Brak winiety na videocontrol
#91
Witam pierwszy raz na forum i odświeżam niniejszy wątek po szczegółowym zapoznaniu się z nim.

Co roku od lat jeżdżę wakacyjnie na południe Europy przez Węgry. Ponieważ jestem z Krakowa poruszam się drogami płatnymi M2 i następnie w zależności od kierunku M5, M6 lub M7. Zawsze kupuję winiety ale robię to na pierwszej napotkanej stacji benzynowej - ergo będąc już na drodze płatnej. Przykładowo wjeżdżając ze Słowacji przejściem Sahy/Hont winietę kupuję na stacji Shell na M2

Dopiero z tego forum dowiedziałem się że zmieniły się przepisy w kwestii obowiązywania winiety (kiedyś obowiązywała od godziny 00 dnia wystawienia czyli kilka godzin wstecz) czyli teoretycznie mogę się spodziewać wezwania do zapłaty za brak winiety. W takiej sytuacji nie zamierzam go opłacić bo działałem w dobrej wierze - winietę kupiłem na pierwszej napotkanej stacji benzynowej.

Osobiście nie wydaje mi się aby opłaty karne za brak winiety były do ściągnięcia w Polsce z kilku powodów:
1) żądanie pochodzi od prywatnego podmiotu gospodarczego a nie z Policji
2) w związku z punktem nr 1 bez wyroku sądu to ta firma może sobie "windykować na Berdyczów" = nie ma żadnych podstaw do windykacji

Ale oczywiście najważniejsza jest praktyka i dlatego chętnie zapytam jak potoczyły się losy tych którzy otrzymali takowe wezwania do zapłaty. Czy był jakiś dalszy tok prawny (wyrok) czy też windykatorzy odpuścili a może po prostu zapłaciliście?
Odpowiedz
#92
(17-07-2016, 12:55)niezawodny napisał(a): Ale oczywiście najważniejsza jest praktyka i dlatego chętnie zapytam jak potoczyły się losy tych którzy otrzymali takowe wezwania do zapłaty. Czy był jakiś dalszy tok prawny (wyrok) czy też windykatorzy odpuścili a może po prostu zapłaciliście?

W moim przypadku skończyło się bardzo szczęśliwie. Wymieniłem z nimi kilka maili w których opisałem jaki popełniłem błąd i że działałem w dobrej wierze - chciałem zapłacić. Potwierdziły się informacje od @Waldek o maksymalizacji kary i możliwości korekty ale maksymalnie 3 znaków. Tak czy inaczej karę miałem zapłacić. Do tej pory jednak nie otrzymałem żadnego wezwania a minął już czas przedawnienia. Nie wiem czy zadziałały moje maile czy to co opisuje @niezadowny o tym że kary są nie do ściągnięcia w Polsce.
Odpowiedz
#93
(17-07-2016, 12:55)niezawodny napisał(a): W takiej sytuacji nie zamierzam go opłacić bo działałem w dobrej wierze...

o ile wiem nie ma obowiazku wyjezdzania za granice na urlop
skoro sie zdecydowales to musisz znac prawa obowiazujace na drogach eu
tlumaczenie sie 'dobra wiara' jest dobre na poziomie przedszkola

Tapniete z xperii
Odpowiedz
#94
(17-07-2016, 14:24)Komarek napisał(a): o ile wiem nie ma obowiazku wyjezdzania za granice na urlop
skoro sie zdecydowales to musisz znac prawa obowiazujace na drogach eu
tlumaczenie sie 'dobra wiara' jest dobre na poziomie przedszkola

Tapniete z xperii
Twoja wypowiedź nie wnosi nic do dyskusji za to pokazujesz że nie znasz pojęcia prawnego (kodeksowego) jakim jest "działanie w dobrej wierze"
Odpowiedz
#95
(17-07-2016, 13:56)lukas85 napisał(a): W moim przypadku skończyło się bardzo szczęśliwie. Wymieniłem z nimi kilka maili w których opisałem jaki popełniłem błąd i że działałem w dobrej wierze - chciałem zapłacić. Potwierdziły się informacje od @Waldek o maksymalizacji kary i możliwości korekty ale maksymalnie 3 znaków. Tak czy inaczej karę miałem zapłacić. Do tej pory jednak nie otrzymałem żadnego wezwania a minął już czas przedawnienia. Nie wiem czy zadziałały moje maile czy to co opisuje @niezadowny o tym że kary są nie do ściągnięcia w Polsce.
Na przedawnienie to akurat bym nie liczył bo to nie jest postępowanie karne lecz administrayjne, gdzie terminy przedawnienia są dłuższe. Raczej obstawiam że zostało uznane twoje tłumaczenie - działałeś w dobrej wierze.

Mnie natomiast ciekawi czy ktokolwiek był w ogóle windykowany gdy odmówił zapłaty kary. Przykładowo mandaty wystawione przez policję niemiecką nie są ściągane gdy sprawca odmówi ich dobrowolnej zapłaty a ich wartość jest niska bo to się po prostu nie opłaca (koszt obsługi prawnej i postępowania sądowego są wielokrotnie wyższe a wynik końcowy niepewny).
Odpowiedz
#96
niezawodny - PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z TYM

cytat: "Przed wjazdem na płatny odcinek drogi szybkiego ruchu należy wykupić uprawnienie do korzystania
z drogi. Zakup e-winiety nie przyznaje uprawnienia do korzystania z dróg z mocą wsteczną. W przypadku
zakupu e-winiety w okresie jej ważności ważność biegnie od momentu zakupu. "


PS. "Od kwietnia 2014 roku w Polsce obowiązuje unijna dyrektywa o transgranicznej wymianie informacji na temat właścicieli pojazdów. Oznacza to dużo łatwiejszy przepływ danych pomiędzy służbami krajów unijnych, co sprzyja ściągalności mandatów za wykroczenia drogowe popełnione poza krajem zamieszkania..."
Odpowiedz
#97
(17-07-2016, 15:11)niezawodny napisał(a): pokazujesz że nie znasz pojęcia prawnego (kodeksowego) jakim jest "działanie w dobrej wierze"

nie znam za to znam przepisy obowiazujace w ruchu drogowym w ue
po drugie jak popelniam wykroczenie (umyslnie lub nie) to biore na klate
po trzecie nie miaucze i nie robie z siebie cebulaka

Tapniete z xperii
Odpowiedz
#98
Może by tak panowie wyluzować w niedzielę, wolną lub roboczą? Oczywiście wykroczenie jest wykroczeniem, natomiast rozumiem rozżalenie nowego i jeśli sprawę rozpatrują ludzie, a nie komputery, to mam nadzieję, że tym razem ujdzie mu na sucho.
Odpowiedz
#99
(17-07-2016, 15:18)niezawodny napisał(a): .....gdy sprawca odmówi ich dobrowolnej zapłaty a ich wartość jest niska bo to się po prostu nie opłaca (koszt obsługi prawnej i postępowania sądowego są wielokrotnie wyższe a wynik końcowy niepewny).
Koszt to 30zł (które i tak są zwracane), napisanie dwóch kopii "Pozwu" i wysyłka do sądu Szeroki uśmiech. Myślę że najtańszy mandat z Niemiec (i nie tylko) jest wielokrotnie droższy od kosztu Szeroki uśmiech.
Odpowiedz
moim zdaniem przepis to przepis. Zreszta jak juz @Sztasek pisal:

(17-07-2016, 15:47)Sztasek napisał(a): cytat: "Przed wjazdem na płatny odcinek drogi szybkiego ruchu należy wykupić uprawnienie do korzystania
z drogi. Zakup e-winiety nie przyznaje uprawnienia do korzystania z dróg z mocą wsteczną. W przypadku
zakupu e-winiety w okresie jej ważności ważność biegnie od momentu zakupu. "

wedlug przepisu trzeba kupic winiete przed wjazdem na platna droge. Czyli na granicy, przed wyjazdem albo przed wjazdem na platny odcinek. Albo w ogole jechac darmowymi drogami, to wtedy odpada problem winietowy.

Nie rozumiem zreszta, w czym tu jest problem - moim zdaniem jakby przyszlo Ci wezwanie do zaplaty, to zaplac... chociazby dla swietego spokoju, a nie tlumacz sie dobra wiara i "zasadami"
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Brak winiety LukaszP 2 517 19-12-2023, 16:16
Ostatni post: KlaudiaOpach
  Przepisy drogowe na Węgrzech fvg 132 152,282 15-08-2023, 13:44
Ostatni post: Waldek
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 605 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 901 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus
  Ceny energii elektrycznej na Węgrzech Slavekk 11 1,568 11-10-2022, 12:54
Ostatni post: Slavekk



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości