Węgierska nutka na dziś
Flaga węgierska   2022. április 28 - Lányok Napja ... 28 kwietnia 2022 - Dzień Dziewczyn
Uśmiech   Przypomina mi się dawny przebój w wykonaniu Jana Kiepury 
"Brunetki, blondynki - ja wszystkie was dziewczynki, całować chcę, lecz przyznam się..."
Wracamy na Ziemię, aktualnym na czasie jest (z Kabaretu Starszych Panów)   Oczko 
"Wesołe jest życie staruszka, gdzie spojrzy tam bóstwo co krok. Tu biuścik zachwyci, tam nóżka, bo nie ten - bo nie ten już wzrok. Jeszcze tylko parę wiosen, jeszcze parę przygód z losem i kłopotów będzie mniej." 
Szanowne Dziewczyny, wszystkiego najlepszego  ...   Serce   „Vilja” - Lehár Ferenc (wersja instrumentalna)
Odpowiedz
(28-04-2022, 8:37)Sztasek napisał(a):    „Vilja” - Lehár Ferenc (wersja instrumentalna) >>> https://www.youtube.com/watch?v=oZ5BeKy8D0I
152 lata temu urodził się Ferenc Lehár (Komárom, 30. kwietnia 1870. – Bad Ischl, 24. października 1948.) węgierski dyrygent i kompozytor operetkowy. Sukces i sławę przyniosła Lehárowi operetka „Wesoła wdówka”...
„Pieśń o Wilii” z operetki Franciszka Lehára „Wesoła wdówka” - śpiewa Ewa Tracz, sopran

Wilia, rusałka, mieszkała wśród skał, tam ujrzał ją strzelec i serce jej dał.
I w niemym zachwycie nie widział już nic, prócz pięknych jej oczu i cudnych jej lic.
Urzeczony jej urodą, jej poświęcił serce swe, dzień za dniem taką piosnkę do niej śle:
Wilio, o Wilio, marzenie i sny, tyś cud stworzony ze słońca i mgły.
Wilio, o Wilio, swe serce mi daj, a szczęścia odnajdę raj!
Wilio, o Wilio, swe serce mi daj, a szczęścia odnajdę raj!
 
I cudna rusałka podała mu dłoń, zawiodła gdzie kwiatów upaja go woń.
Lecz jednak zwodnica zmąciła czar ten, bo nagle zniknęła, zniknęła jak sen.
Zaginęła w morskiej toni, próżno biedny szuka jej, dzień za dniem taką piosnkę do niej śle: 
Wilio, o Wilio, marzenie i sny, tyś cud stworzony ze słońca i mgły.
Wilio, o Wilio, swe serce mi daj, a szczęścia odnajdę raj! ... (Wilio, o Wilio, spójrz jak serce drży, bez ciebie ból, smutek, łzy!)
Wilio, o Wilio, swe serce mi daj, a szczęścia odnajdę raj! ... (Wilio, o Wilio, spójrz jak serce drży, bez ciebie ból, smutek, łzy!)
Odnajdę raj ...                                                            ... (Bez ciebie smutek i łzy ...)
Odpowiedz
1. maja, pierwsza niedziela,  Flaga węgierska  Dzień Matki...
Róża "Anyák napi köszöntő"
[Obrazek: e2bcdaab31fcd05025211ce7e7912089_w758.jpg]
Nincsen a gyermeknek olyan erős vára ... Dziecko nie ma silniejszej warowni
Mint mikor az anyja őt karjaiba zárja ... Od tej, gdy Matka bierze je w ramiona
Nincsen őrzőbb angyal az édesanyánál ... Nie ma lepszego anioła stróża od Matki
Éberebb csillag sincs szeme sugaránál ... Nie ma czujniejszej gwiazdy od promienia jej oczu
Nincs is annyi áldás, amennyi sok lenne ... Nie ma tylu błogosławieństw, które
Amennyit az anya meg ne érdemelne ... Wystarczyłyby w imieniu podziękowań Matce
Odpowiedz
Orosz Zoltán, węgierski akordeonista, jeden z najwszechstronniejszych i najwybitniejszych przedstawicieli współczesnych muzyków. Jego zainteresowania muzyczne są niezwykle złożone, począwszy od muzyki klasycznej poprzez świat muzyki ludowej po jazz w wielu stylach...
Post nr.1053 to „Kolo” Sztevanovity Zorána na jego koncercie. Jednym z artystów akompaniujacych był właśnie Orosz Zoltán.
Dzisiejsza propozycja muzyczna skomponowana przez duet Orosz Zoltán–Lattmann Béla prezentowana na wspomnianym koncercie…
Odpowiedz
Uśmiech  "Wiązanka czardaszy" - Orosz Zoltám & Ursu Gábor
Odpowiedz
Flaga polska   Polska, 8 maja, Narodowy Dzień Zwycięstwa, święto państwowe
Kilka dni temu rozmawiałem z moim przyjacielem, jest księdzem, przyznam że lubię i szanuję jego wypowiedzi, kazania.
Ostatnio rozmawialiśmy o wojnie - to gorący temat - podsumował go krótko: jest kościelna pieśń „Béke Fejedelme…Książę Pokoju”
... jej słowa dają do myślenia...
Békét adj szívünknek, békét családunknak ... Daj pokój naszym sercom, pokój naszym rodzinom
békét nemzetünknek, békét a világnak ... Pokój naszemu narodowi, pokój dla świata
W 1967 roku Czesław Niemen zaśpiewał „Dziwny jest ten świat , to nadal modny przebój, zaprezentowane w nim wartości wciąż aktualne: „Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek. Dziwny ten świat... ...Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat, nie zginie nigdy dzięki nim."
Zegar Tolcsvay László – „Békét és reménységet... Pokój i nadzieję...”
 
Nézem a tó vizét, hallom a halk zenét … Patrzę na wodę jeziora, słyszę cichą muzykę
És látom az égbolt hulló csillagát … I na niebie widzę spadającą gwiazdę
Mint közönyös idegent, úgy érzem a végtelent … Jako niewrażliwy i obcy, odczuwam nieskończoność
Valahol egy gyermek sír, és semmi se jó, ami hír … Gdzieś płacze dziecko i nic nie jest dobre, co jest wieścią

Oly sok a szenvedés, a jóindulat kevés … Tyle cierpienia, mało życzliwości
Az ostobasággal szemben védtelen …Wobec głupoty jesteś bezbronny
Világra jövünk valahol, és az élet néha pokol … Gdzieś przyśliśmy na świat i życie czasami jest piekłem
Ha valahol létezel, mondd, miért tűrőd el? … Jeśli gdzieś istniejesz, powiedz, dlaczego to znosisz?

Békét adj Uram, kérlek, a háborgó szíveknek … Niespokojnym sercom pokój daj Panie, proszę
Békét és reménységet a megszületendő gyereknek! … Pokój i nadzieję nienarodzonym dzieciom!

Hallom a híreket, nézem a képeket … Słyszę wiadomości, oglądam zdjęcia
Miért kell, hogy így legyen, ó Istenem? … Dlaczego tak ma być, mój Boże?
Túl sok a szenvedés, a segítség kevés … Zbyt dużo cierpienia, za mało pomocy
Ha valahol létezel, mondd miért tőröd el? … Jeśli gdzieś istniejesz, powiedz, dlaczego to znosisz?

Békét adj Uram, kérlek, a háborgó szíveknek … Niespokojnym sercom pokój daj Panie, proszę
Békét és reménységet a megszületendő gyereknek! … Pokój i nadzieję nienarodzonym dzieciom!

Békét adj Uram, kérlek, békét a világnak … Daj pokój Panie, pokój światu
Békét és reménységet, az ember ennyit csak kívánhat … Pokój i nadzieję, człowiek tylko tyle pragnie
Adj békét, adj békét … Daj pokój, daj pokój
Békét és reménységet, békét a világnak! … Pokój i nadzieję, pokój dla świata!
Odpowiedz
Caramel - "Védj meg magamtól ... Chroń mnie przed samym sobą"

Te is félsz, a fegyvereknek zúgásától Te is félsz … Ty też się boisz, i Ty się boisz kanonady
Ó, ha nincs remény … Och, a jeśli nie ma nadziei
A szabadság könnyen elvész hogyha nem vigyázunk … Wolność łatwo się traci, jeśli nie jesteśmy ostrożni
És túl nehéz az út, míg újra visszatér … I droga jest za trudna, dopóki na nowo nie wróci
 
Amikor félünk, ránk talál a tétlenség … Kiedy się boimy, odnajduje nas bezczynność
Mindig a hallgatásunk volt a legfőbb ellenség … Nasze milczenie zawsze było głównym wrogiem
 
Ember miért nem tanulsz a múltadból … Człowieku, dlaczego nie uczysz się z własnej przeszłości
Így jobbat hogy remélhetsz a holnaptól? … Więc na co lepszego możesz liczyć od jutra?
Mindig tévútra tévedsz, míg senki meg nem védhet … Zawsze błądzisz, dopóki nikt ciebie nie obroni
Többé magadtól, többé magadtól … Przed tobą samym, przed tobą samym
Mondd miért nem tanulsz a múltadból … Powiedz, dlaczego nie uczysz się z własnej  przeszłości
Így jobbat hogy remélhetsz a holnaptól? … Więc na co lepszego możesz liczyć od jutra?
Mindig tévútra tévedsz, míg senki meg nem védhet … Zawsze błądzisz, dopóki nikt ciebie nie obroni
Többé magadtól, védj meg magamtól … Przed tobą samym, chroń mnie przed samym sobą
 
Tudom visszanézve fájdalmas a történelem … Wiem, patrząc w przeszłość bolesną jest historia
És még nem tanultunk túljutni a történteken … I jeszcze nie nauczyliśmy się pogodzić z przeszłością
Egy vagyok a sok közül, ez a történetem … Jestem jednym z wielu, to moja historia
Ha a Földön egy is szenved, az is túl sok legyen … Jeśli na Ziemi ktoś cierpi, to o jednego cierpiącego za dużo
....... 
Ha nem tudod, hogy egy emberélet mennyit ér … Jeśli nie wiesz ile warte jest ludzkie życie
Egy senkié is többet érjen bárminél … Nawet niepotrzebnego jest wartościa ponad wszystko
Ha tényleg úgy van, vesszek én el bárkiért … Jeśli tak jest naprawdę, biorę to za każdego
Nem győzhet, aki nem harcolt másokért … Nie może zwycięzyć ten, kto za innych nie walczył
Odpowiedz
Dziś Piątek 13-go  Oczko  "Péntek 13" - Timy

Péntek 13, ez nem volt a szerencse számom … Piątek 13, nie było moją szczęśliwą liczbą
Mert eltűntél ezen a napon és azóta is hiányzol … Bo tego dnia zniknąłeś i tęsknię za tobą
Péntek 13, kerestelek egész nyáron … Piątek 13, szukałam cię przez całe lato
Mert eltűntél ezen a napon és azóta is hiányzol … Dlaczego tego dnia zniknąłeś, od tego dnia tęsknię za tobą 
Jósolj cigányasszony, jósold meg nekem … Wróż Cyganko i przepowiedz mi
Hogy mért ő a kiválasztott, mért ő kell nekem … Dlaczego on jest tym wybranym, dlaczego mi potrzebny
Jósolj cigányasszony, sírjanak a csillagok … Wróż Cyganko, niech płączą gwiazdy
Jósold, hogy szerelmes vagyok … Powróż, że jestem zakoczana
Odpowiedz
"Libertango" - Orosz Zoitán    Uśmiech  Wino
Odpowiedz
„Libertango” to kompozycja tradycyjnego, klasycznego tanga z zupełnie nowymi elementami. Autorem dzieła jest Astor Plazolla. Utwór został nagrany i zaprezentowany w 1974 roku w Mediolanie. Tytuł jest połączeniem dwóch słów „Libertad” i „tango”, które symbolizują odejście Piazzolli od tanga klasycznego.
Tango było wielokrotnie prezentowane w różnych formach muzycznych… dzisiejsza propozycja to jego „rodzinne wykonanie”  Uśmiech
Na skrzypcach grają: Illényi Katica, Illényi Csaba, Illényi Ferenc, wiolonczela: Illényi Anikó & Dohnányi Orchestra Budafok
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  János Bródy zaaregował na podsumowanie roku przez premiera Waldek 1 143 19-02-2024, 22:07
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,455 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska telewizja w Polsce fvg 22 27,775 27-03-2023, 14:06
Ostatni post: sdyczko
  Koncert Bryan'a Adams'a na placu Bohaterów (Hősök tér) Waldek 0 1,495 26-08-2019, 22:52
Ostatni post: Waldek
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,014 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 16 gości