Rumunia
#31
[IMG] http://pl.wikipedia.org/wiki/Fura#mediav...stacji.jpg [/IMG]

Coś mi nie idzie wstawianie obrazków - ale powyższy link jest z Polski - też sielski Oczko
Odpowiedz
#32
Sprostowanie - rzeka przepływająca przez Viseu nazywa się Vaser.
Dodaję kolejne zdjęcia. Jeszcze jedno ze skansenu w Marmaros Sighet:

[Obrazek: 8a35e68e735ff330.jpg]

Muzeum historyczno-przyrodnicze w tym mieście, mieszczące się w budynku wyglądającym na dawny klasztor:

[Obrazek: ef0efaf2f2b0d7f8.jpg]

Rynek w Baia Mare - jest bezpański piesek, podobno wizytówka Rumunii hahaha:

[Obrazek: 4337ed59539d1491.jpg]

Jeszcze trzy fotki z ogrodu botanicznego w Jibou::

[Obrazek: 542d34bac10361a9.jpg]

[Obrazek: a96f11a680174116.jpg]

[Obrazek: 0d48b8eace0108fa.jpg]

Wjeżdżamy w Fogarasze - trzeba przebić się przez mgłę. Zamku Poienari nie wstawiam, zdjęcie z perspektywy szosy jest popularne w sieci.

[Obrazek: 6de27eac947cfa29.jpg]

Na przełęczy, mgły zostały w dole:

[Obrazek: 076f0b164dbdfc79.jpg]

Podobno każda wchodzi na pochyłe drzewo, a w Rumunii wciąż występują powszechnie:

[Obrazek: 303991cfc9d4eb26.jpg]

Na deser pocztówka z plaży w Mangalii:

[Obrazek: afd3382c3c492060.jpg]
Odpowiedz
#33
(04-01-2015, 13:52)eplus napisał(a): Sprostowanie - rzeka przepływająca przez Viseu nazywa się Vaser.

Sprostowanie do sprostowania Oczko
Rzeka przepływająca przez Viseu nazywa się... tadam... Viseu
Jej polska nazwa to nie Wisła tylko Wyszów.
A Vaser to dopływ Viseu.
Ciuchcia jedzie doliną Vaser.

Cytat:Dodaję kolejne zdjęcia. Jeszcze jedno ze skansenu w Marmaros Sighet:

[Obrazek: b0545921a38e1a48.jpg]

ZTCP zagroda madziarska.
Skansen robi wrażenie.
Odpowiedz
#34
Cytat:Sprostowanie do sprostowania Oczko
Rzeka przepływająca przez Viseu nazywa się... tadam... Viseu
Jej polska nazwa to nie Wisła tylko Wyszów.
A Vaser to dopływ Viseu.
Ciuchcia jedzie doliną Vaser.

No przecież tak właśnie pisałem !Szeroki uśmiechSzeroki uśmiechSzeroki uśmiech: Tylko trochę zamotałem !OczkoUśmiechSzeroki uśmiechSzeroki uśmiech
Odpowiedz
#35
W Młodym Techniku jest artykuł chłopaka, który pojechał motorem do Rumunii. Zarówno artykuł, jak i sam wyjazd prezentują się bardzo spontanicznie. Dlatego można wybaczyć drobne nieścisłości, a zakończenie jest "cdn.", czyli "jeszcze tam wrócimy". Strona 110 i następne magazynu, za darmo jest tylko poniższa "zajawka",' wymagany jest Adobe Flash Player.

Młody Technik 12/2015

Edit: Niestety link wygasł.
Odpowiedz
#36
Witam,
Odkopuję trochę zapomniany temat Uśmiech jakie wrażenia po pobycie w Rumunii?
Czy w tym roku był ktoś nam morzem?Uśmiech kilka dni temu odwiedziłam miejscowość Oradea, toż obok granicy z Węgrami. Bardzo nam się tam spodobałoUśmiech w przyszłym roku chcielibyśmy zwiedzić Rumunie i pojechać nad morze Uśmiech pozdrawiam! Uśmiech
Odpowiedz
#37
Nie byłem nad morzem, ale opinie osób odwiedzających rumuńskie wybrzeże są dość zgodne: zatłoczone, niezbyt czyste, skomercjalizowane. Rumunia ma krótką linię brzegową, więc wszyscy tam się cisną. Spokojniej jest w północnej części, ale tam już mniej piaszczyście, a bardziej bagienne.

Odwiedzić w ramach ciekawostki, natomiast plażować lepiej tuż za granicą, w Bułgarii.
Odpowiedz
#38
(19-09-2017, 17:07)Pudelek napisał(a): ... opinie osób odwiedzających rumuńskie wybrzeże są dość zgodne: zatłoczone, niezbyt czyste, skomercjalizowane. Rumunia ma krótką linię brzegową, więc wszyscy tam się cisną.
Spokojniej jest w północnej części, ale tam już mniej piaszczyście, a bardziej bagienne. ...

To już wiem ...
... i właśnie te bagniste tereny (Delta Dunaju) pociągają mnie najbardziej. Lubię ciszę, spokój, przyrodę.
Te wspaniałe tereny aż zachęcają i zapraszają na wczesno-jesienny wypoczynek i wędkowanie. Na dodatek w bliskości jest i miejsce którego jestem niezmiernie ciekaw, to niewielka wioska Oituz położona ok. 30 km. od Konstancy, zamieszkała przez węgierskich Czangów do dziś mówiących swoją prastarą węgierską gwarą. Uśmiech
Odpowiedz
#39
Mam podobną opinię, ale jednak większość osób pisząc "morze" ma na myśli wersję plażowo-leżakingową Oczko
Odpowiedz
#40
(19-09-2017, 16:03)jolciaa171 napisał(a): Witam,
Odkopuję trochę zapomniany temat Uśmiech jakie wrażenia po pobycie w Rumunii?
Czy w tym roku był ktoś nam morzem?Uśmiech kilka dni temu odwiedziłam miejscowość Oradea, toż obok granicy z Węgrami. Bardzo nam się tam spodobałoUśmiech w przyszłym roku chcielibyśmy zwiedzić Rumunie i pojechać nad morze Uśmiech pozdrawiam! Uśmiech

Byłem z rodziną w Eforie Sud na początku lipca 2008 roku, tuż po wstąpieniu Rumuni do UE. Nie wiem jak jest teraz, lecz wówczas było wyśmienicie Język. Co do wybrzeża, musisz wiedzieć że mimo iż jest go ponad 200 km, to piaszczystego jest zaledwie ~70km, z tego większość jest "dzika", i niestety nie do "użytku". Po prostu jest na nich gruba warstwa rozkładających się muszli. Praktycznie masz więc do wyboru tylko 4 lokalizacje z oczyszczanymi plażami. Mamaja w okolicy Constancy, Najbardziej "luksusowa lokalizacja. Eforie (Nord/Sud) gdzie na odmianę masz "lecznicze jezioro". Dalej masz małe Costinesti (nie byłem), oraz "satelity" w okolicy Mangalii (też nie byłem). Moja rada; jechać na przełomie czerwca/lipca. Jest wówczas jeszcze przed sezonem, lecz już masz czynne większość atrakcji i punktów gastronomicznych (przynajmniej tak miałem w 2008r).
I na zakończenie mała przestroga Zarumieniony
Po plażach "hasają" tam syreny Szeroki uśmiech

[Obrazek: 7mFtsD5.jpg]

i dla męża/chłopaka trzeba będzie "załatwić" jakieś "klapki" na oczy Szeroki uśmiech
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Rumunia Transalpina Transforgarska res 9 5,042 02-09-2018, 1:09
Ostatni post: res
  Rumunia - byliście tam kiedyś? grzesiuu 11 10,776 06-01-2015, 1:39
Ostatni post: Simon



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości