węgierskich win:-) jutro wyjeżdżam w nocy wiec jak tylko wrócę zdam relacje z pobytu ?
Odpowiedz
#3
spedzam weekend nad balcsim na polnocnym brzegu
jezeli nie masz wymagan 100 m od jeziora to kwatery mozna znalezc
ale za przyslowiowe pare groszy to prosze zapomniec
ladny 2-os apartament z klima w alsoors to 55 euro
byle co w b-fured bez klimy 15 euro od osoby
jest dosc tloczno i malo tablic zimmer frei
festival palinki w csopak warto!!!

Tapniete z xperii
Odpowiedz
#4
Teraz z noclegami jest kiepsko, ale początek wakacji. Jak jest na końcu, przełom sierpnia i września?

Teraz z noclegami jest kiepsko, ale to początek wakacji. Jak jest na końcu, przełom sierpnia i września?
Odpowiedz
#5
w tym roku 20 sierpnia wypada w sobote wiec do niedzieli beda goscie
od 22 sierpnia jest wlasciwie po sezonie i z noclegami bezproblemowo
nad balcsim pozostaja zeglarze wedkarze i emeryci
wieczorami bywa dziwnie takie pustki
w weekendy troche imprez winobraniowych
pisze o polnocnym brzegu bo tylko tam jezdzimy
o siofoki strand niech moze helka napisze co tam we wrzesniu slychac

Tapniete z xperii
Odpowiedz
#6
sam się zorientowałem, że będę nad Balatonem właśnie w ten weekend świąteczny w sierpniu Uśmiech Ciekawe na ile zawalone będą kempingi... z drugiej strony - ostatnio to świeciły w tym miesiącu pustkami, knajpy i plaże również, może więc będzie odmiana.
Odpowiedz
#7
(03-07-2016, 13:37)jolciaa171 napisał(a): to niestety posrednicy którzy oczywiście niw robią tego charytatywnie.

HelkaTours zapewnia właścicielom miejsc noclegowych darmową reklamę w internecie. Otwieramy przed nimi polski rynek. Nie płacą nam za tłumaczenie opisu, za wrzucenie informacji do sieci, za nic, choć przecież samo utrzymanie strony kosztuje, praca nie tylko moja, ale i grafika czy informatyka. Za to umawiamy się, że jak znajdzie się chętny Klient za naszym pośrednictwem, to wtedy właściciel zapłaci nam prowizję. Zarabiamy więc na właścicielach apartamentów czy hoteli, a nie na Państwu.

Dodatkową korzyścią dla obu stron jest obsługa w ich ojczystym języku, dla Państwa - płatność w złotówkach w polskim banku, bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów przelewów zagranicznych.

Węgrzy od lat potrafią żyć z turystyki i doskonale wiedzą, że dobry pośrednik to skarb, bo wykonuje cenną i potrzebną pracę.
Odpowiedz
#8
Na pytania blublus odpowiadam w punktach:

1. Można znaleźć apartament za ok. 50 zł za osobę, ale żeby był w dobrym miejscu, niedaleko od Balatonu trzeba liczyć ok. 80 zł za osobę. Tak się kształtują koszty, jeśli mówimy o wyjeździe 2-4 osób. Taniej jest, gdy jedzie się dużą grupą i wynajmuje cały dom. Ja odradzam jeżdżenie w ciemno, bo sama widzę po naszej bazie, że te naprawdę fajne, ładne, w dobrej cenie miejsca noclegowe są porezerwowane już wczesną wiosną. W sezonie oferta jest mocno przebrana, ale i tak łatwiej znaleźć coś sensowanego przez internet niż w zmęczeniu na miejscu, działając zupełnie na ślepo.

2. Z pogodą potwierdzam, że latem nie ma najmniejszych problemów. Wczoraj był upał 30 st. C, Balaton ma 27 st. C. Dziś przyszło lekkie zachmurzenie i teraz w Siófok jest 26 st. C.

3. Nigdy nie nurkowałam w Balatonie, ale powiem tak: dno pokryte jest piaskiem, który jest bardzo drobny i jak się po nim chodzi, to łatwo go wzburzyć. Stąd wrażenie - zwłaszcza na tłumnych plażach - że Balaton jest "mętny". Zimą widać, że woda to kryształ. Myślę, że możecie mieć dużą frajdę z nurkowania, tylko w miejscu, które jest oddalone od innych plażowiczów. Można np. wypożyczyć rower wodny i nim sobie popłynąć w ustronną zatoczkę albo na trochę głębszą wodę. Ale wczoraj byłam na siófockiej plaży ze znajomymi i syn mojego kolegi pływał w okularkach 30-40 m od brzegu i twierdził, że widział sandacza Szeroki uśmiech

4. Tak na południu, jak i na północy są miejsca noclegowe o różnym standardzie, a co za tym idzie - tańsze i droższe. To, co mnie najbardziej uderza, to ceny w restauracjach, ale też np. ceny pamiątek czy ceny na festiwalach. Na południu więcej jest rodzin z dziećmi i młodzieży, północ preferują dobrze uposażeni emeryci z Austrii i Niemiec i to pod nich kształtują ceny węgierscy usługodawcy. Last but not least: w wielu miejscowościach na północy, np. Badacsony, Révfülöp, są wyłącznie płatne plaże.

5. Są wypożyczalnie sprzętu, szczególnie rowerów wodnych. Z cenami nie chcę kłamać, bo w tym sezonie nie pływałam. Ale rzędu 20 zł za godzinę.

6. Bez problemu wypożyczycie rowery na miejscu, wybór jest duży. Opłacalne, zwłaszcza na dłuższy okres. Ostatnio rezerwowałam rowery w Siófok dla naszych Klientów - za 1 rower na 5 dni trzeba było zapłacić 7.000 Ft (100 zł) +kaucja 20.000 Ft

7. www.helkatours.hu
Odpowiedz
#9
Witam,
własnie wrociłam z Siofok.
Balaton cudowny! Zal że my w Polsce nie mamy takiego jezioraSmutek
Wolnych pokoi i kwater poza ścisłym centrum masa! a dodam że
byłam w czasie festiwalu Balaton Sound i naczytałam się tu na forum, że moze byc problem z kwaterami.
Mieszkałam na obrzeżach miasta w spokojnej dzielnicy, pomimo iż przy torach(ale przed nami były ekrany dziwiękosczelne przez co na prawde nic nie było słychać!).
Wem jednak że nie przed każdym domkiem są ekrany wygłuszające.
za nocleg od osoby płąciłam ok 50zł, (własciciel chciał nieco wiecej ale sie dogadalismy
)Do plazy miałam 2 minuty z kwatery.Nie zależało mi na centrum, bo moim zdaneim nic tam ciekawego nie ma. Szczerze miast jest bez wyrazu;/ Kilka osob porownywało Siofok do nadbałtyckich miejscowości?! (ja byłam w Międzyzdrojach kilka razy i Siofok nawet nie umywa sie do tej miejscowości) Miasto szare, bure bez klimatu.(Węgrzy powinni uczyć się dbania o miasto od naszych kurortów.)
Z każdej strony Niemcy i dyskoteki(chyba że ktoś jedzie imprezować to miasto jest idealne)
CENY z kosmosu. Nad Bałtykiem mozna zjesc pyszny obiad z rybka w roli głownej (nie mowie o pandze) do 20zł z zupa! tu za ponad 20 mozna kupic hmm co najwyżej hamburgera i frytki. Cena piwa lanego przy plazy sięga 8-9zł. W sklepach tez drozej niż w PL.
Dla osob lubiących grillowac proponuje zaopatrzyc sie w polska kiełbase, karkówke i KETCHUP:d
Co do posiadaczy psiaków, załuje że nie zabrałam swojego piesia, bo było na prawde sporo turystów z psami, może nie w dzien (choc i tacy sie zdarzali) ale nocą było pełno psiakówUśmiech
ZA rok możliwe że wrócimy nad Balaton bo nas urzekłUśmiech
ale zdecydowanie nie wybierzemy SiofokuUśmiech postawimy na mniejsza spokojną miejscoość na południowym brzeguUśmiech

Uwaga na Węgierskich kierowców w SiofokSzeroki uśmiech
Odpowiedz
#10
(11-07-2016, 11:31)jolciaa171 napisał(a): Witam,
własnie wrociłam z Siofok.

Czy koleżanka mogła by podać więcej informacji na temat cen w Siofoku? Na przykład w supermarketach. I jak wygląda sytuacja z grillowaniem? Czy przy kwaterach są grille (tak jak w wielu miejscach na Chorwacji) czy trzeba przywieźć sobie swojego? Uśmiech
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Najdroższa plaża nad Balatonem Waldek 0 793 30-07-2023, 22:26
Ostatni post: Waldek
  Balaton, camping- namiot Misio884 0 526 16-07-2023, 18:26
Ostatni post: Misio884
  Gdzie są piaszczyste i bezpłatne plaże nad Balatonem? duo1 33 73,588 09-07-2023, 13:13
Ostatni post: Pudelek
  Balaton, Plaża Mireczekooo 1 610 02-06-2023, 10:17
Ostatni post: ex-komar
  Kąpieliska termalne nad Balatonem lisia312 10 2,096 23-07-2022, 13:48
Ostatni post: lisia312



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości