Wina węgierskie
Od kiedy nie wolno robić 3-putonowych? W sklepach nadal są takie. Do wyczerpania zapasów? Czy te zapasy podlegają rejestracji? Bo jeśli nie, to może ich "wystarczyć" na bardzo długo, hahaha!
Odpowiedz
Ostatnim rocznikiem jest 2012. Wina powstałe ze zbiorów z 2013 i późniejszego roku mogą być nazwane aszú jeśli spełniają kategorię 5 puttonowego aszú. Oczywiście wszystko co powstało przed 2013 rokiem i nazwane zostało 3 puttonyos tokaji aszú spełniając ówczesne warunki pozostanie w sprzedaży, ale jest tego coraz mniej. Aszú, jako szczególne wino podlega restrykcyjnej rejestracji, tak więc prawdopodobnie w przeciągu dwóch-trzech lat ta kategoria zupełnie zniknie z rynku.
Odpowiedz
[Obrazek: 3d366a05448ef75e.jpg]
Odpowiedz
Wina szomlońskie znane są na Węgrzech, z unikatowego, mineralnego smaku. Króluje pośród nich szczep juhfark, którego spożywanie pomaga ponoć przy poczęciu potomka płci męskiej, przez co zyskał sporą popularność na dworze Habsburgów, a także Windsorów. Szeroki uśmiech Coś w tym jest, gdyż w gminach otaczających Somló faktycznie przychodzi na świat nieco więcej dzieci płci męskiej, aniżeli w innych częsciach kraju. Jak zaś smakują tutejsze juhfarki? Sprawdziłem to dla Was na drugim już Święcie Juhfarka. Wino

http://www.niewinnepodroze.pl/somloi-juh...-juhfarka/

[Obrazek: Blog-o-winie-Juhfark-Unnepe-4.jpg]
Odpowiedz
Dziś kupiłem w Lidlu wino Villanyi Cuvee (Polgar) za 14 zeta, właśnie sączę. Polecam :-)
Odpowiedz
Już w najbliższy weekend festiwal zbiorów w Tokaju. Jeśli udajecie się do tego malowniczego miasteczka, to zajrzyjcie do winiarni Hímesudvar na ul. Bema. Podają tam bardzo dobre wina, m.in aszú z 2013 roku, które obezwładnia słodyczą i nutami owocowymi.

[Obrazek: Blog-o-winie-H%C3%ADmesudvar-1.jpg]
Odpowiedz
Dla ciekawych - góra Somló to najmniejszy region winiarski Węgier. Powstające tam wina zawdzięczają swój charakter bazaltowemu podłożu - owo wzniesienie było kiedyś aktywnym wulkanem. Ja zaś miałem przyjemność wziąć udział w degustacji u jednego z pionierów nowoczesnego stylu tamtejszych win - Tomása Kisa z Somlói Vándor Pince.

[Obrazek: Blog-o-winie-Vandor-1.jpg]
Odpowiedz
To on czy Ty?
Odpowiedz
On Uśmiech
Odpowiedz
Kolejny, ostatni już etap mojej niedawnej wędrówki po Somló to Somlói Apátsági Pince. Powstające tu wina mają sporo ekstraktu, wyraźne nuty suszonych owoców, świeżą kwasowość oraz słoną, szomlońską mineralność. Są to trunki niestandardowe, wymagające pewnego skupienia, ale zarazem o niesamowicie wysokiej jakości.

[Obrazek: Blog-o-winie-SAP-2017-3.jpg][/align]
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Restauracje węgierskie w Polsce fvg 83 72,991 09-08-2022, 22:14
Ostatni post: Waldek
  Najlepsze cukiernie węgierskie w 2022 Waldek 0 458 12-06-2022, 11:47
Ostatni post: Waldek
  Węgierskie wody mineralne Kamjon 14 19,265 31-01-2019, 23:03
Ostatni post: Slavekk
  Potrawy węgierskie - godne polecenia Dora_hu 91 113,955 30-01-2017, 7:19
Ostatni post: Sztasek
  Węgry - kraj winogron i wina Klimaty Węgierskie 16 20,237 19-10-2016, 21:47
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 14 gości