Wymiana waluty [złotówka, forint, euro, itd.]
(27-01-2015, 17:45)Slavekk napisał(a): Znany mi przykład karty kredytowej MC dawnego Polbanku - obecnie Raiffi Polbank ma walutę rozliczeniową PLN i przeliczenie następuje raz HUF->PLN po kursach Mastercard - to jest najkorzytniejsze
Z tym, że nie wiem czy jeszcze Raifi taką kartę wydaje
Na pewno Rajf wydaje kartę kredytową MC Wizzair, w pakiecie mamy tam (chyba) najlepszy przelicznik przy płaceniu za granicą, bo bezpośrednio po kursie MasterCarda, czyli wg. tej tabeli z dnia księgowania transakcji. Trzeba tylko uważać na obowiązkowe ubezpieczenie (jeżeli kartę spłaci się na dzień przed wygenerowaniem wyciągu, to ubezpieczenie naliczy się procentowo od aktualnego salda zadłużenia tj. od 0 zł, co da 0 zł opłaty Uśmiech) i zrobić 4 transakcje miesięcznie, żeby nie było opłaty za kartę. Dodatkowo, jeżeli w ciągu 12 msc nie zrobi się transakcji na 12 tys (średnio 1 tys/msc) policzą ileś tam opłaty rocznej.

Rajf ma też zwykłą kredytówkę MasterCarda, ale nie mam jej i nie wczytywałem się w jej opłaty/regulaminy - przepuszczam, że opłaty, przeliczenie waluty i warunki będą podobne/takie same jak w karcie Wizz, która ma z kolei tą przewagę, że daje członkostwo w WizzDiscountClub (tańsze bilety na Wizzaira) i mniej więcej 1% cashbacku do wykorzystania właśnie w Wizzair.

Coby nie było, że ich nachalnie reklamuję, dodam że generalnie bank jest gó...niany, ma najgorszy możliwy system bankowości internetowej, w którym czasem nie widać operacji i blokad na karcie (w zasadzie notorycznie, pojawiają się po jakimś czasie od transakcji), nie nalicza poprawnie cashbacku (w tym tygodniu zabieram się do pisania drugiej reklamacji w tej sprawie) i źle pokazuje dostępny limit zadłużenia (np. dostajesz 4000 zł limitu, wydałeś 1000 zł, a dostępną kwotę pokazuje 2357 zł). Czyli trzeba ich na bieżąco kontrolować i zasypywać reklamacjami, a da się z tego urwać trochę grosza i kupować najtańsze, w przeliczeniu na złotówki, kolbasze i tokaje. I oczywiście niech nikomu nie przyjdzie do głowy wypłacać kredytówką pieniądzy w bankomacie, czy to w Polsce, czy na Węgrzech.
Odpowiedz
(27-01-2015, 23:59)Ribizli napisał(a): Ponawiam moje pytanie: jeśli obie karty są w złotówkach, którą kartą opłaca się płacić: debetową czy kredytową? Czy jest różnica?

Nie ma, chyba że dla debetówki bank da inny regulamin.
Z tego co widzę, w ING nie ma oddzielnego regulaminu.
Debetowa od kredytowej różni się terminem rozliczenia, a nie sposobem.
Odpowiedz
Bo są karty banków w rozliczne przez VISA/MC i karty firmy MC/Visa wydawane przez banki Oczko
Zewnętrznie się nie różnią, ale można wejść na stronę MC, kliknąć "ich" kartę kredytową i się pokazują banki, które te karty wydają.
Wtedy właśnie przeliczaniem transakcji zagranicznych zajmuje się wyłącznie MC/VISA

Co do "nie wiem ale przypuszczam" to ja też nie wiem, ale przypuszczam, że z przyczyn wyżej wymienionych jednak dla innych kart Rajfiego opłaty nie są podobne do Wizz/MC.
Odpowiedz
Płatności za granicą, konto walutowe.
... o tym przeczytacie w artykule > Ranking Kont Walutowych – Styczeń 2015 r.
Odpowiedz
OTP Széchenyi Pihenőkártya - takie coś m i wyskoczyło jako "akceptowane karty kredytowe" dla płatności za apartament.
Ktoś mógłby przybliżyć - co to za zwierz i czy turysta może "wejść w posiadanie" tegoż?
Normalnych kart międzynarodowych MC/Visa nie akceptują.
Odpowiedz
(01-02-2015, 10:07)Slavekk napisał(a): OTP Széchenyi Pihenőkártya - takie coś m i wyskoczyło jako "akceptowane karty kredytowe" dla płatności za apartament.
Ktoś mógłby przybliżyć - co to za zwierz i czy turysta może "wejść w posiadanie" tegoż?

OTP Széchenyi Pihenőkártya = OTP SZÉP kártya ... ten zwierz nie jest dostępny dla turystów. Jest to udogodnienie dla pracodawców i zatrudnionych na Węgrzech... spełniających pewne waruki. Pracodawca podpisuje umowę z bankiem OTP i z tego tytułu ma zarówno i zobowiązania, i korzyści.
Odpowiedz
(01-02-2015, 10:27)Sztasek napisał(a):
(01-02-2015, 10:07)Slavekk napisał(a): OTP Széchenyi Pihenőkártya - takie coś m i wyskoczyło jako "akceptowane karty kredytowe" dla płatności za apartament.
Ktoś mógłby przybliżyć - co to za zwierz i czy turysta może "wejść w posiadanie" tegoż?

OTP Széchenyi Pihenőkártya = OTP SZÉP kártya ... ten zwierz nie jest dostępny dla turystów. Jest to udogodnienie dla pracodawców i zatrudnionych na Węgrzech... spełniających pewne waruki. Pracodawca podpisuje umowę z bankiem OTP i z tego tytułu ma zarówno i zobowiązania, i korzyści.
OK czyli nie skorzystam.
Z ciekawości tylko dopytam - to jest karta płatnicza? Da się tym przeprowadzić jakąś transakcję? I przez kogo takie transakcje są rozliczane?
Odpowiedz
Z tego, co wiem, jest to karta płatnicza, którą posiadają pracownicy na Węgrzech. Mogą ją używać wyłącznie na terenie Węgier płacąc za pewne usługi, jak hotele, restauracje, wstęp do różnych miejsc rekreacyjno- sportowo-rozrywkowych. Jest ona popularna na Węgrzech i w wielu miejscach można przeczytać : "przyjmujemy SZÉP kártya".
Odpowiedz
czy moze mi ktoś powiedziec ile nalezaloby wziac pieniedzy na 5 dni pobytu w Budapeszcie ? (bez kwoty za noclegi)- na codzienne zycie ,przejazdy ,bilety.Jak sie zabezpieczyc w razie gdyby zabraklo?i czy wymienic przed wyjazdem na forinty czy lepiej inna waluta>?[/align]
Odpowiedz
To zależyOczko
Ogólnie ceny(żywność,picie,alk,przejazdy,baseny itp) są podobne jak u nas i obowiązują podobne zasady( np.można dobrze zjeść za 200 zł od osoby jak i 30). Polecam zapoznanie się z forum - w zasadzie wszystko tu jest.

Jeśli nastawiasz się na branie gotówki to najprościej kupić trochę forintów w Pl, tak by nie gonić od razu do kantoru a resztę wymienić choćby tu(jest kilka lokalizacji)
http://correctchange.hu/index.php

Można kombinować ale najprościej brać złotówki -różnice są niewielkie i najczęściej na korzyść dla naszej waluty
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problem z wymianą 10,000 forintów maciekd27 7 4,965 19-08-2019, 19:30
Ostatni post: maciekd27
  Tani przelew w EURO na Węgry maciej.h 7 5,712 20-07-2016, 22:06
Ostatni post: eplus
  Złotówki, Forinty czy Euro? - Półroczny wyjazd do Budapesztu kamo99 3 8,901 10-01-2015, 16:12
Ostatni post: Simon
  Mandat za parkowanie - Euro Parkin Collection - co zrobić? Polo87 0 5,947 16-11-2013, 21:21
Ostatni post: Polo87
  Wymiana USD na Forinty szybkibil 6 9,549 21-05-2013, 14:18
Ostatni post: szybkibil



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości