Wina węgierskie
Przy okazji, dziś wrzuciłem nowy wpis dotyczący węgierskiego wina dostępnego w Tesco (choć nie jestem przekonany, czy w każdym) - słodkiego szamorodni z serii Tesco Finest. Za 29,99 PLN nie jest to może jakaś superoferta, ale obecnie na Węgrzech znajduje się na promocji za mniej niż połowę tej sumy i za te pieniądze zadowoli chyba każdego fana tokajskich słodyczy Wino

http://www.niewinnepodroze.pl/tesco-fine...t-czy-kit/

[Obrazek: Blog-o-winie-Szamorodni-Finest-2014.jpg]
Odpowiedz
Uwielbiam węgierskie winka Uśmiech
Odpowiedz
[Obrazek: 2c6e7e69c829d634.jpg]

Kekfrankos z piwnic Tesco. UśmiechUśmiech WinoWino
Odpowiedz
Co znaczy to OEM? Normalnie to jest original equipment manufacturer, czyli np;. klocki hamulcowe albo alternator takie same, jak fabryka daje na pierwszy montaż, a nie zamienniki. Ale co to znaczy w winie? Widziałem nieraz...
Odpowiedz
Może troche niejasny jest sposób powstania tego skrótu, ale to: Oltalom alatt állo eredetmegjelölés, czyli po naszemu: Chroniona nazwa pochodzenia.
Odpowiedz
(15-11-2017, 21:24)NiewinnePodroze napisał(a): Może troche niejasny jest sposób powstania tego skrótu, ale to: Oltalom alatt állo eredetmegjelölés, czyli po naszemu: Chroniona nazwa pochodzenia.

Moja wiedza wskazuje na trochę odmienne znaczenie
OEM to wino które całkowicie powstało w określonym na etykiecie obszarze geograficznym.
W 2012 roku były 33 takie obszary:
Badacsony, Balaton, Balatonboglár, Balatonfüred-Csopak, Balaton-felvidék, Bükk, Csongrád, Debrői Hárslevelű, Duna, Eger, Egerszóláti Olaszrizling, Etyek-Buda, Hajós-Baja, Izsáki Arany Sárfehér, Káli, Kunság, Mátra, Mór, Nagy-Somlói, Neszmély, Pannon, Pannonhalma, Pécs, Somlói, Somlói Arany, Somlói Nászéjszakák bora, Sopron, Szekszárd, Tihany, Tokaj, Tolna, Villány, Zala.
Znaczące jest że oprócz regionów winiarskich do kategorii tej należy też kilka win o chronionym pochodzeniu jak np. Arany Sárfehér w Izsáku.
Kategoria OEM służy do oznaczania win dawniej określanych jako wina jakościowe o chronionym pochodzeniu.
Ważne jest aby naturalna zawartość alkoholu w winie osiągnęła wartość 9%-ów i kwasowość 3,5 g/litr.
Wino musi być sporządzone wyłącznie z Vitis Vinifera czyli tradycyjnych europejskich winogron winnych i wydajność nie może przekraczać 100 hektolitrów na hektar.
Odpowiedz
Po węgiersku i tak nie zrozumiem, ale obie wersje są zbieżne i wiadomo o co chodzi: żeby to nie był gruziński koniak ani rosyjski szampan. Szeroki uśmiechSzeroki uśmiechWinoWino
Odpowiedz
Cytat:Moja wiedza wskazuje na trochę odmienne znaczenie
OEM to wino które całkowicie powstało w określonym na etykiecie obszarze geograficznym.
W 2012 roku były 33 takie obszary:
Badacsony, Balaton, Balatonboglár, Balatonfüred-Csopak, Balaton-felvidék, Bükk, Csongrád, Debrői Hárslevelű, Duna, Eger, Egerszóláti Olaszrizling, Etyek-Buda, Hajós-Baja, Izsáki Arany Sárfehér, Káli, Kunság, Mátra, Mór, Nagy-Somlói, Neszmély, Pannon, Pannonhalma, Pécs, Somlói, Somlói Arany, Somlói Nászéjszakák bora, Sopron, Szekszárd, Tihany, Tokaj, Tolna, Villány, Zala.
Znaczące jest że oprócz regionów winiarskich do kategorii tej należy też kilka win o chronionym pochodzeniu jak np. Arany Sárfehér w Izsáku.
Kategoria OEM służy do oznaczania win dawniej określanych jako wina jakościowe o chronionym pochodzeniu.
Ważne jest aby naturalna zawartość alkoholu w winie osiągnęła wartość 9%-ów i kwasowość 3,5 g/litr.
Wino musi być sporządzone wyłącznie z Vitis Vinifera czyli tradycyjnych europejskich winogron winnych i wydajność nie może przekraczać 100 hektolitrów na hektar.

Koledze chodziło o znaczenie skrótu i skąd pochodzi, to wyjaśniłem. Nie wiem, jakie odmienne znaczenie może mieć twoja wiedza, ale sam potwierdziłeś to, co wcześniej napisałem:

Kategoria OEM służy do oznaczania win dawniej określanych jako wina jakościowe o chronionym pochodzeniu.

Owszem, nie oznacza ona tylko regionu winiarskiego, ale niektóre wina lokalne, taki rodzaj subapelacji, właśnie jak np wspomniany Izsáki Arany Sárfehér.

Cytat:Po węgiersku i tak nie zrozumiem, ale obie wersje są zbieżne i wiadomo o co chodzi: żeby to nie był gruziński koniak ani rosyjski szampan. Szeroki uśmiechSzeroki uśmiechWinoWino
- dokładnie. Chodzi o to, żeby Tokaj mógł pochodzić tylko i wyłącznie z Tokaju, a nie np z Ukrainy Szeroki uśmiech
Odpowiedz
Kolejny niszowy, ciekawy producent z Tokaju (a dokładniej z Tállya) to Szalóczi Pince. Miałem możliwość spróbować ich win i muszę stwierdzić, że trzymają poziom. Póki co większą część produkcji sprzedają w butelkach PET, więc i fani tańszych trunków znajdą coś dla siebie. Mają oni stacjonarny sklep blisko centrum Tokaju, gdzie dostępna jest pełna oferta win.

[Obrazek: Blog-o-winie-Szal%C3%B3czi-4.jpg]
Odpowiedz
Proste, niedrogie i przyzwoite (w swej kategorii cenowej) wino? Jeśli planujecie wyjazd na Węgry i zakupy w marketach, to mam dla Was małą podpowiedź Wino

[Obrazek: Blog-o-winie-Frittmann-Ke%CC%81kfrankos.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Restauracje węgierskie w Polsce fvg 83 73,000 09-08-2022, 22:14
Ostatni post: Waldek
  Najlepsze cukiernie węgierskie w 2022 Waldek 0 458 12-06-2022, 11:47
Ostatni post: Waldek
  Węgierskie wody mineralne Kamjon 14 19,267 31-01-2019, 23:03
Ostatni post: Slavekk
  Potrawy węgierskie - godne polecenia Dora_hu 91 113,969 30-01-2017, 7:19
Ostatni post: Sztasek
  Węgry - kraj winogron i wina Klimaty Węgierskie 16 20,240 19-10-2016, 21:47
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 19 gości