Węgierska nutka na dziś
Liszt Ferenc - "Magyar rapszódia no.2." nie tak dawno była prezantowana w temacie (post nr.899 / 22 czerwca 2018)  Uśmiech
Dzisiaj wracam do niej i prezentuję trochę w innej i krótszej wersji, którą wykonuje Hacki Tamás  
Hungarian Rhapsody No.2 - Hacki Tamas
Odpowiedz
Hacki Tamás, dzisiaj jest Panem w starszym wieku... 
debiutował w latach 60-tych ub.wieku w konkursie Ki Mit Tud ... Kto Co Potrafi
Mozart-Török induló...Marsz Turecki  Uśmiech
Odpowiedz
"Hazafelé ... Do domu" - Korál '75  Oczko
Odpowiedz
Farkas Bálint - Éjféltájban hazafelé bandukoltam...  Zarumieniony

Éjfél tájban hazafelé bandukoltam botladoztam... Koło północy, kołacząc się dreptałem do domu
Hogy bátorságom nagyobb legyen, fütyörésztem meg  szivaroztam... Dla pewności siebie. pogwizdując paliłem cygaro
Majd megmutatom az asszonynak én, hogy ura kemény igazi legény... Pokażę ja kobiecie, kto jest prawdziwym twardzielem
Nyitnám is már a kis kaput, no de nézzék milyen furcsa... Chcę otworzyć bramkę, a tu dziw nad dziwy
Nem megy bé a kapu kulcsa, sehogyan se a kulcslyukba... W żaden sposób nie pasuje klucz do zamka
Jó hogy állt egy biztos úr, az utcasarkon ott vigyázva... Dobrze, że stróż prawa był na rogu ulicy
Kértem jöjjön, tegye bé a kapukulcsot a zárjába... Poprosiłem, aby przyszedł i włożył klucz do zamka
Szólt a biztos úr ugyan mit akar, ez nem kapukulcs hanem egy szivar... Stróż prawa powiedział, że to nie klucs lecz cygaro
Jajj jajj jajj hejnye mondok, eszméletem alighanem félrecsúszott... O rany, mówię, pewnie coś poplątałem
Úgy látszik hogy szivar helyett, elszívtam a kapukulcsot... Wszystko wskazuje na to, że zamiast cygara wypaliłem klucz.
Odpowiedz
Flaga węgierska Flaga polska  z dedykacją podróżującym i czekającym na... „Égi jel … Znak z nieba” - Omega

Elég egy jel a vándor útra kel… Wystarczy znak, wędrowiec rusza w drogę
Soha nem kérdez senkit, mert elég a jel… Nigdy nie pyta, bo wystarczy znak
Úgy indul el, mikor menni akar… Wyrusza, gdy chce iść
Hogy a szó helyett marad egy dal… A w miejscu słowa zostanie pieśń
Ugye vándor a szívedben dal született… Wędrowco, w twym sercu pieśń się zrodziła
Akit elhagysz az tudja, hogy nincs üzenet… Kogo opuszczasz, wie że wieści brak
Ezer emlék egy könnycsepp, de indulnod kell… Tysiącem wspomnień jedna łza, lecz musisz odejśc
Vándor a dal volt a jel… Wędrowco, pieśń była znakiem
 
Ezer álomból ezer emlék marad… Z tysiąca snów, tysiąc wspomnień zostanie
Aki elmegy az itt hagy egy dalt… Kto odchodzi, ten pieśń nam zostawia
Ezer emlék egy könnycsepp, ha indulnod kell… Tysiącem wspomnień jedna łza, gdy musisz odejść
Tudod vándor, hogy égi a jel… Wędrowco wiesz, to z nieba znak
Úgy indul el, aki menni akar… Wyrusza ten, kto chce iść
Hogy a szívében marad egy dal… A w jego sercu pieśń pozostanie
Ezer emlék egy könnycsepp, ha indulnod kell … Tysiącem wspomnień jedna łza, jeśli musisz odejść
Tudod vándor, hogy égi a jel… Wędrowco wiesz, to z nieba znak
Odpowiedz
7 i 8 października w Papp László Aréna będzie miał miejsce kolejno 1507. i 1508 koncert 70 letniego Gábora Pressera.
Na kilku kanałach YouTube pojawiły się wywiady z mistrzem. Wspomina w nich swoje dzieciństwo i czas kiedy mieszkał w jednej kamienicy z  Rezső Seress'em (kompozytorem muzyki do piosenki Smutna niedziela - Szomorú vasárnap).  Piosenka sufitowa wspomina te czasy.




Więcej o Rezső Seress znajdziesz tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezs%C5%91_Seress
Odpowiedz
Szomorú vasárnap - Smutna niedziela ... słowa napisał Jávor László, muzykę skomponował Seress Rezső, ten światowy szlagier śpiewano w ponad stu językach.
Na łamach prasy w 1935 roku ukazał się artykuł w którym ten szlagier nazwano morderczym (Gyilkos sláger).
Polecam film, Szomorú vasárnap - Smutna niedziela - Gloomy Sunday
Odpowiedz
Z dedykacją Forumowiczowi eplus żegnającemu lato w Sarospatak ...  Uśmiech
"Żegnaj lato ... Viszlát nyár" - AWS
Odpowiedz
Deszcz  Jesienna piosenka ... Őszi dal - Fülemüle Zenekar
Odpowiedz
"Słoneczko świeć ... Süss fel nap" - Molnár Ferenc Caramel 

Ragyogjon nekünk az égbolt … Niech niebo dla nas jaśnieje
Lássuk az igazi csodát … Zobaczmy prawdziwy cud
Hiszen az angyalok köztünk élnek … Przecież anioły żyją wśród nas
Hát kérlek nap, süss le ránk … Więc proszę cię słoneczko, zaświeć nam
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  János Bródy zaaregował na podsumowanie roku przez premiera Waldek 1 106 19-02-2024, 22:07
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,416 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska telewizja w Polsce fvg 22 27,695 27-03-2023, 14:06
Ostatni post: sdyczko
  Koncert Bryan'a Adams'a na placu Bohaterów (Hősök tér) Waldek 0 1,483 26-08-2019, 22:52
Ostatni post: Waldek
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,002 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 17 gości