Węgierska nutka na dziś
"Zapust na wozie, mięso na powrozie" ... tak powiadali dziadkowie w mojej rodzinnej wsi   Uśmiech  

Gyere most bulizz velünk, téged vár ... Chodź z nami na imprezę, czeka ciebie
Hív a mesebeli karnevál ... Woła bajkowy karnawał
Odpowiedz
Środa, popielec, pierwszy dzień postu... pamiętam i przypominją się minine lata, moi dziadkowie w okresie postu wstrzymywali się od pokarmów mięsnych, a co z tym idzie w parze, to cała rodzina pościła i było dobrze. W gronie moich znajomych jest kilka osób, które ten czas wykorzystują na oczyszczanie organizmu. 
Lubię ballady, takie romantyczne kawałki o mądrej treści... 
jedna znich to: "Adjatok a kutyáknak húst" - Vlagyimir Viszockij wykonanie: Hobo Blues Band "Oddajcie mięso psu"

Adjatok a kutyáknak húst
Na, aki kapja, marja
A másnaposoknak kvászt 
Össze is kapnak rajta 

Hogy ne hízzon a varjú
Álljon több madárijesztő
Békés, rejtett, zugokat
Kapjon a sok szerető
Lehet, hogy kicsíráznak
Vessétek el a magot
Jó, alázatos leszek
Hát szabadságot adjatok! ...

Lepszy oryginał Uśmiech  Владимир Высоцкий >>> https://www.youtube.com/watch?v=kZLTWLQWXwc
Дайте собакам мяса
Может, они подерутся
Дайте похмельным кваса
Авось они перебьются

Чтоб не жиреть воронам
Ставьте побольше пугал
А чтобы любить, влюблённым
Дайте укромный угол

В землю бросайте зёрна
Может, появятся всходы
Ладно, я буду покорным
Дайте же мне свободу! ... 
Odpowiedz
Mięso oddane psu... jest kapusta   Uśmiech
Vígh Levente - "Káposzta, káposzta téli nyári káposzta ..."

Káposzta, káposzta, téli nyári káposzta ... Kapusta, kapusta, zimowa letnia kapusta
Édesanyám háza nálam nélkül, de árva ... Dom mojej matki beze mnie, ale osierocony
Az van a káposzta kacskaringós levelére ráírva: ... Na pokarbowanym liściu kapusty jest napisane:
Érted lettem rózsám három évig katona ... To dla ciebie ma Różo na trzy lata zostałem żołnierzem ...
Odpowiedz
Było mięso... była kapusta... 
Przypominam sobie bajkę, którą opowiadał mi wiele razy mój dziadek. To bajka o ptaku który tylko jadł, jadł i nie pił... i ...  Szeroki uśmiech

„Azért jöttem tihozzátok, tudom, hogy van pálinkátok ... Dlatego przyszedłem do was, bo wiem że macie palinkę"
Uśmiech
Igyunk egy kis pálinkát, hadd rittyenjen a bokánk ... Napijmy się łyczek palinki, by nasza kostka chrząknęłą
Az okosok s a gazdák a jó bort mind megitták ... I mądrzy, i gazdowie, wypili wszystkie dobre wina
Adjon Isten mindig mást, ne felejtsük el egymást ... Spraw Boże abyśmy nie zapominali o sobie
Szekerünknek kereket, poharunknak feneket ... Daj nam koło do wozu i denko w naszym kieliszku
Poharunknak feneket, hadd ihassunk eleget ... Denko w naszym kieliszku, aby pić do dna
Odpowiedz
taki senny ten dzisiejszy dzień ...   Kawa   Gitano - "Igyunk egy kávét ... Napijmy się kawy"  
Odpowiedz
"Dal 2020" to sześcioczęściowy program węgierskiej telewizji DUNA, w którym widzowie i profesjonalne jury wybierają najlepszy węgierski hit. W chwili obecnej: do finału (7. marca) zakfalifikowano 9 utworów, oto jeden z nich...
Wolf Kati - "Próbáld még ... Spróbuj jeszcze raz"
Odpowiedz
Jeszcze jeden finałowy utwór konkursu "Dal 2020" ... Turbo – "Iránytű ... Kompas"

Finał konkursu jutro, 7. marca w Duna TV i Duna World TV o 19.35 >>> https://mediaklikk.hu/
Odpowiedz
W finale konkursu "Dal 2020" dwa razy wystąpi Orsovai Reni. Ta młoda piosenkarka do konkursu przystąpiła z dwoma utworami, oba trafiły do dzisiejszego finału. Pierwszy z własnymi słowami "Későre jár ... Jest późno", drugi śpiewa w duecie.
Rácz Gergő & Orsovai Reni - "Mostantól ... Natychmiast"
Odpowiedz
[quote='Sztasek' pid='42482' dateline='1583561233']
W finale konkursu "Dal 2020" dwa razy wystąpi Orsovai Reni. Ta młoda piosenkarka do konkursu przystąpiła z dwoma utworami, oba trafiły do dzisiejszego finału. Pierwszy z własnymi słowami "Későre jár ... Jest późno", drugi śpiewa w duecie.
Rácz Gergő & Orsovai Reni - "Mostantól ... Natychmiast"

Sztasek miałeś nosa!

Pierwsze miejsce i nagroda w wysokości 75 milionów forintów przypadła duetowi  Gergő Rácz i  Reni Orsovai  za piosenkę Mostontól = Od teraz
Odpowiedz
Wczorajszy konkurs "Dal 2020" oglądałem na "mediaklikk". Było 8 utworów, nie zaśpiewała Kati Wolf.
Po przesłuchaniu, jury wytypowało 4 utwory i ... wszystko zależało od widzów. Na wytypowane produkcje widzowie medialnie przesyłali swoje głosy: najwięcej uzyskał duet Rácz Gergő & Orsovai Reni za piosenkę "Mostantól".
Rácz Gergő & Orsovai Reni - "Mostantól" (Duna TV Dal 2020 finał)  Uśmiech
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  János Bródy zaaregował na podsumowanie roku przez premiera Waldek 1 142 19-02-2024, 22:07
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,445 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska telewizja w Polsce fvg 22 27,758 27-03-2023, 14:06
Ostatni post: sdyczko
  Koncert Bryan'a Adams'a na placu Bohaterów (Hősök tér) Waldek 0 1,495 26-08-2019, 22:52
Ostatni post: Waldek
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,010 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 13 gości