Wina węgierskie
Chodziło mi o to, że zapamiętałem odmianę Harslevelu, jest od różnych producentów, zdjęcie ze strony sklepu tylko w celach ilustracyjnych.
Tu masz flaszkę z moich zasobów. Możesz wpaść na degustację.

[Obrazek: 5bc08837418679a4.jpg]
Odpowiedz
(13-08-2018, 13:32)kowcio napisał(a): Wino ma być takie jakie nam smakuje a nie jakie jest modne czy wypada pić. Moje typy to białe półsłodkie Muskotaly i czerwone półsłodkie Merlot. Smak Węgier i nie potrzeba nic więcej.

Wszystko zależy do czego owo wino ma służyć.
I zgadza się, bywają i takie okoliczności że wystarczy aby było "białe półsłodkie" Oczko
pzdr.
Odpowiedz
Ja obracam się w temacie wakacyjnym. I o takim winie piszę  Zarumieniony
Odpowiedz
W sobotę otworzyłem Egri Bikaver z koniem z Tesco. Lovassy to nie najpodlejsza marka, a wino nie było typowym wytrawnym kwasiorem, miało łagodny przedsmak, owocowy smak i miękki, dojrzały posmak. Uśmiech Muszę spytać współdegustujących, czy podzielają moje wrażenia.

[Obrazek: 6b6ee57e1f0f7e39med.jpg]
Odpowiedz
(31-07-2018, 11:44)Sztasek napisał(a): NiewinnePodroze - jeszcze nie widziałem w ciemnej flaszce Riesling'a ... czy to tylko zła fotka  Zdziwiony

Nie, to zupełnie normalne Uśmiech  Są albo w zielonych, albo w czarnych/ciemnobrązowych flaszkach.

McMichael pytał o wina półsłodkie z tokaju - wszystko zależy od producenta, bo praktycznie z każdej odmiany można zrobić półsłodkie wino - wszystko zależy kiedy zatrzyma się fermentację. Najbardziej popularne wśród Polaków są chyba wina z odmian sárgamuskotály i hárslevelű, ale bardzo fajne powstają także z odmian zéta i kővérszőlő. Jest też masa win z furminta, ale moim zdaniem on najlepiej wypada na słodko, albo całkowicie wytrawnie.

Fakt - cukrem można przykryć sporo wad technologicznych wina. A że przyzwyczajeni/przyzwyczajani jesteśmy do słodkich win - to takich się sprzedaje najwięcej Polakom. Węgrzy np piją głównie wytrawne, spotkałem i takich, którzy wzdrygali się na myśl o słodkim tokaju.

Plus ad rem do smaku wina - czym jest dobre wino? Z jednej strony można powiedzieć o tym, że jest to technologicznie poprawne, z czystymi nutami aromatycznymi typowymi dla swej odmiany, plus oddające charakter miejsca (gleby/skały) z której pochodzi, z drugiej - wino ma po prostu smakować. Skoro sporej części ludzi smakuje słodkie, no to winiarze będą takie wina robili, bo to jest rynek i wino trzeba sprzedać. A jeśli jest jeszcze do tego tanie - tym lepiej dla konsumenta. A że niestety faktycznie spora część win jest słabej jakości, ale ze względu na cenę i słodycz się sprzeda.... To już inny temat.
Odpowiedz
Już miałem w ręce Aszu 5 za 3300 z chipem przeciwkradzieżowym (Tesco), ale zobaczyłem producenta (chyba raczej butelkowacza) Weinhaus KFT. (dla niepoznaki zwykłą czcionką) i odłożyłem. Nie wierzę w produkcję win za 299 i za 3300 na jednej linii, w dodatku nie trawię niemieckich nazw. A może było warto? Przeznaczenie - raczej na prezent.
Odpowiedz
3300? straciles okazje bo normalnie kosztuje 4tys Oczko
weinhaus to nie jest ceniona rozlewnia, chociaz w borokexpert akurat ich wina tokajskie byly dobrze oceniane
nie mam tego dylematu, wina nie pije poza olasrizlingami od sasiadow z csopak
piwo i szilvapalinka rulez

tapatalk
brak polskich liter
Nie odpowiadam na prywatne wiadomosci - z wielu powodow
Odpowiedz
Dzięki, nic straconego, wczoraj stało ich dużo, dziś też na pewno będą.
Odpowiedz
Wracając do Egeru Oczko
Ktoś sie orientuje czym jest w Egerze czerwone wytrawne cuvee? czym to sie różni od egri bikavera? jakieś przepisy im to regulują? tak "na oko" (a raczej na nos, wzrok i kubki smakowe Uśmiech ) to to też kupaż fekfrankosza i cabernet saugvinon ale za mało próbowałem w w tym tygodniu jeszcze przeziębienie złapałem i teraz już nici z konsumpcji Smutek
Tak samo zresztą zastanawiam się co to białe wytrawne cuvee i czym to się różni od egerskiego csilaga (?)
pzdr.
Odpowiedz
Gwiazda Egeru chyba..?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Restauracje węgierskie w Polsce fvg 83 73,006 09-08-2022, 22:14
Ostatni post: Waldek
  Najlepsze cukiernie węgierskie w 2022 Waldek 0 458 12-06-2022, 11:47
Ostatni post: Waldek
  Węgierskie wody mineralne Kamjon 14 19,268 31-01-2019, 23:03
Ostatni post: Slavekk
  Potrawy węgierskie - godne polecenia Dora_hu 91 113,979 30-01-2017, 7:19
Ostatni post: Sztasek
  Węgry - kraj winogron i wina Klimaty Węgierskie 16 20,240 19-10-2016, 21:47
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 21 gości