Sylwester na basenach - Demjen
#1
Dopiero co spłaciłem kredyt za zeszłoroczną imprezę w Egerze, a już trzeba było myśleć o kolejnym wyjeździe. Na początku grudnia zarezerwowałem dwa miejsca w Varazsfa Vendeghaz w Demjen. Zapytałem gospodarza o imprezy sylwestrowe w okolicy - polecił mi baseny To furdo, położone blisko pensjonatu. To - znaczy jezioro, kąpielisko jest własnością firmy Egri Korona Borhaz, która robi bardzo dobre Bikavery, sprzedawane w promocji 1500/800 w Tesco. Niestety próba rezerwacji biletów przez Internet nie powiodła się. Na witrynie kąpieliska To wisi plakat sprzed roku - BUEK 2019.
Wigilię i pierwszy dzień świąt mieliśmy w Tarnowie, dwa kolejne dni gościliśmy w Białym Dunajcu u naszych dobrych znajomych (namiary podawałem dawno temu). Akurat nastała zima, sypnął śnieg i biało było nie tylko na stokach, ale i na drogach. W taką aurę przypadło się przebijać przez góry. Nie wyglądało to dobrze, ale daliśmy radę - najgorzej było do granicy i pierwsze wsie na Słowacji, potem drogi były coraz szersze i w lepszym utrzymaniu, zresztą pługi pracowały wszędzie. Za Wielką Łomnicą zobaczyliśmy asfalt, potem jeszcze wiele razy droga była przyprószona, a nawet biała, ktoś leżał w rowie, ale po przebyciu Tatr nic nie mogło zrobić na mnie wrażenia. Zadzwonił akurat kolega, z którym wiele lat temu w lecie przemierzaliśmy odcinek ze Słowackiego Raju do Miskolca - on lepiej ode mnie zapamiętał tę serię serpentyn, ja zaś ledwie je zauważyłem, choć mijałem przed chwilą. Wyruszyliśmy z Podhala o 7:35, tablicę "Eger" zobaczyliśmy parę minut po 12-tej. Pierwsze 50km zjadło nam półtorej godziny, gdyby nie śnieżyca, to jak najbardziej można by powalczyć o 4-.

[Obrazek: 7efae8d77de08192.jpg]

[Obrazek: a8ca858307c7fca9.jpg]

Tak prezentuje się nasz pensjonat z zewnątrz - mieści się w ścisłym centrum, tuż obok kościoła. Wystrój jest w stylu myśliwskim - polowanie to hobby gospodarza. Jednak w pokojach nie ma trofeów - zgodnie z myśliwskimi zasadami nad łożem małżeńskim poroży się nie wiesza.

[Obrazek: fa63f1d4166b5830.jpg]

[Obrazek: 6d4b7f935a989c0c.jpg]

[Obrazek: 3899ea32d0c4cf73med.jpg]

Po wypakowaniu postanawiamy zbadać kąpielisko jeziorowe własnymi zmysłami. Jest już wydrukowany nowy plakat, a impreza będzie w godzinach 18:00-4:00. Płacimy za wejście i od razu bez zastanawiania kupujemy dwa bilety na Sylwestra. Pani pyta nas jeszcze o coś, translator w jej telefonie wyświetla "studena misa". Domyślam się, że za nieduże pieniądze możemy zyskać dostęp do stolika ze słonymi paluszkami i chipsami (powitalny kielich "pezsgo" jest dla wszystkich). W zeszycie z rezerwacją bufetu wpisanych jest około dziesięciu osób - impreza będzie ekskluzywna, nie wiem tylko, czy z powodu niemożliwości zdalnego kontaktu, czy ze względu na brak zainteresowanych.
Dostajemy kluczyki do wspólnej szatni - szatnie i łazienki są czyste i nowoczesne. Archaiczne jest jedynie otwieranie szafek metalowym kluczykiem z przyczepionym numerkiem - zamiast piszczących monitorów, szarpania za wirtualną klamkę i potwierdzania kodu na smartfonie.
Jezioro wykonane jest z betonu i ma zmienną głębokość od zera przy plaży wysypanej żwirkiem do jakichś dwóch metrów przy przeciwległym brzegu. Na środku jest zadaszony basenik z gorącą wodą. Temperatura wody jest przyjazna - na zewnątrz nieco za niska, aby stale przebywać w obecnej temperaturze bliskiej zera, w środku przy długim przebywaniu robi się na tyle gorąco, że bez przykrości można przejść do szatni czy sauny z kamieniami opalanej drewnem, położonej przy rogu jeziora. Inne atrakcje, jak np. rura do zjeżdżania, w zimie są nieczynne.

[Obrazek: 2c6fdefacc9c468a.jpg]

[Obrazek: 5d1d76e659121555.jpg]

[Obrazek: e1b8ef6566902112.jpg]

[Obrazek: b2c3ce5d6db1aed3.jpg]

[Obrazek: 0246760500b1b94c.jpg]

Choć kąpielisko jest otwarte długo w noc - wychodzimy przed dziesiątą, aby odespać trudy podróży. Rano znalazłem wtyczkę od Internetu i dzięki temu wstawiam niniejszą relację.
Odpowiedz
#2
(29-12-2019, 10:34)eplus napisał(a): ... Na początku grudnia zarezerwowałem dwa miejsca w Varázsfa Vendégház w Demjén. Zapytałem gospodarza o imprezy sylwestrowe w okolicy - polecił mi baseny ....
[Obrazek: 2c6fdefacc9c468a.jpg]
... kąpielisko jest otwarte długo w noc ...
Miłego wypoczynku.  Wino będziemy Was podglądać ...  Oczko  >>> https://www.idokep.hu/webkamera/demjeni_termalto
Odpowiedz
#3
Żyjemy bardzo oszczędnie i czasami możemy sobie pozwolić na jednodaniowy obiad w restauracji - Egri Korona Borhaz:

[Obrazek: e3723c075beb3692.jpg]

Wystrój wnętrza nawiązuje do czasów, gdy Węgry były potęgą w tej części świata - ściany zdobią mapy, drzewa dynastii królewskich i malowidła o tematyce historycznej. Oczywiście eksponowane są też wina - to przecież podstawa działalności EKB:

[Obrazek: 90eff2edb9e46015.jpg]

Nasz posiłek - mus borowikowy z pączkiem bryndzowym:

[Obrazek: 770de591716e769c.jpg]

Grzybowe ragout z dziczy:

[Obrazek: 19aa69dbb1ec32e5.jpg]

Do tego obowiązkowo kieliszek cabernet według wyboru kelnera, a na deser suflet czekoladowo-lodowy na kamiennej tacy:

[Obrazek: b5a9428391356634.jpg]

Na koniec zaglądamy do sklepu firmowego:

[Obrazek: 8bf224304bee71f0.jpg]

[Obrazek: 078756e8ddaf22b1.jpg]
Odpowiedz
#4
Udanej imprezy życzę pozdrowienia :-)
Odpowiedz
#5
(30-12-2019, 8:18)Sztasek napisał(a): Miłego wypoczynku.  Wino będziemy Was podglądać ...  Oczko  >>> https://www.idokep.hu/webkamera/demjeni_termalto

O 14-tej będę na wizji! Uśmiech
Odpowiedz
#6
Transmisja trwa!
Odpowiedz
#7
(30-12-2019, 15:00)eplus napisał(a): Transmisja trwa!
Jest 14.08 i widać tylko faceta w zielonej kurtce, przyjechał rowerem Uśmiech
Pozdrawiam wszystkich węgromaniaków. Pani czesieko
Odpowiedz
#8
(30-12-2019, 15:09)czesieko napisał(a):
(30-12-2019, 15:00)eplus napisał(a): Transmisja trwa!
Jest 14.08 i widać tylko faceta w zielonej kurtce, przyjechał rowerem Uśmiech
O, ktoś w bordowym /chyba/ szlafroczku się pojawił.
Pozdrawiam wszystkich węgromaniaków. Pani czesieko
Odpowiedz
#9
(30-12-2019, 15:00)eplus napisał(a): Transmisja trwa!

Pozdrawiam serdecznie ... przed 14.oo pojawił się szanowny eplus na wizji, widocznie było trochę chłodno, bo przykrył się ręcznikiem kąpielowym, pomachał też ręką na >>>   powitanie
Teraz czas na rozgrzewkę  Wino
Odpowiedz
#10
Dzieki! Mam choc jednego swiadka! W tym bliskim basenie jest zimna woda. Nie bylo co robic. Nasze sa lezaki pod parasolem tym najblizszym kamery. Moge tam byc ja albo zona, jak podejdzie ktos inny, to bedzie podejrzane, bo mamy duzo smacznego jedzenia!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sylwester pod palmą eplus 38 50,755 13-11-2021, 19:40
Ostatni post: Aattaa
  WIELKI WYJAZD NA WĘGRY amazonka 4 6,782 06-03-2017, 17:53
Ostatni post: Waldek
  Piłkarska (i nie tylko) wyprawa do Austrii i na Węgry mwm 0 3,469 13-08-2015, 0:45
Ostatni post: mwm
  Erasums na Węgrzech - czyli semestr w Budapeszcie - historia prawdziwa kamo99 3 5,492 21-07-2015, 17:41
Ostatni post: Sztasek
  Pojechałem na wczasy. Węgry? Doskonały pomysł! canaletto 3 8,598 29-09-2014, 21:58
Ostatni post: Simon



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości