Weekend w czeskiej Pradze
#21
Szczury są spotykane w każdym większym mieście i to raczej norma. Tam gdzie "osada" człowieka tam i szczury Uśmiech Może nie wszędzie je tak widać, ale na pewno są.
Praga to całkiem fajne miasto, warte odwiedzenia. I warto tam zjeść lokalne przysmaki Uśmiech
Odpowiedz
#22
Witam Uśmiech
W kwietniu wybieram się do czeskiej Pragi, chciałam dopytać o kwestie parkingu, bo nie wszystko jest dla mnie jasne, a jedziemy swoim prywatnym samochodem Uśmiech już czytałam o kolorach itp, ale czy ktoś tu z obecnych na forum jest mi w stanie powiedzieć czy tak jak w Budapeszcie w weekendy parkingi może są bezpłatne?
To nasz pierwszy wyjazd do Czech Uśmiech A Wy dużo podróżujecie więc może troszkę pomożecie ?Uśmiech
Noclegi mamy już ogarnięte tu: Kubelíkova 40
Z góry dziękuję Uśmiech
Jola
Odpowiedz
#23
Swego czasu parkowanie zapewniał gospodarz praskiego miejsca-noclegowego.
Jak teraz jest nie wiem, dawno byłem. Jedno mogę powiedzieć, że w miejscach o nieznanym statucie nie zostawiaj auta nawet na 5-10 minut, bo straż miejska jest nieubłagalna, potrafią odholować auto w dość krótkim czasie.
Zapoznaj się z tym... >>> Parkowanie w Pradze CZ
Pod zakładką "Cestování" jest sporo informacji.
Odpowiedz
#24
Prawdziwy podróżnik nie jeździ w miejsca tłoczne, popularne i znane z tego, że są znane. Do Barcelony, Londynu, Pragi. Jeśli musi, to robi wycieczkę tematyczną, np. odwiedza ogrody, dzwony albo galerie rzeźby. O Pradze w najnowszym "Poznaj Świat":

https://poznaj-swiat.pl/article/2949/pra...rownolegle

[Obrazek: 2949-praga-zwiedzanie-rownolegle-6061a1a3f2a11.jpg]
Odpowiedz
#25
Praga to piękne miasto i byłem tam wielokrotnie po raz pierwszy w latach 90 jako student.
Co można zobaczyć w Pradze każdy znajdzie w przewodniku, ale mi najbardziej podoba się...czeska komunikacja. Oczko
Pragę możesz zwiedzać metrem, autobusem, tramwajem, trolejbusem i wszystkie rodzaje transportu są świetnie skomunikowane.
Do Pragi dojedziesz pociągiem Czeskich Drah (CD) np. pośpieszny, ekspres, Pendolino
https://www.cd.cz/default.htm
lub z prywatnym przewoźnikiem Leo Express  https://www.leoexpress.com/pl.
Byłem ostatnio w Pradze w zeszłym roku w pewien weekend korzystając z zaproszenia mojego czeskiego przyjaciela.
Wyruszyłem autem z woj. świętokrzyskiego i za 3,5 godziny byłem już w przygranicznym czeskim mieście Bohumin.
Zostawiłem samochód na parkingu Czeskich Drah koło dworca kolejowego i wsiadłem do Pendolino zmierzającego do Pragi.
Za kolejne 3 godz. byłem już na dworcu Praha hl. nadrazi gdzie czekał na mnie mój czeski przyjaciel swoją Skodą.
Po mile spędzonym weekendzie i drodze powrotnej w późnych godzinach wieczornych w niedzielę byłem już w domu. Uśmiech
Nadmieniam że czeskie Pendolino jest o wiele tańsze od polskiego i można korzystać z wielu ofert biletów nawet będąc obcokrajowcem.
Czesi i Słowacy ujęli mnie swoją komunikacją już w latach studenckich, a ponieważ pochodzę ze Śląska do czeskiej granicy miałem blisko.
Wakacje spędzałem podróżując z plecakiem i zwiedzając ich pociągami lub autobusami różne ciekawe miejsca i pamiętam że na połączenie pociągiem nie czekałem dłużej niż 30-40min.
Zresztą będąc kilka lat temu z rodziną w Adrszpaskich Skałach stwierdziłem że nic się nie zmieniło, tam pociąg lub autobus dojeżdża do najmniejszej wioski. Oczko
Reasumując polecam podróże czeską komunikacją. Uśmiech
Odpowiedz
#26
Korzystając z pięknej pogody i wakacji  Oczko25 czerwca wybrałem się z dziećmi na wycieczkę do Pragi.
Tradycyjnie zostawiłem auto na parkingu CD koło dworca w Bohuminie i wsiedliśmy do czeskiego Pendolino zmierzającego do Pragi.
Około 12:30 byliśmy już na stacji Praha hl.n.
Spacerkiem przeszliśmy ulicami na rynek czyli namesti i potem dalej przez most Karola na Malou Stranu.
Wjechaliśmy kolejką na wzgórze Petrin, bilet dla osoby dorosłej kosztował 60 koron dzieci do 15 lat jeżdżą gratis. Uśmiech
Niżej podaję link do info i cenników komunikacji w Pradze.
https://www.dpp.cz
Następnie pokazałem synowi stadion na Strahove niestety popadający w ruinę i po krótkim odpoczynku bo mieliśmy już 16 km w nogach Oczkowsiedliśmy do autobusu miejskiego gdzie kolejne miłe zaskoczenie bo dzieci do 15 lat jeżdżą autobusami i tramwajami w Pradze gratis.
Ja kupiłem jizdenku 30min za 30 koron. Kolejnym punktem programu był stadion Sparty Praga.
Po obejrzeniu stadionu wsiedliśmy do metra który jest najwygodniejszym środkiem transportu w Pradze. Są 3 linie metra świetnie skomunikowane z transportem naziemnym bilet całodzienny kosztuje 120 koron.
Po trudach podróży i zwiedzaniu trzeba coś przekąsić więc czeska kuchnia i oczywiście piwo. Piwo
Smażony ser, frytki i sos tatarski, zupa czosnkowa, knedliky, dzieci piły Kofolę ja bezalkoholowy Birell jako kierowca. Uśmiech
Piwa jest do wyboru do koloru każdy znajdzie coś dla siebie.
Ponieważ byłem już wielokrotnie w Pradze wycieczka była zaplanowana pod dzieci więc pokazałem im to co chciały zobaczyć.
Myślę że żeby zobaczyć główne atrakcje turystyczne w Pradze trzeba mieć trochę więcej czasu czyli np.weekend.
Późnym wieczorem wsiedliśmy do ekspresu IC zmierzającego do Bohumina i koło 22 byliśmy już w Bohuminie gdzie na parkingu czekał nasz samochód. Po 40 min podróży autem byliśmy już w domu kończąc naszą niedzielną przygodę z Pragą. Oczko
Bilet z Bohumina do Pragi Pendolino tzw. Skupinova vikendova sitova jizdenka kosztowała 899koron+ 210 koron miejscówki za 3 osoby 
1 dorosły + 2 dzieci.
Powrót do Bohumina IC to uwaga Oczko koszt tylko 3 miejscówek za 105 koron bo do 24 wracacie na tym samym bilecie..rewelacja.
Zachęcam do wycieczek do naszych południowych sąsiadów i jak to mówią Czesi...stastnou cestu vlakem. Oczko Uśmiech
Odpowiedz
#27
Polecam książkę "Osobisty przewodnik po Pradze" M. Szczygieł. Czyli Praga inaczej, chyba bez tłumów.
Odpowiedz
#28
(27-06-2023, 12:12)mariusz napisał(a): Korzystając z pięknej pogody i wakacji  Oczko25 czerwca wybrałem się z dziećmi na wycieczkę do Pragi.
Tradycyjnie zostawiłem auto na parkingu CD koło dworca w Bohuminie i wsiedliśmy do czeskiego Pendolino zmierzającego do Pragi.
Około ..........................jscówek za 105 koron bo do 24 wracacie na tym samym bilecie..rewelacja.
Zachęcam do wycieczek do naszych południowych sąsiadów i jak to mówią Czesi...stastnou cestu vlakem. Oczko Uśmiech
Cześć
Dzięki za super opis, jak teraz ceny u naszych sąsiadów?
Pozdrawiam
Odpowiedz
#29
Zwiedzałem z dziećmi Pragę więc trudno odnieść mi się do cen w sklepach, wiadomo że u nich też jest inflacja i np. mój przyjaciel z Pragi kupuje polskie masło bo jest tańsze i dobrej jakości, jedne produkty będą tańsze inne droższe.
Tutaj podaję link do cen w Czechach ale wiadomo że ceny się zmieniają z różnych przyczyn więc trzeba aktualizować informacje. Oczko
https://www.turysta.org/ceny-w-czechach/
Odpowiedz
#30
^^^ To są ceny z 2019 roku  Szeroki uśmiech
Wprawdzie tytuł strony głosi "ceny w 2023r" ale:

- przeliczają korony po 0,17 zł
Według mojego konwertera walut, w miarę stabilny kurs ok. 0,165-0,17 zł/CZK był w latach 2018-2020 i się zakończył równie stabilnym wzrostem do 0,20 zł, poczynając od jesieni 2020r.
Dopiero w ostatnich 3 miesiącach trochę spadł, nieco poniżej 0,19 

- drugie danie z mięsem w restauracji za 150 koron...?... gdzie?
Tyle płaciłem w wakacje 2019, obecnie raczej 200-250koron.

- piwo za 12-14 CZK butelka?

Może w promocji w dyskoncie najtańsza "desitka"... bo chyba "osmiczki" już się nie uświadczy (i dobrze). 
Przyzwoite piwo jedenastka, czy dwunastka to raczej 25-40 koron w sklepie. 

To jest zupełnie niewiarygodna strona...
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Cypr, Pafos - przedłużony weekend eplus 15 9,849 24-02-2023, 11:13
Ostatni post: eplus



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości