Węgierska nutka na dziś
Wielki Post ...
...pośród ludowych śpiewek z tego okresu natrafiłem na taką jedną, śpiewaną przez węgierskich Czangów
Fábri Géza - "Böjti ének ... Wielkopostna pieśń"

Siralmas a világ nékünk, bűnösöknek, ... Dla nas grzeszniików ten świat jest żałosny,
hogy ha meggondoljuk napját életünknek. ... gdy przeanalizujemy dzień własnego życia.
Odpowiedz
(28-03-2018, 20:47)Sztasek napisał(a): Wielki Post ...
...pośród ludowych śpiewek z tego okresu natrafiłem na taką jedną, śpiewaną przez węgierskich Czangów
Fábri Géza - "Böjti ének ... Wielkopostna pieśń"

Siralmas a világ nékünk, bűnösöknek, ... Dla nas grzeszniików ten świat jest żałosny,
hogy ha meggondoljuk napját életünknek. ... gdy przeanalizujemy dzień własnego życia.

Wiesz może jak się nazywa ten instrument?
W pierwszej chwili myślałem, że to bliskowschodni ud, ale ud ma zwykle 11 strun a to to ma osiem (strojonych czterema parami w unisonie).
On śpiewa po węgiersku czy czangosku? potrafisz to ocenić?
pzdr.


EDIT:
OK, już widzę, on to nazywa kobza (taki ukraiński instrument szarpany), aczkolwiek pierwszy raz widzę takie dziwo z łamana główką i zduplikowanymi strunami.
A wokal jest świetny, bardzo lubię takie proste pieśni śpiewane otwartym gardłem (kiedyś w Polsce też tak się śpiewało, a teraz mało kto potrafi).

EDIT 2:
Porównajcie, tak wygląda ud:
https://www.youtube.com/watch?v=0tPt765YeWI
Odpowiedz
Dobrze piszesz, to kobza. Ten szarpany instrument ma wiele odmian, każdy z nich inaczej jest zbudowany i inne ma strojenie. Ten akurat jest popularnym do dziś w gronie Czangów. Czangowie zamieszkują tereny po wschodniej stronie Karpat (Rumunia, Mołdawia).
Fábri Géza ... śpiewa po węgiersku. Czangowie mówią po węgiersku w przepięknej starowęgierskiej gwarze.
Odpowiedz
(30-03-2018, 13:33)Sztasek napisał(a): Dobrze piszesz, to kobza. Ten szarpany instrument ma wiele odmian, każdy z nich inaczej jest zbudowany i inne ma strojenie. Ten akurat jest popularnym do dziś w gronie Czangów. Czangowie zamieszkują tereny po wschodniej stronie Karpat (Rumunia, Mołdawia).
Fábri Géza ... śpiewa po węgiersku. Czangowie mówią po węgiersku w przepięknej starowęgierskiej gwarze.


Kurde, człowiek całe życie się uczy (choć nie wiem po co mi akurat to Oczko )
To jednak nie może być kobza, bo kobza ma progi na gryfie, a ud jest właśnie bezprogowy (dlatego można grać nim mikrotonami).
Pomysłowość ludzka nie ma jednak granic i ten instrument to jakaś mutacja, ciekawe czy lokalna i z jakiego czasu.
Co do jezyka czangoskiego to teraz w zasadzie mówią już po węgiersku, zwłąszcza młodzi, ale jeszcze z 20 lat jak temu jakiś Czangosz jechał na studia na Węgry, to w zasadzie musiał się uczyć języka od podstaw. Ich etnolekty nie przeszły XIX.wiecznej modernizacji, jaką przeszedł literacki węgierskim, a w Związku Radzieckim byli odcięci od kultury i języka węgierskiego.

pzdr.
Odpowiedz
(30-03-2018, 13:48)ember napisał(a): To jednak nie może być kobza, bo kobza ma progi na gryfie, a ud jest właśnie bezprogowy (dlatego można grać nim mikrotonami).
Pomysłowość ludzka nie ma jednak granic i ten instrument to jakaś mutacja, ciekawe czy lokalna i z jakiego czasu.

Kilka razy na prezentacjach zespołów ludowych widziałem tekie instrumenty, których nazywy też są podobne...
Wpisz w google:
- węgierskie > koboz
- ukraińskie > кобза


(30-03-2018, 13:48)ember napisał(a): Co do jezyka czangoskiego to teraz w zasadzie mówią już po węgiersku, zwłąszcza młodzi, ale jeszcze z 20 lat jak temu jakiś Czangosz jechał na studia na Węgry, to w zasadzie musiał się uczyć języka od podstaw. Ich etnolekty nie przeszły XIX.wiecznej modernizacji, jaką przeszedł literacki węgierskim, a w Związku Radzieckim byli odcięci od kultury i języka węgierskiego.

Nie ma takiego języka...
Czangowie zawsze mówili po węgiersku. Pierwszy raz spotkałem Czangów przed 25 laty na festiwalu zespołów siedmiogrodzkich. Nigdy bym nie wiedzieł kim są ci ludzie, gdyby nie zapowiedź konferansjera.
Jeszcze większą niespodzianką (przynajmniej dla mnie) był ich występ sceniczny. Uśmiech
Nie jestem jęzkoznawcą, nie wiem nic na temat dotyczący "modernizacji języka węgierskiego".
Nie mam żadnego dokumentu stwierdającego znajomość j.węgierskiego, bo właściwie ten język to moje hobby od wielu...wielu lat.
Odpowiedz
Wielkanocny poniedziałek, nie zapomnijmy podlać nasze piękne kwietki ... Oczko
Odpowiedz
Już pora na wiosnę ... Róża ... Dupla KáVé - "Tavaszi szélben ... W wiosennym wietrze"
Odpowiedz
Köteles István - "Országút ... Droga" Uśmiech

Országút, vigyél haza, ... Drogo, prowadź do domu,
Nincsen nyugtom, vigyél oda! ... Brak mi spokoju, prowadź tam!
Ott van a múltam, a Földanyám, ... Tam moje dzieciństwo i Ziemia Matka moja,
Ma már a nagy világ az én hazám. ... Dzisiaj wielki świat jest moją ojczyzną.
Odpowiedz
Fonográf - "Hunyd le a szemed ... Zamknij oczy" Uśmiech
Odpowiedz
Bomba ... Hátsó Ajtó - "Nyisd ki a szemed! ... Otwórz oczy"

ref.:
Hát üvöltsük, ne hagyjuk, hogy szanaszét ... Więc krzyczmy, nie nie zostawiajmy, by rozsypanym
Essen a világ, itt kezdődjön a vég! ... Upadł ten świat i to będzie początkiem końca!
Szeresd csak, ne tedd tönkre ami szép! ... Uszanuj, nie rujnuj tego, co piękne!
Ami összeköt, az a múlt, de a jövőnk a tét! ... Co łączy, to przeszyłość, ale nasza przyszłość jest stawką!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  János Bródy zaaregował na podsumowanie roku przez premiera Waldek 1 106 19-02-2024, 22:07
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,416 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska telewizja w Polsce fvg 22 27,697 27-03-2023, 14:06
Ostatni post: sdyczko
  Koncert Bryan'a Adams'a na placu Bohaterów (Hősök tér) Waldek 0 1,485 26-08-2019, 22:52
Ostatni post: Waldek
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,005 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 19 gości