Bieżące wydarzenia na Węgrzech
ex-komar
Na fb kierowcow pisza ze zaczyna brakowac 95 na malych stacjach i wprowadzili ograniczenia w tankowaniu

Jechalem w nocy z Veszprém do Austrii i na duzych stacjach nie widzialem brakow


To chyba trwa już od pewnego czasu.
08.08.2022r się odbiłem od stacji OMV w Koszeg. Nie było Pb95.
Pojechałem na MOL, były spore kolejki ale zatankowałem.

BTW - wyszło dość drogo, więc w drodze powrotnej tankowałem w Austrii
Ubocznym skutkiem orbanowego burdelu z paliwami jest to, że podjeżdżając do stacji cudzoziemiec nie widzi ceny paliwa.
Na pylonie jest 480Ft, a rzeczywista cena... dopiero przy kasie Szeroki uśmiech
Odpowiedz
Dlatego w tym roku w ogóle olałem węgierskie stacje - zatankowałem na full w Polsce, potem trochę dolałem w Komarnie, a następnie dopiero w Serbii Uśmiech W drodze odwrotnej zrobiłem to samo Szeroki uśmiech

Cytat:Na pylonie jest 480Ft, a rzeczywista cena... dopiero przy kasie [Obrazek: biggrin.gif]
I teraz wyobraźmy sobie, że przychodzisz do marketu, patrzysz na metki, zabierasz coś, a następnie w kasie okazuje się, iż płacisz o połowię więcej. W Polsce by to nie przeszło, bo obowiązuje cena z półki, pylonu itp., ale w przypadku Węgier coraz częściej można mówić "przecież to Madziarzy"... i machnąć ręką.
Odpowiedz
(27-05-2022, 21:40)josef.svejk napisał(a): Do Rumunii będę jeździł a na Węgrzech nie zatankuje!!!
Szeroki uśmiech
"Aż do Morza Czarnego mamy wszystkie stacje benzynowe poobrażane."
Odpowiedz
Orban coś ostatnio mówił w Unii, że Węgrzy jako pierwszy naród w Europie będą mieli szanse wypowiedzieć się, co sądzą o wojnie i sankcjach na rosję w powszechnych konsultacjach. Są już może wyniki tych badań opinii?
Odpowiedz
(30-09-2022, 6:11)eplus napisał(a): Orban coś ostatnio mówił w Unii, że Węgrzy jako pierwszy naród w Europie będą mieli szanse wypowiedzieć się, co sądzą o wojnie i sankcjach na rosję w powszechnych konsultacjach. Są już może wyniki tych badań opinii?

Badania opinii jeszcze się nie odbyły.

Dzisiaj rano, po dwóch miesiącach przerwy, premier udzielił wywiadu w rządowym radiu Kossuth'a.
Na temat konsultacji powiedział:
" w ciągu 12 lat rządów zdarzały się momenty kryzysowe i nauczył się z tego (Orbán), że w takich momentach lepiej angażować ludzi w podejmowanie decyzji. Według niego najbardziej elastyczną formą prawną są konsultacje krajowe. Pytanie nie brzmi, czy rząd ma opinię, ale czy istnieje porozumienie z ludźmi."

W dalszej części wywiadu nawiązał do polityki sankcji. Orbán nadal uważa, że polityka sankcji jest przyczyną kryzysu. Powiedział, że Bruksela obiecała nie rozszerzać sankcji na energię, ale zmieniło się to w czerwcu. A potem ceny poszybowały w górę. Orbán dodał, że w Brukseli okłamali Europejczyków, kiedy nałożyli sankcje na nośniki energii.
Odpowiedz
Niestety dzieje się...

https://businessinsider.com.pl/wiadomosc...zu/xs1h8br

Smutek
Odpowiedz
(30-09-2022, 6:11)eplus napisał(a): Orban coś ostatnio mówił w Unii, że Węgrzy jako pierwszy naród w Europie będą mieli szanse wypowiedzieć się, co sądzą o wojnie i sankcjach na rosję w powszechnych konsultacjach. Są już może wyniki tych badań opinii?

Od dzisiaj, do skrzynek pocztowych na Węgrzech, dostarczane są kwestionariusze z pytaniami dotyczącymi konsultacji narodowych.
Na kwestionariuszu pojawiło się siedem pytań. Oto one:
Czy zgadzasz się z brukselskimi sankcjami dotyczącymi ropy naftowej?
Czy zgadzasz się z sankcjami dotyczącymi dostaw gazu?
Czy zgadzasz się z sankcjami dotyczącymi dostaw surowców?
Czy zgadzasz się z sankcjami dotyczącymi paliwa jądrowego?
Czy zgadzasz się z tym żeby sankcjami była objęta inwestycja w Paks'u (rozbudowa elektrowni atomowej - uwaga moja)?
Czy zgadzasz się z sankcjami ograniczającymi turystykę?
Czy zgadzasz się z sankcjami powodującymi wzrost cen artykułów spożywczych? 

[Obrazek: Sb8ktkpTURBXy85NTRjZTI5ZWIyN2Q1YzEwMzQ1Z...wXNAq7NAYQ]
Źródło: 24.hu, blikk.hu
Odpowiedz
Haha czy wolisz byc stary biedny i chory, czy raczej zeby twoj wodz calowal tylek pituna? Sorki jesli urazilem. Telefon hammer z atrapa internetu

Edit: 
1 - 5 Czy chcesz, aby gospodarka Węgier nadal była całkowicie zależna od kremla?
6 Czy miałeś dużo gości moskali i czy chcesz, żeby nadal robili ci obciach i oborę?
7 To Unia nałożyła jakieś sankcje na żywność?
Odpowiedz
[quote='eplus' pid='49006' dateline='1665761725']
Haha czy wolisz byc stary biedny i chory, czy raczej zeby twoj wodz calowal tylek pituna? Sorki jesli urazilem. Telefon hammer z atrapa internetu
(...)
Poniżej tłumaczenie artykułu László Arató, który pojawił się dzisiaj na łamach czasopisma HVG.

Rząd prowadzi konsultacje w sprawie fałszywych wiadomości i nieistniejących sankcji
Po tym, jak Węgry zagłosowały za wszystkimi pakietami sankcji wobec Rosji, teraz je atakują. Nawet takie działania, które nie istnieją.
Poniżej szybka analiza konsultacji krajowych przez EUrologa. Ogólnie rzecz biorąc, ogromnym mankamentem pytań konsultacyjnych opublikowanych w piątek jest to, że nie są one oparte na faktach. Tekst wprowadzający pytania zawiera np. zwrot „sankcjami brukselskimi”, „przywódcy brukselscy” oraz odniesienie do Parlamentu Europejskiego. O sankcjach  decydują państwa członkowskie na podstawie propozycji Komisji Europejskiej. Sankcje albo są przyjmowane jednomyślnie, albo w przypadku braku jednomyślności odrzucane.
Innymi słowy, w tym sensie jest tylko jeden przywódca „brukselski”: belgijski premier Alexander de Croo, ale  on w stolicy Belgii ma tylko swoje swoje biuro, ponieważ mieszka w małym flamandzkim miasteczku Michelbeke.
Sankcje są jednomyślną deklaracją woli rządów reprezentujących 27 różnych krajów. Wśród nich jest rząd węgierski, w imieniu  którego Viktor Orbán lub Péter Szijjártó wyrażali dotychczas ośmiokrotnie zgodę na wprowadzenie sankcji.
Wśród pytań są trzy, które nie mają żadnej podstawy. Są to:
Czy zgadzasz się z sankcjami za dostawy gazu?
Czy zgadzasz się z sankcjami dotyczącymi paliwa jądrowego?
Czy zgadzasz się, żeby inwestycja w Paks'u również była objęta środkami sankcyjnymi?
Te pytania dlatego nie mają podstaw i nie mają sensu, bo takie sankcje nie istnieją,  Komisja Europejska nawet ich nie zaproponowała. Wspomnieliśmy już powyżej, że seria pytań kilkakrotnie odnosi się do Parlamentu Europejskiego. PE nie odgrywa żadnej roli w sankcjonowaniu procesu decyzyjnego, nie proponuje ani nie decyduje o takich środkach, i jego zgoda nawet nie jest wymagana.  Jest jeszcze jedna kwestia, w której rząd również popełnia wielki błąd. Mianowicie: „Czy zgadzasz się z sankcjami, które powodują wzrost cen żywności?” Instytucje unijne, przede wszystkim Rada Europejska i Komisja Europejska, skupiające przywódców państw członkowskich, wielokrotnie oświadczały: sankcje unijne nie dotyczą żywności i produktów rolnych.
(Żeby być precyzyjnym, od czasu okupacji Krymu, czyli od 2014 roku obowiązuje  zakaz eksportu żywności do Rosji, miał on największy wpływ na obniżenie cen na rynkach europejskich z powodu nadpodaży.  Za wzrost cen tych produktów mogłaby odpowiadać pogoda,  a w tym przypadku pytanie brzmiałoby: „Czy zgadzasz się z pogodą, która powoduje wzrost cen żywności?”. (tj. deszcz, wiatr, susza, mróz itp.)"
Również na granicy interpretowalności balansuje pytanie „Czy zgadzasz się z sankcjami, które ograniczają turystykę?”  Wystarczy o tym wiedzieć tyle, że Unia Europejska postanowiła odmówić rosyjskim turystom uproszczonej procedury wydawania wiz zapewniających swobodne przemieszczanie się w strefie Schengen. To wszystko odbyło się z akceptacją Węgier.
Choć Péter Szijjártó nie zgodził się z tym, jest on również uwzględniony w jednogłośnie przegłosowanej decyzji, ponieważ decyzja została podjęta na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych. Rosyjscy turyści rzeczywiście mogą dostać wizę, nie zostali pozbawieni możliwości wjazdu do UE, ale procedura ta dla nich trwa dłużej. Obywatele wielu krajów znajdują się w takiej samej sytuacji,  na tej podstawie można by w ich przypadku również rozpocząć konsultacje.
W sprawie ogólnych decyzji energetycznych przywódcy państw członkowskich spotkali się w Wersalu 10 i 11 marca, dwa tygodnie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, gdzie przyjęli deklarację. Zawiera następujące zdanie (pkt 16): zgodziliśmy się na stopniowe i możliwie najszybsze wyeliminowanie naszej zależności od importu rosyjskiego gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla.
Tak więc przywódcy państw członkowskich, wśród nich Viktor Orbán, postanowili wtedy i  zobowiązali się do oddzielenia się od rosyjskiej energii. W przeciwieństwie  do tego postanowienia Węgry zawarły już dwa nowe kontrakty na dostawy rosyjskiej energii.

Zrozumiałe i dokładne informacje o Unii Europejskiej nigdy nie były na Węgrzech ważniejsze niż teraz. Celem zespołu dziennikarzy EUrologus w Brukseli jest informowanie o nowościach i wydarzeniach związanych z Unią Europejską w zrozumiały, dokładny i, jeśli to konieczne, krytyczny sposób oraz pomoc czytelnikowi w ich analizie. EUrologus to najczęściej czytane niezależne źródło informacji o Unii Europejskiej na Węgrzech, które informuje nie tylko o bitwach między UE a rządem węgierskim, ale także o debatach europejskich, które w największym stopniu decydują o przyszłości Unii.
Odpowiedz
(14-10-2022, 17:35)eplus napisał(a): 7 To Unia nałożyła jakieś sankcje na żywność?

Nie ma produkcji żywności bez nawozów, a te w Polsce, na skutek podobno podwyżki cen za gaz podrożały 4-5 razy, podejżewam, ze na Węgrzech podobnie. To musi sie przełożyć na ceny żywności.
Pzdr.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Poziom życia na Węgrzech Slavekk 5 516 29-09-2024, 22:41
Ostatni post: ember
  Tranzyt ropy naftowej przez Ukrainę na Węgry Waldek 24 1,332 24-09-2024, 2:09
Ostatni post: ember
  Péter Magyar na placu Bohaterów sobota 8 czerwca Waldek 33 4,066 30-07-2024, 8:45
Ostatni post: Mac_pl
  Węgrzy nie oszczędzaja na paszportach dyplomatycznych Waldek 0 349 13-10-2023, 11:53
Ostatni post: Waldek
  Orban nie zaprosił Morawieckiego na święto Węgier. "Upadek tradycyjnie dobrych stosun mariusz 1 497 31-08-2023, 10:05
Ostatni post: ember



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 226 gości