Zakładanie konta w węgierskim banku - jak i w jakim?
#1
Dobry wieczór,
przeprowadzam się do Budapesztu ponieważ rozpoczynam w nim pracę. Muszę otworzyć sobie konto w banku z tego powodu. W związku z tym mam dwa pytania:

1. Jakie banki polecacie? Fajnie jakby prowadzenie, bankowość elektroniczna i karta płatnicza (debetowa) były za darmo. To taki polski standard, ale nie mam pojęcia jak wygląda to na Węgrzech...

2. Jakie dokumenty będą potrzebne do otworzenia konta? Kontrakt o pracę? Dowód osobisty/paszport?
Odpowiedz
#2
(09-01-2014, 0:40)kurczakimp napisał(a): przeprowadzam się do Budapesztu... Muszę otworzyć sobie konto w banku...
1. Jakie banki polecacie? Fajnie jakby prowadzenie, bankowość elektroniczna i karta płatnicza (debetowa) były za darmo...
2. Jakie dokumenty będą potrzebne do otworzenia konta? Kontrakt o pracę? Dowód osobisty/paszport?
Nie chcę reklamować żadnego banku... po pierwsze to twój pracodawca sam zaproponuje ci bank, to ten z którym on ma umowę. Do załozenia konta potrzebny dokument tożsamości i adres. Jeśli będziesz miał podpisaną umowę o pracę, załatwiony adres pobytu, możesz się zameldować i otrzymasz tego potwierdzenie > "Lakcím igazoló kártya" i to jest wymagane przez bank z dokumentem tożsamości przy zakładaniu konta. Warunki bankowości elektronicznej, karty płatniczej są zróżnicowane.
Odpowiedz
#3
(09-01-2014, 18:03)Sztasek napisał(a): po pierwsze to twój pracodawca sam zaproponuje ci bank, to ten z którym on ma umowę.
Czy to znaczy że na Węgrzech jest nie po ludzku tylko po orbanowemu, czyli pracodawca wybiera bank pracownikowi?
A jeśli pracownikowi ten bank nie odpowiada to co?
Jakieś opłaty potrącane z pensji?

Zareklamuj jakiś bank dobry dla klienta indywidualnego, po to jest forum!
Odpowiedz
#4
(12-01-2014, 23:04)Slavekk napisał(a):
(09-01-2014, 18:03)Sztasek napisał(a): po pierwsze to twój pracodawca sam zaproponuje ci bank, to ten z którym on ma umowę.
Czy to znaczy że na Węgrzech jest nie po ludzku tylko po orbanowemu, czyli pracodawca wybiera bank pracownikowi? A jeśli pracownikowi ten bank nie odpowiada to co? Jakieś opłaty potrącane z pensji? Zareklamuj jakiś bank dobry dla klienta indywidualnego, po to jest forum!
Slavekk - wyluzuj... i bez politiki. Czy ty też chcesz mieć konto na Węgrzech, jak forumowicz kurczakimp?
Pracodawca - płacąc wszystkim swoim zatrudnionym - ma umowę z konkretnym bankiem. Z ekonomicznego punktu widzenia to najodpowiedniejsze rozwiązanie dla niego. Jeśli pracownikowi nie odpowiada, zakłada sobie konto w "innym" banku, ale i tak przez bank pracodawcy przechodzi kasa na konto w tym innym banku, a to już dodatkowy wydatek dla odbiorcy.
Opłaty potrącane z pensji... nie do końca rozumiem o co idzie, bo pensja do pojęcie ogólne, ale... przesyłam stronę z kalkulatorem... Kalkulator płac na rok 2014, oblicz swoje wynagrodzenie sam > http://www.nettober.com/
Ten dobry bank to > ...és Vidéke Takarékszövetkezet - możesz sobie wybrać, a jest z czego. To czysto węgierski bank, bez obcego kapitału.
Odpowiedz
#5
(13-01-2014, 0:34)Sztasek napisał(a): Slavekk - wyluzuj... i bez politiki. Czy ty też chcesz mieć konto na Węgrzech, jak forumowicz kurczakimp?

a jeśli nie chcę mieć, tylko ciekawski jestem to już nie mogę wiedzieć?
Jeśli założenie jest możliwe, koszty utrzymania bliskie zera i daje jakieś korzyści to może bym zechciał, ale jak na razie niczego się nie dowiedziałem, więc nie wiem czy chcę...

Cytat:Pracodawca - płacąc wszystkim swoim zatrudnionym - ma umowę z konkretnym bankiem. Z ekonomicznego punktu widzenia to najodpowiedniejsze rozwiązanie dla niego. Jeśli pracownikowi nie odpowiada, zakłada sobie konto w "innym" banku, ale i tak przez bank pracodawcy przechodzi kasa na konto w tym innym banku, a to już dodatkowy wydatek dla odbiorcy.

Nie wiem czy piszesz o Polsce czy o Węgrzech.
U nasz ostatnią rzeczą jaką należy się kierować przy wyborze banku dla siebie jest bank pracodawcy.
Na Węgrzech jest inaczej?
Pracodawca ma jakieś argumenty finansowe lub formalne by ci wskazać wygodny dla siebie bank?
Nie pytałem o to co pracodawca lubi tylko czy może swoje preferencje przerzucić na pracownika.

Cytat:Opłaty potrącane z pensji... nie do końca rozumiem o co idzie,

No czy pracodawca może obciążyć cię kosztami przelewu jeśli wybierzesz "niewłaściwy" bank?

Cytat:
Ten dobry bank to >[...]

To czysto węgierski bank, bez obcego kapitału.

Info że "to czysto węgierski bank" to twoim zdaniem zaleta?
Bez polityki proszę...
Odpowiedz
#6
Slavekk - Skoro temat to Zakładanie konta w węgierskim banku - jak i w jakim? to naturalnie moje poprzednie wypowiedzi, obecna też, dotyczą banku węgierskiego. Moja wcześniejsza odpowiedź podana użytkownikowi kurczakimp to odpowiedź na jego pytanie. Oczywiście i ty możesz sobie założyć konto w dowolnym banku, ale trzeba spełnić wymagania stawiane przez bank. Inne są zasady zakładania konta dla obywateli legitymujących sią dokumentem zameldowania ("Lakcím igazoló kártya") na terytorium Węgier, a inne dla zamieszkałych gdzie indziej. Samo pojęcie konto czy rachunek to zbyt mało, aby stwierdzić o co chodzi. Należy dokładnie sprecyzować to pojęcie i określić jaką rolę ma spełniać, gdyż całkiem inaczej wygląda sprawa otwierania "konta (vállalkozási számla)" dla osoby (podmiotu) prowadzącej działalność gospodarczą, a inne warunki są dla kogoś, kto tylko chce mieć "konto" rozliczeniowe (lakossági számla)... inne warunki i odmienne koszty. Bankowość elektroniczna i karta płatnicza to przy zakładaniu konta można już odfajkować - karta debetowa, na ten temat nie mam wiadomości. Moja uwaga dotycząca banku (Post #2): ... wielu pracodawców zadaje pytanie odnośnie konta, jeśli zatrudniony pracownik nie ma żadnego (są jeszcze takie osoby) proponują jego założenie w banku pracodawcy. Takie konto ma swoje zalety, jedno z nich to pieniądze na własnym koncie od zaraz, nie trzeba czekać na ich przelew.
Stawiasz pytanie: czy pracodawca może obciążyć cię kosztami przelewu jeśli wybierzesz "niewłaściwy" bank? To nie pracodawa cię obciąży, a ten inny bank pobierze opłatę za prowadzenie konta... a takiej opłaty możesz nie mieć w przypadku wyboru banku pracodawcy. Odnośnie wypłat gotówkowych do wysokości 150000 HUF/miesiąc: jest ustawa w/g której bank nie pobiera żadnych opłat.
Oto lista banków na terenie Węgier, proszę wybierać:
1. BANKI
2. BANKI SPÓŁDZIELCZE
Odpowiedz
#7
Ja w zeszłym tygodniu zakładałam konto w banku ponieważ rozpocznę pracę na Węgrzech i pracodawca chciał jak najszybciej mój numer konta. Jest to duża, międzynarodowa korporacja, która nie narzucała mi żadnego konkretnego banku. Na początku bałam się, czy uda mi się to konto założyć ponieważ nie miałam żadnych "węgierskich papierów", ale na szczęście się udało Uśmiech

Byłam w 3 bankach - nie znałam żadnego z nich, poszłam po prostu do tych, które były najbliżej. Wszystkie miały podobne opłaty (a ich wysokość zależała od miesięcznych przelewów przychodzących na konto) - ale co najważniejsze - udało mi się założyć konto z paszportem i dowodem osobistym (i tutaj odpowiadam na 2. pytanie autora wątku). Uściślając - chcieli jakieś "id" oraz drugi dokument z adresem zameldowania (mogło to być drugie ID, umowa wynajmu, umowa o pracę) - nie ważne czy miał być to adres polski czy węgierski. No i oczywiście do tego pytali się o numer telefonu (dla opcji SMS) oraz adres węgierski (aby wysłać kartę i pin).

Osoba, która zakładała mi konto musiała wysłać moje dokumenty do zaaprobowania przez innych pracowników banku co trwało ponad godzinę. Na szczęście konto zostało utworzone.

ps. We wszystkich 3 bankach które odwiedziłam pobierają opłatę roczną za kartę debetową.
Odpowiedz
#8
Odświeżę trochę temat. Jadę na Węgry na Erasmusa na pół roku, już wymieniłem złotówki na forinty. Jak już będę w Budapeszcie chciałbym założyć konto i wpłacić kasę, żeby nie mieć wszystkiego przy sobie. Jakich dokumentów będę potrzebował i jaki bank polecacie?
Odpowiedz
#9
(16-01-2014, 0:31)Patrico24 napisał(a): Odświeżę trochę temat. Jadę na Węgry na Erasmusa na pół roku, już wymieniłem złotówki na forinty. Jak już będę w Budapeszcie chciałbym założyć konto i wpłacić kasę, żeby nie mieć wszystkiego przy sobie. Jakich dokumentów będę potrzebował i jaki bank polecacie?

Przeczytałeś wcześniejsze wpisy?

Znalazłem w internecie kalkulator kont bankowych. Ma jedną wadę jest tylko po węgiersku.
Z tą wymianą pieniędzy to się pospieszyłeś. Warto czytać nasze forum.
Może uczelnia ma jakieś korzystne propozycje? Niestety nie podałeś na jaką uczelnię się udajesz.

Znalazłem dane archiwalne z sierpnia 2013 rankingu kont bankowych dla uczniów i/albo studentów. Kolumny z wygranymi nie tłumaczyłem.

[Obrazek: 2hhjiio.jpg]

źródło:studencki rachunek bankowy

Na stronie, banku zwycięzcy, Erste Bank wymienione są następujące zalety konta studenckiego:
  • prowadzenie konta bez opłat miesięcznych
  • opłata za wydanie głównej karty Erste Visa Electron Diák 0 Ft, opłata roczna również 0 Ft
  • bezpłatne powiadomienia SMS o operacjach kartą
  • co miesiąc pierwsze pobranie pieniędzy na korzystnych warunkach w przypadku korzystania z bankomatów grupy Erste zarówno w kraju jak i poza jego granicami lub z bankomatów banków i kas oszczędnościowych zrzeszonych w Krajowym Związku Kas Oszczędnościowych
  • co miesiąc bezpłatne dotarcie do swojego konta,przy pomocy naszych usług NetBank i TeleBank z dowolnego punktu świata w ciągu 24 godzin na dobę
  • korzystając z usługi SMS zapewniasz sobie całkowite bezpieczeństwo, dodatkowo natychmiast masz informacje o stanie środków na koncie po każdej operacji. Na Węgrzech jest ponad 400 bankomatów banku Erste. Bank ma swoje placówki również w Austrii, Słowacji, Czechach, Chorwacji, Serbii i w Rumuni.

Kto może otworzyć taki rachunek?
Konto to może otworzyć uczeń lub student posiadający legitymację uczniowską/studencką. Z chwilą osiągnięcia wieku 26 lat bank zawiesza konto.
Strona z danymi kontaktowymi Erste Bank w Budapeszcie

Czy to dobre konto? Bez poznania Twoich potrzeb, szczegółowego regulaminu i tabeli opłat w banku Erste nie umiem odpowiedzieć.
I jeszcze uwaga na koniec: nie ma bezpłatnych kont.
Zawsze jakaś operacja kosztuje i w ten sposób bank pokrywa koszty prowadzenia rachunku.
Odpowiedz
#10
Napiszę jeszcze raz w tym wątku: UniCredit to nasz PeKaO SA i gdybym mia korzystać tylko przez pół roku, to wrzuciłbym gotówkę do polskiego PeKaO i wybierał z bankomatów UCB HU bez prowizji i po bardzo dobrym kursie. Niestety przelewy z Polski na Węgry w PeKaO będą i tak wg stawek zagranicznych - wszystko trzeba by płacić wybieraną gotówką.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mandat z Węgier - brak numeru konta camel7771 5 2,128 06-12-2021, 10:50
Ostatni post: ex-komar
  Jak adresować korespondencję na Węgry? Węgierskie adresy rozszyfrowane! Arw 15 29,063 22-04-2020, 9:31
Ostatni post: Kalina123
  Jak wygląda nocne życie na Węgrzech? stopeer 7 5,160 13-07-2018, 23:59
Ostatni post: LukaszRK
  Kempingi - jak to ogarnąć? seeksoul 11 7,663 02-07-2018, 23:38
Ostatni post: Pudelek
  jak najlepiej płacić na węgrzech lysywolf 2 8,896 29-06-2017, 23:43
Ostatni post: allegrosch



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości