Węgierska nutka na dziś
Flaga węgierska   Halottak Napja ... Dzień Zmarłych
Odpowiedz
NOX - "November ... Listopad"

Új korszak, fáradt minden szín ... Nowa era, zmęczony każdy kolor
Bús korszak, földön-égen kín ... Smutna epoka, cierpienie na ziemi i w niebie
Állj félre, változz át, találj rám ... Odsuń się, zmień, odnajdź mnie
találj rám, veled dúdolnám, súgnám ... odnajdź mnie, zanuciłabym z tobą, szeptałabym
fény, fény a lét ... światło, światło to życie
árva minden sötétség ... sierotą jest ciemność wokoło
a zaj dalba olvad, ha szeretnénk... hałas wtapia się w piosenkę, jeśli pragnę...
November, november ... Listopad, listopad
November, lángolj ... Listopad. płoń
November, November ... Listopad, listopad
November táncolj ... Listopad, tańcz
November, November ... Listopad, listopad
November-mámor ... Listopad, euforia
Bújj, bújj közel ... Przytul, przytul do siebie
itt van értünk November ... po nas przybył Listopad
Ölelj, hogy túléljem jegét ... Przytul mnie, by przetrwać chłód jego
ölelj vagy százszor ... przytul stokrotnie
ölelj még ... przytul mnie ...
Odpowiedz
Flaga węgierska  11 listopada - Szent Márton napja … Dzień Świętego Marcina
Zwyczaje ludowe w dniu św. Marcina związane są z końcem roku, z końcem prac polowych i nadejściem Adwentu. Łączą się z legendą, według której św. Marcin (Marcin z Tours urodził się na Węgrzech) w momencie kiedy miał być wybrany na biskupa próbował ukryć się w gęsiej zagrodzie, ale gęsi zdradziły go swoim gęganiem.
Zgodnie ze zwyczajem powiązanym z dniem św. Marcina, im więcej ktoś jadł i pił w tym dniu, tym silniejszym się stawał. Jednocześnie wierzono że obfitość przyszłorocznych plonów jest uzależniona od ilości spożytego jadła. Tego dnia do obfitej kolacji serwowane jest wino z tegorocznych zbiorów. Po kolacji, której jedynym daniem są potrawy z gęsiny, zwyczajowo wznosi się toast „kieliszkiem św. Martcna”, czyli świeżym winem, które dojrzewało na ten listopadowy dzień. Według wierzeń: pijąc jak najwięcej, biesiadnicy będą zyskiwać coraz więcej siły i zdrowia... bo zgodnie z tradycją: „Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik … Kto nie je gęsi w dzień św. Marcina, będzie głodował przez cały rok”.
Blinka Ilonka - Kihajtom a libám a rétre

Kihajtom a libám a rétre … Wyganiam moje gęsi na łąkę
Magam is kimegyek melléje … Sam też pójdę za nimi
Elkiáltom magam, libu… libuskám … Krzyknę sobie, gę-gę… moja gąsko
Üljél az ölembe, Mariskám … Usiądź w moich objęciach, moja Maryś
Odpowiedz
(05-10-2013, 7:50)Sztasek napisał(a): Mieliśmy już drugi z kolei przymrozek, będzie robota w ogródku... zbieranie orzechów, zrywanie jabłek. Przypomniał mi się stary szlagier, to piosenka na dzisiaj w oryginale: "JEM JABŁKA" śpiewa Magay Klementina
Przekierowanie nie działa, wstawiam ponownie ten utwór nagrany w 1968 r. 
Ten ciągle do dziś popularny przybój znany i rozpoznawany jest jako "Almát eszem ... Jem jabłka". W rzeczywistości tytuł utworu to "Nevető almák ... Uśmiechające się jabłka", śpiewa Magay Klementina przy akompaniamencie zespołu Omega.
Odpowiedz
"A maradék idő ... Pozostały czas" - Hatvaniné Erzsébet (R-Zsó)

Szeretni még egyszer, halálosan, aki vár … Jeszcze raz pokochać, śmiertelnie, kto czeka
Mosolyt venni még, mielőtt a bolt bezár … Jeszcze raz się uśmiechnąć, nim zamkną sklep
Napot látni még, mielőtt az est leszáll … Jeszcze raz zobaczyć słońce, nim wieczór zapadnie
Élni még egy kicsit, mielőtt a szív megáll … Pożyć jeszcze trochę, nim serce się zatrzyma
  Wino 
Utoljára valakiben hinni volna jó … Dobrze byłoby uwierzyć komuś po raz ostatni
Ne vesszen kárba a kimondatlan szó … Niech się nie zmarrnuje niewypowiedziane słowo
Örülni valaminek, ami szép, ami jó, … Cieszyć się z czegoś, co jest piękne, co jest dobre,
mielőtt a szívben esni kezd a hó…. zanim w sercu zacznie padać śnieg….
Mert a maradék idő, már nem eladó…. Ponieważ pozostały czas, nie jest już na sprzedaż….
Odpowiedz
Mundial, Katar 2022, gramy...
Niestety, jedenastka Bratanków kolejny raz nie wyszła z kwalifikacji. Węgrzy od dawna nie mają szczęścia do Mundialu., pomimo że dwa razy zdobyli srebro: w 1938 i w 1954 roku. Ostatni raz brali udział w rozgrywkach w Meksyku (1986 r.) odpadając po fazie grupowej.
„Maradona” - Tátrai Tibor & Szűcs Antal Gábor

Diego Maradona (1960-2020) sześć razy w swojej karierze mierzył się z węgierską jedenastką. Zadebiutował w reprezentacji Argentyny przeciwko Węgrom w 1977r., wszedł jako rezerwowy w drugiej połowie towarzyskiego meczu. Na mistrzostwach świata w 1982 roku (Hiszpania) w meczu z Węgrami strzelił dwa gole przyczyniając się do zwycięstwa swojej drużyny 4:1.
Odpowiedz
Mundial, Katar 2022, gramy... 
Dziś mecz Polska-Meksyk: do tej pory z Meksykiem mamy remis: 3 zwycięstwa, 3 porażki, 2 remisy...  Flaga polska  Ria, ria, Polonia 
"Eljött a meccs napja ... Nadszedł dzień meczu" - Sziva Balázs & Carpathian Brigade
Carpathian Brigade, klub fanów piłki nożnej  Flaga węgierska

Eljött a meccs napja, mi újra itt vagyunk  ... Nadszedł dzień meczu, ponownie tu jesteśmy
Nem adjuk fel soha, szívből szurkolunk ... Nigdy sie nie poddamy, z serca kibicujemy
Piwo
Küzdünk a címerért, mert miénk ez a föld ... Walczymy o tytuł, bo naszą jest ta ziemia
Három szín mi éltet, a piros, fehér, zöld ... Trzy kolory naszą egzystencią, czerwony, biały, zielony
Odpowiedz
Mundial, Katar 2022, gramy... 
Polska-Meksyk 0:0 i nadal mamy remis: 3 zwycięstwa, 3 porażki, 3 remisy...  [Obrazek: pol.png]  Ria, ria, Polonia
Odpowiedz
Mundial, Katar 2022, gramy... 
O 14.oo. Polska z Arabią Sudyjską rozegrała 3 mecze, 3 zwycięstwa na wyjeździe...  [Obrazek: pol.png]  Ria, ria, Polonia
"Robban a dal ... Wybucha pieśń" - Sziva Balázs & Carpathian Brigade

Robban a dal, a tábor vár ... Wybucha pieśń, bractwo czeka
Ha leng a zászló, nincs előttünk akadály ... Gdy powiewa flaga, przed nami żadnej bariery
Piwo
Induljunk hát, feladni kár ... Więc ruszajmy, szkoda się poddawać
Ma minden magyar együtt újra harcba száll ... Dziś wszyscy Węgrzy znów idą do boju
Odpowiedz
Mundial, Katar 2022, gramy...
Uśmiech "Még egy menet lesz ... Jeszcze jedna runda będzie" - ManGoRise 

Mondd meg a szélnek, hogy még egy menet lesz ... Powiedz wiatrowi, że jeszcze jedna runda będzie
Minden felnőttnek, minden gyereknek ... Wszystkim dorosłym, wszystkim dzieciom
Mondd meg a Holdnak, hogy kell minden éjszaka ... Powiedz też Księżycowi, że każdej nocy potrzebne
Az égboltra egy kis fény ... Niewielkie światełko na niebie
Kövesd a felhőket könnyedén, nevetve ... Z łatwością podążaj za chmurami, z uśmiechem
Az esőben úszva, a föld felett lebegve ... Pływając w deszczu, unosząc się nad ziemią
Legyen mindenki szeretve ... Niech wszyscy będą kochani
Aki több, mint egy én nevű lény ... Którzy więcej znaczą niż ja zwany istotą
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  János Bródy zaaregował na podsumowanie roku przez premiera Waldek 1 147 19-02-2024, 22:07
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,468 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska telewizja w Polsce fvg 22 27,857 27-03-2023, 14:06
Ostatni post: sdyczko
  Koncert Bryan'a Adams'a na placu Bohaterów (Hősök tér) Waldek 0 1,502 26-08-2019, 22:52
Ostatni post: Waldek
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,027 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 146 gości