Wymiana waluty [złotówka, forint, euro, itd.]
Ja kupiłem w e-kantorze i od razu przelałem jako zaliczkę za n0clegi. W ręce nie trzymałem.
Odpowiedz
(27-06-2017, 9:59)Slavekk napisał(a): Panowie. Bez urazy, ale...
W takim razie to nie jest watek dla was.
Tu się ludzie pytają "jak lepiej?" i pisanie pół strony sprowadzające się do "a ja się nie przejmuję" to nie jest odpowiedź na to pytanie.
Nikt nie prosił o ocenę "czy warto szukać korzystnego kursu wymiany" tylko "jak go znaleźć".
Tyle Oczko

Forum jest nie tylko źródłem informacji ekonomicznych, ale również platformą wymiany idei oraz poglądów. Dlatego odpowiedź: Nie dbam o koszty wymiany wyrażone w pojedynczych złotówkach, wolę jechać bez stresu i więcej czasu mieć na przyjemności - uważam za jak najbardziej stosowną. I korespondującą z cytowanym pytaniem "jak lepiej...?". Do podobnych wniosków doszła w czasach wczesnego Balcerowicza pewna pani, która z plikiem dolarów objechała kilka kantorów w różnych dzielnicach Krakowa, by zyskać równowartość kostki masła.
Odpowiedz
Niektórzy to wiedzą, ja dopiero się dowiedziałem, co chyba jest najkorzystniejszym wyjściem jeżeli chodzi o walutę. Napisałem do Alior Kantoru maila jak by wyglądała sprawa gdybym kupił Euro i kartą w Euro wypłacił forinty na Węgrzech

Cytat:W nawiązaniu do Pani wiadomości dotyczącej zamówienia karty w celu realizacji transakcji w HUF pragnę przekazać poniższe informacje.

Uprzejmie informuję, że kartami wydanymi do Kantoru Walutowego może Pani wykonywać transakcje w walutach obcych (w tym w HUF). W przypadku, gdy waluta rachunku jest inna od waluty transakcji, nastąpi jej przewalutowane zgodnie z poniższym schematem:
- transakcje w innych walutach niż EUR, USD i GBP (czyli np. w HUF) przeliczane są na USD według kursu i zasad MasterCard Worldwide dostępnych na stronie: https://www.mastercard.com/global/curren...index.html Następnie przeliczane są przez bank na PLN, (jeżeli waluta rachunku jest inna niż USD), a w kolejnym kroku na walutę rachunku po kursie kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w banku w dniu rozliczenia operacji przez bank zgodnie z zasadą, że kurs sprzedaży dewiz stosuje się dla rozliczeń transakcji obciążeniowych, a kurs kupna dewiz stosuje się dla rozliczeń transakcji uznaniowych.

W związku z powyższymi informacjami, w celu uniknięcia kilkukrotnego przewalutowania transakcji w HUF, zalecane jest posługiwanie się kartą w USD (wówczas ma miejsce jedno przewalutowanie; w przypadku karty w EUR - trzy).

Nadmienię, że Bank nie pobiera dodatkowych opłat za przewalutowanie transakcji dokonywanych kartami MasterCard.


Tak więc chyba najlepiej kupić dolce po dobrym kursie, i na miejscu kartą wypłacić sobie forinty z bankomatu (kurs mastercarda jak przed chwilą liczyłem wychodzi 1USD-271HUF więc chyba normalnie jak w kantorach, ale w miejscach turystycznych wątpię by był taki wysoki no i kantor też bierze jakąś prowizję
Odpowiedz
Szukając informacji jak łatwo ogarnąć walutę na wyjazd na Węgry trafiłem na to forum.
W sumie to już mam sprawę ogarniętą, więc podzielę się informacjami.
Posiadam konto w BZ WBK w PLN i od lat korzystam z rachunków walutowych EUR USD CHF tego banku ze względu na kredyt CHF itp sytuacje.
Obecnie od wczoraj posiadam dodatkowy rachunek w tzw. HUF.
Walutę zakupiłem w Cinkciarz.pl co z porównaniem z stacjonarnymi kantorami dało mi ponad 250pln oszczędności.
Walutę zamówiono w oddziale banku w mojej miejscowości i w ciągu 24h można wypłacić w kasie banku bez kosztowo.
Wyprzedzając pytania....koszty rachunku w walucie BZ WBK są zerowe pod warunkiem utrzymywania minimum 20jednostek danej waluty.

Więc da się trochę inaczej od poprzednich pomysłów.
Odpowiedz
Wystarczy 20 forintów? Pewnie 20x100.
Odpowiedz
Najmniejszy nominał w węgierskim bankomacie (ATM) to 1000 forint...
Odpowiedz
Flaga węgierska Przypominam !
Do końca lipca (31.07.2017) można płacić starymi banknotami 2000 i 5000 forint.
Od 1.sierpnia jednostki handlowe przyjmują tylko nowe nominały. Stare banknoty można bezpłatnie wymienić lub dokonać wpłaty w banku na konto i na poczcie w okresie 3 lat.
Bank centralny wymienia banknoty w okresie 20 lat od daty ich wycofania z obiegu.
Odpowiedz
Potwierdzam ! Przelew w forintach z Alior Kantor jest za darmo ! pomarańczowi skasowali mnie za tą samą zaliczkę w tamtym roku 40 zł !
Odpowiedz
Sztasek a jakie to są stare banknoty, po czy poznam czy mam stare, czy też nowe?
Pozdrawiam wszystkich węgromaniaków. Pani czesieko
Odpowiedz
(14-07-2017, 18:32)czesieko napisał(a): Sztasek a jakie to są stare banknoty, po czy poznam czy mam stare, czy też nowe?

czesieko pooczytaj sobie http://banknot.blog.pl/2016/11/21/wegry-...-forintow/
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problem z wymianą 10,000 forintów maciekd27 7 4,934 19-08-2019, 19:30
Ostatni post: maciekd27
  Tani przelew w EURO na Węgry maciej.h 7 5,703 20-07-2016, 22:06
Ostatni post: eplus
  Złotówki, Forinty czy Euro? - Półroczny wyjazd do Budapesztu kamo99 3 8,889 10-01-2015, 16:12
Ostatni post: Simon
  Mandat za parkowanie - Euro Parkin Collection - co zrobić? Polo87 0 5,941 16-11-2013, 21:21
Ostatni post: Polo87
  Wymiana USD na Forinty szybkibil 6 9,525 21-05-2013, 14:18
Ostatni post: szybkibil



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 7 gości