Węgierskie miejsca w Warszawie.
#1
Chciałem znaleźć miejsca w Warszawie, które związane są z Węgrami.
Proszę Was o pomoc w tych poszukiwaniach.

Nie chodzi mi o tablice pamiątkowe, pomniki czy nazwy ulic.
Chciałem znaleźć domy lub inne miejsca, gdzie działo się coś istotnego lub tylko ciekawego w naszej wspólnej historii, nawet tej najnowszej. Tutaj liczę na Wasze podpowiedzi.

Pomyślałem że na dobry początek zacznę od czegoś łatwiejszego i najszybciej znajdę coś ciekawego gdy pójdę śladem dostaw amunicji w okresie wojny polsko-bolszewickiej. Pewnie słabo lub za krótko szukałem bo bez efektów (jeśli chodzi o takie miejsca w Warszawie).
Może inne tropy będą lepsze - np. Franciszek Liszt i jego koncerty w Warszawie i jego słabość do Polek ...
Może coś z czasów współczesnych ...
Odpowiedz
#2
Andy, w Warszawie nie ma juz tych domow.Smutek
Odpowiedz
#3
Ribizli, oczywiscie liczę się z tym że w swoich poszukiwaniach nie znajdę wyłacznie orginalnych domów. Często na ich miejscu wybudowano nowe budynki i warto pamietać co wcześniej było w tym miejscu.
Przykładem może być budynek na ulicy Nowogrodzkiej 36. W tym miejscu przed wojną stała kamienica w której mieszkał Pál Domszky. Ten prawnik zajmował się związkami polsko-węgierskimi. Podczas okupacji założył w Warszawie Związek Węgrów pomagający żołnierzom AK przedostać się za granice wydając fałszywe dokumenty na węgierskie nazwiska.

Można też znależć orginalne domy w których mieszkał ktoś ciekawy.
Wśród takich domów może byc budynek z około 1930 roku przy ulicy Hołówki 3 gdzie mieszkali Korompayowie (w tym samym domu mieszkał K.K.Baczyński). Aldár Emanuel Korompay był inicjatorem powstania Katedry Hungarystyki na Uniwersytecie Warszawskim i żołnierzem WP w trakcie wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej.

Wspominałem że interesują mnie nie tylko domy ale tez inne miejsca. Sądzę że z okresu Powstania Warszawskiego uda się coś znaleźć. Będę próbował też poszukać w latach 60-tych i 80-tych.
Będę wdzięczny za wszelkie informacje na ten temat.
Odpowiedz
#4
(02-02-2013, 16:24)Andy napisał(a): Przykładem może być budynek na ulicy Nowogrodzkiej 36. W tym miejscu przed wojną stała kamienica w której mieszkał Pál Domszky. Ten prawnik zajmował się związkami polsko-węgierskimi. Podczas okupacji założył w Warszawie Związek Węgrów pomagający żołnierzom AK przedostać się za granice wydając fałszywe dokumenty na węgierskie nazwiska.

Klik!
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Instytut Liszta Węgierskie Centrum Kultury na YouTube i nie tylko rwmagyar 1 238 18-01-2024, 20:23
Ostatni post: rwmagyar
  Muzeum Narodowe w Warszawie - Wystawa Europa Jagiellonów Woreczko Jan 4 6,568 24-01-2013, 20:18
Ostatni post: julka
  Węgierskie utwory o Gen. Józefie Bemie JotGie 5 8,491 20-01-2013, 9:32
Ostatni post: Ribizli
  Mniejszosci Wegierskie ewaizabela 1 3,416 27-10-2012, 19:03
Ostatni post: rwmagyar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości