Wymiana waluty [złotówka, forint, euro, itd.]
Dzięki temu wątkowi mogłem zawczasu sprawdzić, że bardziej mi się opłaca pojechać do Budapesztu ze złotówkami i tam wymienić je na forinty.

Mam kartę Visa w mBanku i gdybym nią płacił, to, uwzględniając prowizję banku, Visa dawałaby mi 69,9 HUF za 1 PLN (bank odsyła mnie w celu sprawdzenia tego na stronę).
Co prawda w ciągu kilku ostatnich dni nie widziałem kantorów z kursem 75 HUF za 1 PLN (o czym było w tym wątku; może chodzi o średni kurs wymiany?) ale i tak nie jest źle, bo większość kantorów skupuje złotówki za 73-73,5 forinta.

Musicie zatem sprawdzać jaki kurs liczy Wam bank/operator karty, a jaki jest aktualny kurs wymiany w kantorach.

Ważna sprawa: Większość kantorów pobiera dodatkową prowizję (tzw. commission). Zwracajcie na to uwagę, bo po wymianie w takim kantorze może się okazać, że jednak płatności kartą wyszłyby korzystniej. Ja kantor bez prowizji znalazłem tu*

* W tej chwili Street View nie jest aktualne ale link pewnie powie więcej niż moje tłumaczenie gdzie to jest.
Odpowiedz
(01-05-2015, 2:07)docent napisał(a): Dzięki temu wątkowi mogłem zawczasu sprawdzić, że bardziej mi się opłaca pojechać do Budapesztu ze złotówkami i tam wymienić je na forinty. ...
Co prawda w ciągu kilku ostatnich dni nie widziałem kantorów z kursem 75 HUF za 1 PLN (o czym było w tym wątku; może chodzi o średni kurs wymiany?) ...
Ważna sprawa: Większość kantorów pobiera dodatkową prowizję (tzw. commission). Zwracajcie na to uwagę, bo po wymianie w takim kantorze może się okazać, że jednak płatności kartą wyszłyby korzystniej.

w centrum Budapesztu (Vörösmarty tér) na tym deptaku kurs waluty jest zawsze niższy niż gdzieś dalej ... w miejscu mniej odwiedzanym przez turystów
Odpowiedz
Banko Pekao Italiano obciąża rachunek ROR po kursie 1,35 zł/100 Ft przy transakcjach bezgotówkowych kartą debetową Maestro (wczoraj i dziś).
Odpowiedz
(01-05-2015, 2:07)docent napisał(a): Ważna sprawa: Większość kantorów pobiera dodatkową prowizję (tzw. commission). Zwracajcie na to uwagę, bo po wymianie w takim kantorze może się okazać, że jednak płatności kartą wyszłyby korzystniej.

Ale jeśli jest to ten narzucony podatek/prowizja , to jest to zaledwie 0.3% więc 'grosze'

Ja korzystałem z tej sieci
http://www.correctchange.hu/

Co prawda widełki były trochę większe niż u nich na stronie ale i tak kursy w porządku
Odpowiedz
(02-05-2015, 9:04)eplus napisał(a): Banko Pekao Italiano obciąża rachunek ROR po kursie 1,35 zł/100 Ft przy transakcjach bezgotówkowych kartą debetową Maestro (wczoraj i dziś).

Korzystam z konta w tym banku i płacę kartą na Węgrzech. Kurs korzystny, żadnych prowizji. Do tego bankomat UniCredit bezprowizyjnie wypłaca forinty przedstawiając wczesniej bieżący kurs. Poza debetowka płacę kredytową MasterCard i ona ma jeszcze bardziej korzystniejszy przelicznik.
Odpowiedz
(01-05-2015, 2:07)docent napisał(a): Dzięki temu wątkowi mogłem zawczasu sprawdzić, że bardziej mi się opłaca pojechać do Budapesztu ze złotówkami i tam wymienić je na forinty.

To żeby wątek był bardziej kompletny, dodam i ja
W Budapeszcie pewnie można się łatwo posłużyć złotówkami, ale np. takie Harkany...
Kantor na bazarku złotówek nie zna.
Pozostaje karta i bankomat.
Albo wymiana w kantorze z bardziej popularnej waluty, np.kuna chorwackie Oczko
- na kąpielisku można płacić kartą, ale tylko za wstęp - sklepiki i jadłodajnie za gotówkę
- sklep z winami na głównej ulicy - gotówka
Odpowiedz
Na pewno w małych miejscowościach, a także może bardziej na wschodzie kraju niż na zachodzie należy być przygotowanym na płacenie gotówką (węg. készpénz).
Odpowiedz
Najlepiej płacić wszędzie gotówką. W turystycznych miejscach przyjmują EUR. Dobrze jest wziąć z PL pieniądze w gotówce, wymienić je na EUR i później na HUF (już na miejscu). Wyjdzie się na tym najlepiej - bez używania karty za granicą Uśmiech
Odpowiedz
Simon czy wymiana PLN na Euro a potem na forinty na Węgrzech jest opłacalna? Poza tym kantor pobiera opłatę od każdej transakcji chyba 200 forintów. Ja biorę złotówki i na miejscu kupuje forinty, nie używam karty bo mój bank przelicza najpierw złotówki na euro a potem euro na forinty także to nieopłacalne.
Odpowiedz
Jeśli ktoś nie posiada euro i ma je kupić w kantorze w Polsce a potem to euro wymieniać na Węgrzech na forinty to zupełnie nie ma to sensu już lepiej odrazu kupić forinty albo zabrać złotówki
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problem z wymianą 10,000 forintów maciekd27 7 4,958 19-08-2019, 19:30
Ostatni post: maciekd27
  Tani przelew w EURO na Węgry maciej.h 7 5,712 20-07-2016, 22:06
Ostatni post: eplus
  Złotówki, Forinty czy Euro? - Półroczny wyjazd do Budapesztu kamo99 3 8,901 10-01-2015, 16:12
Ostatni post: Simon
  Mandat za parkowanie - Euro Parkin Collection - co zrobić? Polo87 0 5,947 16-11-2013, 21:21
Ostatni post: Polo87
  Wymiana USD na Forinty szybkibil 6 9,543 21-05-2013, 14:18
Ostatni post: szybkibil



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 12 gości