Zamki na Węgrzech
#11
Zamek w Miskolcu miał być od 2012 roku zamknięty dla zwiedzających w związku z tym, że miała się rozpocząć odbudowa całej ściany między dwiema wieżami (wybaczcie, zapewne niepoprawne, słownictwo).
Tak przynajmniej opowiadała nam Pani przewodnik w maju 2011 roku.
Czy ktoś wie, czy cokolwiek zaczęło się tam dziać?
Odpowiedz
#12
(07-04-2013, 21:00)eplus napisał(a): A czy w Szekesfehervar jest jakiś zamek? Byłem tam dawno i nie pamiętam, ale sądząc z nazwy powinien być tam biały zamek. Oczko

No jest! I to wyjątkowo piękny. Ale bardziej szary, niż biały Oczko

[Obrazek: 4q5vh5.jpg]

[Obrazek: qxp2yq.jpg]

Wyjątkowo urodziwy, prawda? Uśmiech
Odpowiedz
#13
O, i jeszcze taki filmik znalazłem:

Odpowiedz
#14
Na zdjęciu zamek w Diósgyőr. Osobiście nie byłam w samym zamku, ale widziałam go z daleka, jak byłam w Miskolcu. Nie wydawał mi się zbytnio ciekawy...Wolę zamki krzyżackie.

[Obrazek: 25qypab.jpg]
Odpowiedz
#15
Trafiłam na artykuł, w którym Węgrzy oceniają swoje zamki. Za najładniej położone są uważane: Boldogkő vár, Cseszneki vár, Füzéri vár, Siroki vár, Somoskői vár. Niektóre z nich były wspomniane w naszych postach.
Boldogkő vár w Górach Zemplińskich:
[Obrazek: r94prm.jpg]

Cseszneki vár, leży w górach Bakony, na drodze pomiędzy Veszprémem a Győrem, na górze o wysokosci 333 m. Można podjechać samochodem i zaparkować koło zamku. Zdjęcie poniżej:
[Obrazek: 2z9e22w.jpg]

Füzéri vár w Górach Zemplińskich (częściowo podjazd samochodem, częściowo na nogach):
[Obrazek: atrnsi.jpg]

Somoskői vár stoi na słowacko-węgierskiej granicy, na wysokosci 461 m. Na północnej stronie góry jest ciekawostka geologiczna w postaci wielometrowych słupów z bazaltu dochodzących do 9 metrow, które powstały z wystudzonej lawy wydobywającej się z wnętrza góry
[Obrazek: dziczk.jpg]

W większości zamków bilet wstępu wynosi 500-600 Ft/dorosły i 300 Ft za studenta albo emeryta. W sierpniu (często w pierwszą sobotę) odbywają się w niektórych zamkach turnieje.
Odpowiedz
#16
Zamek Wyszehrad po drodze na trasie Kraków -Budapeszt o ile się jedzie "na skróty" ,sam zamek nic specjalnie ciekawego ale co za widoki .
[Obrazek: 2wemc6h.jpg]
[Obrazek: 2ivo3rk.jpg]
Odpowiedz
#17
Jakie zamki są najbliżej Bogacs?
Odpowiedz
#18
Trafiłam na stronkę o Stowarzyszeniu Zamków Górnych Węgier - www.eszakivarak.hu. Zrzesza ono właścicieli zamków:
Boldogkőváralja, Hollókő, Kisnána, Ónod, Regéc, Cserépváralja, Sárospatak, Sirok, Szerencs, Tokaj, Diósgyőr, Eger, Füzér.
Strona jest w budowie i brakuje informacji o historii zamków, ale jest mała galeria zdjęć i trochę informacji o imprezach.
M.in. imprezy w Holloko :
[Obrazek: foto-05.jpg]

"7-8 kwietnia | Festiwal wielkanocny w Hollókő
W Wielkanoc wszyscy mieszkańcy wioski ubierają się w stroje ludowe, i wówczas na dwa dni odżywają stare tradycje i zwyczaje. Całodzienny program folklorystyczny, jarmark sztuki ludowej, pokazy rękodzieła, przysmaki tutejszej gastronomii, gry i zabawy dla dzieci to bardzo bogaty i interesujący program dla naszych gości.
Informacja: Fundacja dla Hollókő | Tel.: (+36 32) 579 010

28 maja | Zielone Swiątki w Hollókő
Informacja: Fundacja dla Hollókő | Tel.: (+36 32) 579 010

14 października | Parada Winobrania
W drugą niedzielę października odbędzie się we wsi parada młodzieży przebranej w ludowe stroje, ogłaszająca, że właśnie skończyło się winobranie. Podczas parady zostanie wybrane Wino Roku, oraz przedstawione ciekawsze wydarzenia mijającego roku.
Informacja: Młodzieżowe Stowarzyszenie Kulturalne
Tel. kom.: (06 20) 912 1076

14 grudnia | Dzień Swiatowego
Dzień ogłoszenia Hollókő miejscem światowego dziedzictwa to święto, które mieszkańcy obchodzą w Domu Kultury przedstawiając swoje umiejętności w dzieninie pieśni i tańca, oraz
Informacja: Fundacja dla Hollókő | Tel.: (+36 32) 579 010

1 maja, 27 maja, 20 sierpnia | Turnieje Rycerskie w Hollókő
Jest to impreza historyczna. Odwiedzający mogą zapoznać się z regułami średniowiecznych turnierjów rycerskich, łucznictwa, szermierki i innych rodzajów broni. Można podziwiać piękno tańców średniowiecznych, oraz co roku wziąć udział w wyborach kasztelana. Szczegółowy prodram pod adresem internetowym: www.hollokoivar.hu
Informacja: Péter Polgár | Tel. kom: (+36 30) 597 8952"
Odpowiedz
#19
(07-04-2013, 15:41)Tudós napisał(a): (...)
Ja osobiście polecam jeszcze malutkie ruiny w Sirok na północ od Egeru.

Moja znajomość węgierskich zamków nie jest duża. Właściwie tylko Eger i Budapeszt (niby-zamek Vajdahunyad jest rzeczywiście trochę sztuczny, ale i uroczy) oraz wspomniany wyżej Sirok. Też go polecam, głównie ze względu na otoczenie, bo sam budynek to właśnie "malutkie ruiny". Samochody zostawia się pod wzgórzem (parking płatny, ale mało, dwa lata temu jakieś 300 Ft) i piechotą idzie się drogą pod górę okrążającą wzgórze dość długo, ok. pół godziny, ale widoki już wtedy są bardzo ładne. Natomiast z samego wzgórza są przepiękne, podobno widać nawet Słowację. I te widoki rekompensują małą atrakcyjność niewielkiej pozostałości murów. Zresztą wygląda na to, że sam zamek nawet w czasach swojej świetności był raczej niewielki. Dwa lata temu prowadzono jakieś prace, chyba bardziej zabezpieczające, niż rekonstrukcyjne. Porównałbym Sirok do ruin w Iłży czy mało znanych ruin w Międzygórzu (też piękne widoki).

Sirok, to jest też częściowo odpowiedź na pytanie @Rustin o zamki w pobliżu Bogacs. Oczywiście najbliżej jest Eger, ale jadąc kilkanaście kilometrów dalej za Eger mamy Sirok.
Odpowiedz
#20
zamki węgierskie, które widziałem:

Csesnek
[Obrazek: z5.jpg]

Csokako
[Obrazek: DSCF1954.JPG]

Eger
[Obrazek: DSCF6678.JPG]

Somosko leży na terenie Słowacji - co prawda kilka metrów od granicy, ale jednak, więc w ogóle nie powinno być go w zestawieniu
[Obrazek: DSCF6977.JPG]

do tego oczywiście Zamek Królewski w Budapeszcie plus Sümeg, Sarospatak, z daleka zamek w Miszkolcu. Vajdahunyad nie liczę, bo nie zamek, a XIX-czna atrapa.

i dwie najbardziej widowiskowe ruiny zamków w Górach Bukowych Szeroki uśmiech

Gerennavar
[Obrazek: DSCF6480.JPG]

Odorvar
[Obrazek: DSC_9381.JPG]

czyli po prostu kupy kamieni Oczko
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Największa plantacja cytryn na Węgrzech jest w Lajosmizse. Waldek 0 1,413 27-12-2022, 22:38
Ostatni post: Waldek
  Prehistoryczne kurhany na Węgrzech ember 3 6,460 14-09-2019, 15:48
Ostatni post: ember
  Krisna-völgy, czyli Dolina Hare Kryszna na Węgrzech piablo75 2 3,070 05-08-2019, 10:14
Ostatni post: piablo75
  Krajobraz jak na Marsie jolanta631 1 3,131 08-10-2017, 5:08
Ostatni post: Sztasek
  Derenk - polska wieś na Węgrzech Sztasek 8 8,674 22-07-2015, 6:29
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości