Sárospatak
U nas jest bardzo podobnie.
Odpowiedz
(29-03-2020, 18:42)Sztasek napisał(a):
(29-03-2020, 17:57)czesieko napisał(a):
(29-03-2020, 17:09)Sztasek napisał(a): Ograniczenia w swobodnym poruszaniu się obywateli (do 11.kwietnia) wprowadzono też na Wegrzech.  !

Sztasek
mało się u nas mówi jak to wygląda na Węgrzech. Może jakieś małe info ?

Jest oficjalna strona odnośnie koronawirusa > Węgry: wprowadzone ograniczenia (H)
Wprowadzone ograniczenia obowiązują na terytorium Węgier od 28.marca do 11.kwietnia.
Nie oznacza to że jest całkowity zakaz opuszczania miejsca zamieszkania i trzeba zostać w domu. Z ważnych powodów można wyjść z domu: do pracy, do sklepu, do banku, do apteki, do lekarza... Młodzież przebywa w domu, nie ma typowych zajęć prowadzonych w szkołach, zjęcia prowadzone są na odległość przez internet, niektóre szkoły kontaktują się z uczniami telefonicznie, lekcje do odrobienia idą przez SMS lub e-mail. W dzień na ulicach nie widać młodzieży, place zabaw zamknięte. Sklepy otwarte do 15.oo - jedynie spożywcze pracują normalnie. W supermarketach na 20m² może przebywać tylko 1 kupujący. Wydzielono godziny od 9.oo do 12.oo, w których zakupy mogą zrobić osoby po ukończeniu 65 lat. W tym okresie do sklepów (suprmarketów) nie mają wstępu młodsi obywatele. Na wsi wszyscy się znają, tu nie ma problemów. Natomiast w miastach przy wejściach ochrona ma prawo prosić o ukazanie dokumentu tożsamości. W niektórych marketach jest obowiązek maseczki, są środki do dezynfekcji rąk, jednorazowe foliowe typu rękawica.
Można opuścić miejsce zamieszkania i pojechać do innej miejscowości po zakupy, zatankować, do banku ... dla osób po 65 roku należy to zrobić w podanym przedziale czasu. Restauracje serwują obiady tylko na wynos, można telefonicznie zamówić z dostawą do domu. Najlepszym jest prawo do uprawiania sportów na świerzym powietrzu (sporty rekreacyjne), więc zawsze można wyjść z domu tylko trzeba zachować wymagane środki ostrożności (maseczka, odległość, unikanie grupowych spotkań i zgromadzeń). Oznacza to, że można na świerzym powietrzu spacerować, jeździć rowerem, wędkować. To jest możliwe, ale poza miastem, gdzie nie ma "tłumu". Można iść na działkę, pracować w ogródku.
Środki komunikacji: w autobusach miejskich kierowca jest "odgrodzony", pasażerom jest zakaz wsiadania i wysiadania przednimi drzwiami, w wielu autobusach kierowca nie sprzedaje biletów.
Na stacjach paliwowych tanie paliwo, można tankować ile chcesz ... Jest prośba do konsumentów, w miarę możliwości za zakupiony towar (usługi), prosi się o opłatę za pomocą karty.
Dziękuję pięknie. Mam nadzieję, że ta zaraza szybko monie. Zdrówka życzę  Uśmiech
Pozdrawiam wszystkich węgromaniaków.
Odpowiedz
(29-03-2020, 19:16)eplus napisał(a): U nas jest bardzo podobnie.

No nie zupełnie.
Np. w Polsce wyjazd na swoją działkę w celach rekreacyjnych jest złamaniem tego rozporządzenia.
Wyjście na spacer nie jest zabronione, ale tak to metnie tłumaczyli, jak wolno, a jak nie, że wszyscy się przestraszyli i w ogóle nie wychodzą.
Staszek, a jak na Węgrzech z mszami? bo w Polsce zabronione (w praktyce), kościoły pozamykane dla wiernych.
pzdr.
Odpowiedz
Przejdźmy może do Bieżących Wydarzeń, bo wątek się zaśmieca.
Odpowiedz
Może w ramach wspomnień ktoś wyszuka ciekawostkę sprzed lat związaną z tym kąpieliskiem ?
Odpowiedz
Na ich stronce jest zdjęcie z dawnych czasów: http://vegardofurdo.hu/

[Obrazek: gyogyviz2.jpg]

Zastanawiałem się, co znaczy Vegardo - w świecie funkcjonuje to jako nazwisko, a w Sarospataku to chyba jest nazwa przysiółka czy dzielnicy.
Odpowiedz
(31-03-2020, 22:32)eplus napisał(a): ...Zastanawiałem się, co znaczy Vegardo - w świecie funkcjonuje to jako nazwisko, a w Sarospataku to chyba jest nazwa przysiółka czy dzielnicy.

W pod koniec lat 50-tych ub.wieku w sąsiedztwie miasteczka Sárospatak prowadzono odwierty, których celem było poszukiwanie glinki kaolinowej. W bliskim sąsiedztwie miasteczka, na terenie administracyjnym ówczesnej wioski Vegardo podczas prac wiertniczych natrafiono na gorące źródła... okazało się, że woda termalna ma pewnego rodzaju działania lecznicze.
W 1968 roku wioska Vegardo została włączona w granice administracyjne miasta Sárospatak.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sauny Sarospatak eplus 12 739 17-11-2019, 20:35
Ostatni post: Rafał
  Potrzebuję namiary na nocleg Sarospatak lub Tiszaujvaros annrac222 1 2,364 15-09-2017, 10:14
Ostatni post: Tomeq
  HAJDUNANAS, TISZAUJVAROS, SAROSPATAK drake112 17 14,017 26-08-2015, 21:12
Ostatni post: tkoko
  objazd Sárospatak - Nyíregyháza -Hajduszoboszlo-Debrecen hlasco 1 6,514 28-09-2012, 10:00
Ostatni post: AattaaUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości